Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

JESS a Trnavský samosprávny kraj podporia rozvoj vodíka

Predseda predstavenstva spoločnosti JESS, a. s., Roman Sporina a predseda Jozef Viskupič, podpísali 16. decembra 2021 Zmluvu o spolupráci. Zmluva je základom vzájomnej spolupráce za účelom podpory a rozvíjania zámerov v oblasti vodíkových technológií a vybudovania vodíkového hospodárstva na území Trnavského kraja.

Jozef Viskupič, predseda TTSK:

„Som rád, že niekoľkomesačná snaha v oblasti zelených tém, ktorú sme s naším partnerom prerokovávali, našla konkrétnu podobu. Naším zámerom je zrealizovať na území Trnavského kraja jeden z pilotných projektov, ktorého cieľom je, aby naša prímestská autobusová doprava bola omnoho zelenšia. Ak budú u nás jazdiť vodíkové autobusy, môžeme spĺňať aj ďalšie z kritérií dlhodobej udržateľnosti.

Trnavský samosprávny kraj chce podporiť presadzovanie využívania vodíkových technológií v oblasti verejnej dopravy na území svojho kraja v súlade so zámermi Ministerstva hospodárstva SR, Národnou vodíkovou stratégiou SR a s Akčným plánom rozvoja vodíkového ekosystému v SR.

Spoločnosť JESS, a. s., má záujem vybudovať na svoje náklady zariadenia s technológiou na výrobu tzv. zeleného vodíka a jednu čerpaciu stanicu na území Trnavského kraja.

Roman Sporina, predseda predstavenstva JESS, a. s.:

„Výroba zeleného vodíka je viazaná na prevádzku novej fotovoltaickej elektrárne, ktorá má vyrásť v Jaslovských Bohuniciach. V súčasnosti je už podaný Zámer na zisťovacie konanie a počas prvého alebo druhého kvartálu 2022 očakávame vydanie súhlasu. Potom nasleduje verejné obstarávanie a výstavba. Náš časový harmonogram je mimoriadne nahustený, takže uvedenie vodíkového hospodárstva do prevádzky (výroba zeleného vodíka, skladovanie a plnenie alebo čerpanie do dopravného prostriedku) je plánované na štvrtý kvartál 2023.“

V rámci realizácie pilotného projektu zvažuje Trnavský samosprávny kraj zakúpenie vodíkových autobusov, primárne pre obslužnosť okresov Trnava, Hlohovec, Piešťany a Senica.

Jozef Viskupič, predseda TTSK:

„Bol by som rád, aby sa našli zdroje na to, aby sa z pilotného projektu stal štandard. Prímestská autobusová doprava tvorí totiž na Slovensku takmer 65% verejnej dopravy. Takže, ak sa vodíková doprava osvedčí, mala by byť v budúcnosti realizovaná vo väčšom meradle.“

Zdroj: JAVYS

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.