Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

SPP pokračuje v nákupe LNG, tentoraz prvýkrát aj pre trh v ČR

SPP pokračuje v posilňovaní bezpečnosti dodávok plynu na Slovensku prostredníctvom nákupu skvapalneného plynu LNG. Už 1. mája 2022 pripláva do terminálu na chorvátskom ostrove Krk ďalší LNG tanker z amerického terminálu Corpus Christi s objemom 93 miliónov m3 plynu.

Časť z nakúpeného objemu LNG, približne 5 miliónov m3, SPP poskytne svojej dcérskej spoločnosti SPP CZ, a.s., ktorá je dodávateľom energií v Českej republike. Pôjde tak o vôbec prvú fyzickú dodávku LNG pre český trh, ktorú zabezpečí práve SPP.

Zabezpečenie plynulých dodávok energií pre všetkých svojich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, je pre SPP absolútnou prioritou a aktuálnej situácii venujeme všetku svoju pozornosť. Experti SPP veľmi podrobne sledujú vývoj situácie a analyzujú všetky dostupné obchodné možnosti a nástroje na zaistenie plynulých dodávok plynu pre zákazníkov a to tak z krátkodobého ako aj dlhodobého hľadiska.

Dodávky plynu v zmysle nákupného kontraktu sa ku dnešnému dňu uskutočňujú v štandardnom režime a bez akýchkoľvek obmedzení. Okrem toho má SPP na území Slovenska k dispozícii zásoby plynu v zásobníkoch, ktorých aktuálna výška je adekvátna ročnému obdobiu. SPP už navyše začal vtláčať do zásobníkov plyn na ďalšiu zimnú sezónu. V rámci obchodovania na európskych komoditných trhoch má tiež SPP v súčasnosti prístup k rôznym zdrojom plynu, vrátane LNG.

Pokiaľ ide o skvapalnený zemný plyn (LNG) dovážaný do Európy, tento je cenovo konkurencieschopný s inými zdrojmi prepravovanými plynovodmi. LNG je po regasifikácii priamo využiteľný pre domácnosti aj priemysel, úplne rovnako ako „klasický“ zemný plyn, pričom jediný rozdiel spočíva v tom, že nie je dopravovaný na veľké vzdialenosti plynovodmi, ale loďami v skvapalnenom stave.

Zdroj: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.