Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

JAVYS zrealizoval v roku 2022 záchyty rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu i odbery historických rádioaktívnych materiálov

V rámci činností zabezpečovaných spoločnosťou JAVYS, a. s., v oblasti záchytov Rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu (RMNP) uskutočnila spoločnosť JAVYS v roku 2022 na území SR deväť záchytov (RMNP) s celkovou hmotnosťou 1207,26 kg. Zväčša išlo o rôzne súčiastky vojenskej techniky, poľnohospodárskej techniky, časti potrubí, alebo iné kontaminované materiály. Najťažším RMNP bol trezor zachytený na železničnej stanici v Bratislave – Vajnoroch s hmotnosťou 442 kg.

Spoločnosť JAVYS zabezpečuje dohľadanie, identifikáciu a zdokumentovanie RMNP na mieste nahláseného výskytu. Zvyčajne sa nachádzajú v zberných surovinách alebo u spracovateľov železného šrotu. Po ich identifikácii a zdokumentovaní sa RMNP prepravia na ďalšie nakladanie do Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov a následne sú prepravené do RÚ RAO na ich uloženie, čím je zabezpečené ich definitívne odizolovanie od životného prostredia. Záchyty RMNP sa realizujú v súčinnosti so zložkami Ministerstva zdravotníctva, Ministerstva dopravy a Ministerstva vnútra SR.

RMNP dovezené do spoločnosti JAVYS, a. s., v roku 2022, zdroj: JAVYS

Spoločnosť JAVYS, a. s., v roku 2022 na základe úlohy Ministerstva hospodárstva SR a po vzájomnej konzultácii a súčinnosti s Úradom verejného zdravotníctva SR a Ministerstvom zdravotníctva SR, prevzala zo štátnych zdravotníckych a ostatných štátnych zariadení aj historické, nepoužívané inštitucionálne rádioaktívne materiály, ktoré dlhodobo predstavovali rádioaktívnu záťaž. Táto spoločensky mimoriadne dôležitá úloha pri súčinnosti všetkých zainteresovaných subjektov mala za cieľ predovšetkým zaistenie bezpečnosti a ochrany obyvateľstva, životného prostredia a zníženie rizika prípadného zneužitia alebo nelegálneho nakladania s týmito materiálmi. Historické inštitucionálne rádioaktívne materiály (IRAO), ktoré boli a sú dlhodobo skladované v niektorých zdravotníckych zariadeniach, výskumných ústavoch, rôznych zdravotníckych laboratóriách, vedeckých pracoviskách, v školstve a pod., na území celého Slovenska, boli využívané napríklad pri liečbe a diagnostike pacientov alebo pri výskumných a vedeckých činnostiach.

Spoločnosť JAVYS, a. s., následne po ich prevzatí, s nimi ďalej nakladá odborne, bezpečne, spoľahlivo, ekonomicky efektívne a s dôrazom na radiačnú ochranu obyvateľstva a ochranu životného prostredia.

Zoznam subjektov, u ktorých bol v roku 2022 zrealizovaný odber historických IRAO, zdroj: JAVYS

Spoločnosť JAVYS, a. s., je oprávnenou organizáciou na nakladanie a manipuláciu s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu, nepoužívanými žiaričmi a rádioaktívnymi materiálmi. Ich dohľadaním, spracovaním, uskladnením a inými súvisiacimi činnosťami chráni životné prostredie a zdravie obyvateľstva.

Zdroj: JAVYS

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.