Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Súťaž Kultúrna pamiatka roka – Fénix pozná svojich víťazov

Kultúrnymi pamiatkami roka a držiteľmi ceny Fénix sa v rámci 15. ročníka rovnomennej súťaže stal Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne v Modre, Meštiansky dom v opevnení Martineum v Bratislave a hrad Uhrovec. Osobitný titul „Adept na kultúrnu pamiatku roka – Fénix“si prevzali zástupcovia Židovskej náboženskej obce za projekt obnovy a reštaurovania unikátnych náhrobkov zo staronového židovského cintorína v Bratislave. Odborná porota zároveň udelila Mgr. Ľubici Kadlec Melišovej čestné uznanie za výnimočný prístup a osobné nasadeniev procese obnovy a sprístupnenia pamiatok regiónu – Habánskeho mlyna v Sobotišti a objektu Letohrádku v Senici. V hlasovaní verejnosti najviac hlasov a Cenu Nadácie SPP získal neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante.

15. ročník súťaže „Kultúrna pamiatka roka – Fénix“ priniesol dosiaľ najvyšší počet 31 prihlásených národných kultúrnych pamiatok, ako aj rekordný počet 78 560 hlasujúcich v rámci súťaže o cenu Nadácie SPP. Víťazov vybrala odborná porota, po absolvovaní obhliadok „in situ“, teda priamo na mieste, a po dôkladnom zvážení zvládnutia procesu obnovy i príbehu každej pamiatky, spomedzi 12 historických pamiatok. Nominácie získali nielen hrady a chrámy, ale aj kaštiele, meštianske domy, či kostolíky, ktoré postavili naši predkovia, často aj z darov. Všetky pamiatky boli obnovené v rokoch 2020 a 2021.

Z pozície generálneho partnera sme sa snažili obohatiť tento ročník viacerými novinkami, s cieľom zatraktívniť súťaž a priblížiť ju ešte viac širokej verejnosti, či už prostredníctvom zriadenia špeciálnej informačnej web stránky, zavedením elektronického prihlasovania pamiatok, rozšírením verejného hlasovania o všetky prihlásené pamiatky, či prostredníctvom novej vizuálnej identity súťaže. Prostredníctvom súťaže oceňujeme nesmierne úsilie i trpezlivosť vlastníkov našich národných kultúrnych pamiatok, jednotlivcov, cirkví, či rôznych združení, ktoré smeruje k zachovaniu nášho kultúrneho dedičstva pre nasledujúce generácie. Je pre nás cťou, ak môžeme aktívne prispieť k tomuto úsiliu,“ zhodnotila 15. ročník súťaže Eva Guliková, správkyňa Nadácia SPP.

V rámci 15. ročníka súťaže Kultúrna pamaitka roka – Fénix odborná porota udelila tri hlavné ceny, ktorých držiteľmi sa stali:

· Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne, Modra za príkladnú obnovu a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky,

· Meštiansky dom v opevnení Martineum, Bratislava za záchranu ruiny národnej kultúrnej pamiatky, jej sfunkčnenie a integráciu do historického jadra mesta Bratislavy a

· hrad Uhrovec za vysokoodborný a profesionálny prístup pri záchrane, sanácii a sprístupnení hradných ruín, najmä hospodárskej budovy.

Laureáti 15. ročníka si, okrem sošky Fénixa, ktorej autorom je umelec, výtvarník a sochár Patrik Kovačovský prevzali aj finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže, Nadácie SPP, vo výške 10 000 eur.

Odborná porota zároveň udelila Mgr. Ľubici Kadlec Melišovej čestné uznanie za výnimočný prístup a osobné nasadenie v procese obnovy a sprístupnenia pamiatok regiónu – Habánskeho mlyna v Sobotišti a objektu Letohrádku v Senici.

Vyhlasovatelia a partneri súťaže udelili osobitný titul Adept na kultúrnu pamiatku roka – Fénix“ zástupcom Židovskej náboženskej obce za projekt obnovy a reštaurovania unikátnych náhrobkov zo staronového židovského cintorína v Bratislave.

Rekordný záujem zaznamenalo tento rok verejné online hlasovanie, ktoré spustila Nadácia SPP na stránke www.kpr-fenix.sk 14. marca 2022. Víťazom hlasovania a držiteľom ceny „Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP“ sa stal neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante s jeho obnovenou južnou vežou. Získal neuveriteľných 28 047 hlasov z celkového počtu 78 560 hlasujúcich.

Fénix rozprestrie svoje krídla aj v roku 2023

Do ďalšieho, už 16. ročníka súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix, ktorý sa uskutoční na jar roku 2023 sa budú môcť zapojiť vlastníci národných kultúrnych pamiatok, ktorí ukončili proces obnovy a reštaurovania národných kultúrnych pamiatok v priebehu roku 2022. „Novinkou nasledujúceho ročníka je úprava podmienok súťaže, ktoré umožnia podporiť aj vlastníkov národných kultúrnych pamiatok, ktorí s obnovou začali alebo ju ešte len pripravujú. Našou ambíciou je vstúpiť do procesu obnovy s cieľom sledovať časozberným spôsobom celý proces obnovy, od jej začiatku až po úspešný koniec. Veríme, že nový ročník aj vďaka tomu prinesie opäť množstvo zaujímavých príbehov,“ uzatvára správkyňa Nadácie SPP.

História súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix sa začala písať ešte v roku 2006. Do dnešného dňa bolo udelených celkovo 58 titulov Kultúrna pamiatka roka. Ich vlastníci si každý rok odnášajú symbolicky sošky Fénixa, bájneho vtáka, ktorý povstal z popola, rovnako ako mnohé, do súťaže prihlásené pamiatky. Príbehy všetkých, nielen víťazných národných kultúrnych pamiatok, ktoré sa stali už neoddeliteľnou súčasťou uplynulého 15. ročníka súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix sú zverejnené na stránke www.kpr-fenix.sk.

Zdroj: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.