Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

SPP podpísal s energetickými spoločnosťami Eni, Snam a Enel memorandá ohľadne prístupu k LNG kapacitám

SPP po podpísaní nových diverzifikačných kontraktov s najväčšími medzinárodnými dodávateľmi zemného plynu, ktorými na 70% zabezpečil pokrytie spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja, pokračuje v napĺňaní ďalšej strategickej úlohy. Je ňou zabezpečenie prístupu spoločnosti ku LNG terminálom a ich regazifikačným kapacitám. Tento strategický krok ďalej posilní energetickú nezávislosť Slovenska a prispeje k väčšej flexibilite a ekonomickej optimalizácii dodávok zemného plynu.

SPP dnes podpísal s najväčšími talianskymi energetickými spoločnosťami Eni, Snam a Enel nezáväzné memorandá o porozumení. Tieto dokumenty vytvárajú predpoklad pre hľadanie potenciálnych príležitostí, ktoré by spoločnosti mohli poskytnúť prístup k regazifikačným kapacitám v LNG termináloch na talianskom pobreží. „Taliansko a energetické spoločnosti, s ktorými sme podpísali memorandá o porozumení, sa môžu stať našimi strategickými partnermi. Práve prostredníctvom talianskych LNG terminálov na Slovensko prichádzali jedny z prvých diverzifikovaných dodávok zemného plynu. Užšie nadviazanie spolupráce je preto pre nás prirodzeným krokom,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Miroslav Kulla.

„V Európe sa v súčasnosti intenzívne rieši budovanie nových LNG terminálov, skvapalňovacích zariadení, ale aj zvyšovanie prepravných kapacít. Pre nás je dôležité, aby sme pre Slovensko zabezpečili prístup ku LNG terminálom a ich regazifikačným kapacitám najneskôr do roku 2026, čím budeme môcť nakupovať priamo LNG,“ dodal Marián Široký, podpredseda predstavenstva SPP. Memorandá tiež potvrdzujú záujem zúčastnených spoločností na vyhodnotení potenciálneho zapojenia sa do prepravy zemného plynu z Talianska na Slovensko, na poskytnutí možností získať prístup ku skladovacím kapacitám v Taliansku, či na prehĺbení obchodnej spolupráce. SPP tiež zvažuje, v spomenutých oblastiach, všetky možnosti poskytnutia pomoci Ukrajine.

SPP nadväzuje spoluprácu aj s ďalšími európskymi prevádzkovateľmi LNG terminálov a plynárenskej infraštruktúry. Memorandum o porozumení už SPP podpísal so spoločnosťou GAZ-SYSTEM, ktorá je prevádzkovateľom hlavných poľských plynovodov a LNG terminálu Świnoujście a nového LNG terminálu Gdansk, ktorý je vo fáze projektovej prípravy. SPP však pripravuje rokovania o spolupráci na prístupe k LNG terminálom a prepravným kapacitám na Slovensko aj s ďalšími spoločnosťami v Nemecku. SPP súbežne vedie rokovania aj s producentami LNG z USA, Kataru, Ázie či Afriky.

Zdroj: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.