Začína jesenná časť odstávok v rafinérii Slovnaft
V bratislavskej rafinérii Slovnaft sa v sobotu 8. októbra 2022 začína jesenná časť plánovanej údržby. Celkovo pôjdu do odstávky dve výrobné jednotky, v prevádzke budú opäť 27. novembra 2022. Ide o poslednú, najmenšiu časť tohtoročného cyklu plánovaných odstávok, rozdeleného na jarný, letný a jesenný blok.
Z dvoch odstavovaných výrobných jednotiek sa v októbri uskutoční generálna revízia na Hydrogenačnej rafinácii palív, kde sa vyrába nafta. Zákazníci Slovnaftu odstavenie výrobných jednotiek však nijako nepocítia. Druhá výrobná jednotka, Regenerácia kyseliny sírovej, bude odstavená v tzv. technologickej zarážke, čo znamená, že sa uskutočnia len čistiace práce zariadení pred nadchádzajúcou zimou a drobné opravy.
„Celkové náklady na údržbu dosiahnu dva milióny eur. Hlavným dodávateľom údržbárskych prác je dcérska spoločnosť Slovnaft Montáže a Opravy. Na odstávkach sa bude pritom podieľať približne 180 externých pracovníkov najmä zo strojárskych firiem,“ približuje manažér plánovaných odstávok Slovnaftu Martin Bičan.
Technologické zariadenia na Hydrogenačnej rafinácii palív patria ku kľúčovým technológiám pri výrobe nafty a počas odstávky budú podrobené revíznym prehliadkam pre bezpečné prevádzkovanie v súlade s legislatívnymi požiadavkami. Na výrobnej jednotke Regenerácia kyseliny sírovej sa počas technologickej zarážky vymení zapuzdrený výmenník tepla. Spolu s čistiacimi prácami to prispeje k efektívnejšiemu prevádzkovaniu.
Odstavovanie a nábehy výrobných jednotiek si vyžadujú činnosti, ktorých sprievodné javy môžu na obyvateľov žijúcich v okolí rafinérie pôsobiť rušivo.
„Naším cieľom je minimalizovať vplyvy našich činností na okolie rafinérie, no nie je možné ich úplne odstrániť. O vplyve prác na komfort obyvateľov pravidelne informujeme na našom webe, ako aj v aplikácii Sused Slovnaft,“ dodáva M. Bičan.
Jesenná časť uzavrie tohtoročné tri bloky plánovaných odstávok s údržbou 33 výrobných jednotiek a celkovými investíciami na inšpekcie, kontroly, čistenie, opravy a investície do nových zariadení na úrovni 69 miliónov eur. Medzi unikátne výkony najnáročnejšieho letného bloku s 21 odstavenými výrobnými jednotkami patrila výmena dvoch kilometrov potrubí, výmena valcovej pece F1 a kolóny C6 na Atmosférickej destilácii a výmena čerpadiel na cirkulačných centrách. Hlavným cieľom bolo zníženie environmentálnej záťaže, zníženie dopadov energetickej náročnosti výroby ropných produktov a zvýšenie bezpečnosti zložitých technologických zariadení.
Valcová pec F1 na Atmosférickej destilácii sa vymieňala po 55 rokoch prevádzky. Na likvidáciu starej pece a inštaláciu novej, ktorá bola postavená vopred v priestoroch výrobnej jednotky, bol potrebný 750-tonový pásový žeriav. Unikátnu operáciu si môžete pozrieť v časozbernom videu.
Zdroj: Slovnaft