Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Do Chorvátska dorazil ďalší tanker s LNG pre SPP

Do Chorvátska dorazil ďalší tanker s LNG, ktorý nakupuje SPP už od začiatku tohto roka za účelom zvýšenia energetickej bezpečnosti, nezávislosti a diverzifikácie dodávok plynu na Slovensko. SPP zároveň pokračuje vo vtláčaní plynu do zásobníkov, pričom súčasný objem zásob radí Slovensko medzi najlepšie pripravené krajiny v Európe.

Najnovší náklad LNG v objeme 0,84 TWh/ 80 miliónov m3, ktorý pre svojich zákazníkov nakúpil SPP, je v poradí už šiestou dodávkou LNG od začiatku tohto roka. Celkovo import LNG na Slovensko vďaka SPP dosiahol zatiaľ objem vo výške 4,9 TWh (450 miliónov m3). Napriek kráteniu dodávok plynu na základe dlhodobého kontraktu sa SPP taktiež naďalej darí vtláčať plyn aj do zásobníkov. Celkovo má Slovensko v súčasnosti uskladnených v zásobníkoch plynu, vrátane strategických zásob, takmer 31,5 TWh, čo predstavuje približne 55 % jeho ročnej spotreby. Tento objem radí našu krajinu na čelo najpripravenejších krajín, konkrétne na druhé miesto. Na prvom mieste je síce Lotyšsko, ale jeho podzemné zásobníky slúžia aj susednému Estónsku.

„To, že sme dokázali od začiatku tohto roka, v neľahkých podmienkach, ktoré v súčasnosti na trhu s energiami sú, zabezpečiť viac ako 65 % našich dodávok prostredníctvom LNG, diverzifikačných kontraktov a zásobami plynu, je významným úspechom nášho obchodného tímu a prejav vysokej profesionality a spoľahlivosti SPP,“ vyhlásil v tejto súvislosti Richard Prokypčák, generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva SPP.

Objem plynu zatlačený zo strany SPP do zásobníkov ku dnešnému dňu, spolu s pravidelnými dodávkami, aj na základe diverzifikačného kontraktu a ďalšieho nákupu LNG, dáva spoločnosti dostatok optimizmu, že zimnú sezónu 2022/2023 zvládne bez vplyvu na dodávky pre svojich zákazníkov. Pre Slovensko je však z hľadiska dostupnosti dodávok plynu kľúčové, aby bolo zachované fungovanie trhu v Európe a fungujúce cezhraničné prepojenia medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ.

SPP venuje posledné mesiace maximálne úsilie zabezpečeniu plynulých dodávok energií pre všetkých svojich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti. Experti SPP kontinuálne vyhodnocujú všetky dostupné možnosti a po ich dôkladnom posúdení spoločnosť prijíma ďalšie potrebné opatrenia. Pre zimné obdobie je dôležité zabezpečenie kombinácie dostatočných zásobníkových kapacít a celoročného stabilného toku plynu. Vďaka dôslednej príprave patrí Slovensko v tejto oblasti, pred nadchádzajúcou zimnou sezónou, medzi najpripravenejšie krajiny Európy.

SPP sa uzavretím diverzifikačného kontraktu na dodávky plynu z ťažobných polí v Severnom mori, dodávkami skvapalneného plynu LNG, vtláčaním plynu do zásobníkov a ďalšími obchodnými operáciami, podarilo v krátkom čase výrazne posilniť energetickú nezávislosť Slovenska a prispieť k diverzifikácii zdrojov a zvýšeniu bezpečnosti dodávok plynu.

V súčasnosti SPP využíva na dodávku skvapalneného plynu najmä LNG terminály v Chorvátsku a Taliansku, v blízkej budúcnosti, po ich spustení do prevádzky, by k nim mohli pribudnúť aj LNG terminály v Nemecku. K ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti dodávok môžu od októbra prispieť dodávky plynu z Talianska, pre ktoré SPP zabezpečil ročnú prepravnú kapacitu. Spolu so stále fungujúcou prepravnou trasou cez Ukrajinu a vyššie uvedenou severnou trasou zo Severného mora, ide o ďalšiu možnosť, ako dopraviť potrebné objemy plynu na Slovensko aj z juhu.

Zdroj: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.