Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Horisont Energi a E.ON uzatvárajú dohodu o spolupráci, E.ON získa 25-percentný podiel

Horisont Energi (EURONEXT: HRGI) a európska energetická spoločnosť E.ON dnes oznámili, že uzatvorili dohodu o strategickej spolupráci zameranej na vývoj služieb v oblasti end-to-end zachytávania, prepravy a skladovania uhlíka, vzniku biznisu s odstraňovaním uhlíka, a výroby a hodnotových reťazcov pre čistý vodík a amoniak na európskej úrovni. V rámci tejto dohody zrealizuje Horisont Energi transakciu, na základe ktorej E.ON získa 25-percentný podiel v tejto spoločnosti a ktorá sa má zavŕšiť na konci januára 2022 za predpokladu naplnenia stanovených podmienok.

„Sme nesmierne radi, že spájame sily s poprednou európskou energetickou spoločnosťou E.ON v snahe prispieť k energetickej transformácii v Európe. Touto dohodou sa začína dlhodobá strategická spolupráca so spoločnosťou E.ON, ktorá ju podporí prevzatím 25 percentného majetkového podielu v Horisont Energi. Spoločnosti Horisont a E.ON tak budú zohrávať rozhodujúcu úlohu v dekarbonizácii kľúčových priemyselných sektorov v Európe, pričom sa posilní a skomercionalizuje zachytávanie a skladovanie oxidu uhličitého a čistého amoniaku,“ hovorí Bjørgulf Haukelidsæter Eidesen, generálny riaditeľ Horisont Energi.

Patrick Lammers, člen predstavenstva spoločnosti E.ON: „Snahou E-ON-u na tomto trhu je etablovať komplexnú ponuku pre našich zákazníkov a partnerov a to tým, že sa v rámci našej stratégie rastu staneme „jednotným miestom“ pre ich dekarbonizačné činnosti. E.ON-u to umožní poskytnúť kompletnú ponuku pre dekarbonizáciu, od procesu zachytávania uhlíka optimalizovaného pre konkrétnu prevádzku až po zabezpečenie dlhodobého uskladnenia a dodávku čistého vodíka. Spolupráca s firmou Horisont Energi nám umožní sa stať hlavným hýbateľom v budúcom biznise s uhlíkovým cyklom, čo bude kľúčový ťahúň v európskej dekarbonizácii na priemyselnej a komunálnej úrovni v druhej polovici desaťročia.“

Podľa dohody o spolupráci uzatvorenej medzi týmito dvoma firmami bude spoločnosť E.ON zodpovedná za zachytávanie a skvapalňovanie uhlíka, zatiaľ čo spoločnosť Horisont Energi bude mať na starosti jeho prepravu a sekvestráciu. Táto služba sa bude poskytovať pre súčasných, ako aj budúcich zákazníkov E.ON-u. Spoločným menovateľom aktivít oboch spoločností je teda odstraňovanie oxidu uhličitého. Európska komisia predstavila 14. decembra 2021 víziu o odstraňovaní uhlíka, pričom právny rámec EÚ pre certifikáciu na odstraňovanie uhlíka by mal byť predložený v priebehu štvrtého štvrťroka 2022. V tejto súvislosti vytvoria tieto dve spoločnosti zároveň aj obchodné modely na výrobu a dodávku čistého amoniaku.

Zdroj: ZSE

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.