Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP otvoril zákaznícke centrum i v žilinskom Auparku

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Výsledky Skupiny MOL v 3. štvrťroku pozitívne ovplyvnili ťažba a spracovanie ropy

Skupina MOL informovala o finančných výsledkoch za tretí štvrťrok 2022. Vďaka silným výsledkom v divíziách Upstream a Downstream, pod ktoré sa podpísali makroekonomické faktory, dosiahla Skupina MOL v 3. štvrťroku 2022 čistú CCS EBITDA vo výške 1449 miliónov USD. Celkovo je EBITDA za 1. – 3. štvrťrok 2022 vo výške 3627 miliónov USD, čo Skupine MOL umožňuje znovu zvýšiť celoročný výhľad EBITDA na 4,1 – 4,4 miliardy USD. Mimoriadne zdanenie a regulácia cien motorových palív v celom regióne strednej a východnej Európy zároveň ovplyvnili našu činnosť v 1. – 3. štvrťroku 2022 na úrovni približne 1,18 miliardy USD.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi k výsledkom uviedol:

„Hoci sa v prvých deviatich mesiacoch roka makroekonomické podmienky vyvíjali pre ropný a plynárenský priemysel priaznivo, neisté externé prostredie, hroziaca recesia, štátne zásahy a mimoriadne zdanenie vyvolávajú v tomto odvetví neistotu. Zdá sa, že európske sankcie určujú hospodársku budúcnosť Európy a z hľadiska dodávok energie v regióne stredovýchodnej Európy sa tretí štvrťrok 2022 ukázal ako veľmi napätý. Zatiaľ sa nám aj vďaka mimoriadnemu úsiliu zamestnancov Skupiny MOL podarilo udržať stabilné dodávky palív vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy, čo považujem v tomto štvrťroku za náš najväčší úspech. Do budúcna budeme potrebovať odhodlanie našich kolegov, a tiež finančnú disciplínu, aby sme mohli realizovať nadchádzajúce transformačné investície s cieľom zaručiť energetickú bezpečnosť, zameniť ruské zdroje energie a nestratiť zo zreteľa ekologickú transformáciu. V rámci našej Roadmap 2030+ sme urobili významný krok. Skupina MOL získala v Maďarsku na obdobie 35 rokov koncesiu na služby manažmentu mestského a komunálneho odpadu, čo nám umožňuje expandovať v novom, nízkouhlíkovom odvetví obehového hospodárstva."

EBITDA divízie Upstream USD v 3. štvrťroku 2022 takmer zdvojnásobil na úroveň 640 mil. USD a od začiatku roka dosiahla 1,72 mld USD, čo predstavuje takmer polovicu celkovej EBITDA Skupiny MOL. Hlavným faktorom silného výsledku v 3. štvrťroku boli makroekonomické ukazovatele, ktoré dokázali vykompenzovať negatívny vplyv dodatočných licenčných poplatkov v ostatnom štvrťroku. Objem ťažby ropy a zemného plynu v 3. štvrťroku 2022 prekročil 90 miliónov barelov denne. Celkovo v prvých troch kvartáloch dosiahla ťažba v priemere 92,3 milióna barelov denne a prekonala ročný plán na úrovni 90 miliónov barelov denne. OPEX Skupiny zostali pod úrovňou 5 USD/boe, a to napriek výraznému tlaku na náklady v celom hodnotovom reťazci.

Čistá CCS EBITDA divízie Downstream EBITDA v treťom štvrťroku medziročne vzrástla a dosiahla 741 mil. USD, no v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesla o 14 percent. Ziskovosť segmentu v 3. štvrťroku 2022 poznačili cenové regulácie a mimoriadne zdanenie v strednej a východnej Európe a medziročný pokles EBITDA petrochémie o 90 percent, avšak významný príspevok R&M tieto negatívne faktory vykompenzoval. V 3. štvrťroku bola úspešne ukončená plánovaná veľká údržba rafinérie v Százhalombatta.

EBITDA divízie Služby zákazníkom v 3. štvrťroku klesla medziročneo 43 percent. Ak porovnáme prvé tri štvrťroky s obdobím 1. až 3. štvrťroka minulého roka, ide o viac než polovičný pokles. Na výsledky mali vplyv regulačné opatrenia týkajúce sa cien motorových palív vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy, EBITDA divízie sa znížila v tejto súvislosti o 85 miliónov USD. Zlepšenie marže v nepalivovej oblasti a zvýšenie objemu predaja čiastočne zmiernili negatívne faktory. Počet prevádzok Fresh Corner sa v 3. štvrťroku 2022 zvýšil z 1103 na 1130.

Doplňujúca informácia:

Federálny najvyšší súd Švajčiarska zamietol žiadosť Chorvátska o revíziu rozsudku UNCITRAL, ktorý bol pôvodne vydaný v rozhodcovskom konaní iniciovanom Chorvátskom proti spoločnosti MOL v roku 2016. Týmto nálezom sa zamietli obvinenia Chorvátska z korupcie, a tiež sa konštatovalo, že riadenie spoločnosti INA d.d. bolo v súlade so zákonom a spoločnosť MOL splnila všetky svoje zmluvné záväzky.

MSCI Global Sustainability Index ocenil úsilie spoločnosti MOL v oblasti ESG už piaty rok po sebe hodnotením "AA". Skupina MOL sa drží na hornej hranici ~20 % medzi integrovanými ropnými a plynárenskými spoločnosťami, pričom tento rok dosiahla vyššie skóre v kapitole Životného prostredia ("E") aj Governance ("G") vďaka silným stratégiám na zníženie emisií uhlíka a zlepšením korporátneho reportingu. V prípade kapitoly Sociálny rozmer ("S") zostalo hodnotenie nezmenené.

Zdroj: MOL

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.