Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

ESCO Slovensko predstavuje budúcnosť novej energetiky: Úsporné riešenia s dôrazom na ekológiu

Európa smeruje k uhlíkovej neutralite a Slovensko ide tejto výzve oproti. Prispieť k dosahovaniu cieľov v oblasti klímy a ochrany životného prostredia sa rozhodli aj SPP a ČEZ ESCO. Stoja za spoločnosťou ESCO Slovensko, ktorá sa už od začiatku roka zameriava na rozvoj moderných energetických riešení na Slovensku. Má za sebou už viacero významných zelených projektov pre výrobné a bytové komplexy, ale aj nemocnice. Ročné finančné úspory projektov sa vďaka inovatívnemu prístupu hýbu v desiatkach percent.

Zelené riešenia môžu znamenať nielen významné úspory energií, ale aj celkových prevádzkových nákladov. Dnes už totiž zvyšovanie energetickej efektívnosti môže ísť ruka v ruke so znižovaním dopadov na životné prostredie. Presne to ponúka spoločnosť ESCO Slovensko, ktorá je odpoveďou na potrebu zvýšenia efektívnosti a zníženia produkovaných emisií slovenskými obcami, priemyselnými areálmi, zdravotníckymi, obytnými či administratívnymi komplexmi. „Zelené riešenia nie sú iba o dlhodobej udržateľnosti a znižovaní uhlíkovej stopy, ale aj o financiách a úsporách. Poskytujeme moderné a flexibilné energetické riešenia firmám, obciam aj štátnemu sektoru. Sledujeme najnovšie trendy v energetike a tomu prispôsobujeme svoje návrhy. Poskytujeme všetky služby týkajúce sa energetiky - poradenstvo, projekty, inštalácie, prevádzku aj údržbu,“ vysvetľuje Naďa Hartmann, generálna riaditeľka ESCO Slovensko. Medzi produkty, na ktoré sa spoločnosť zameriava, patria okrem iného projekty energetických úspor v budovách formou EPC, energetické audity a poradenstvo, strešné fotovoltické elektrárne, kogeneračné jednotky a ekologické teplárenstvo, ale aj inštalácia moderného osvetlenia, technické zariadenie budov či prevádzka a servis energetických zariadení.

Individuálny prístup ako základ úspechu

Dôvodom na aktívnu formu podpory zelených riešení naprieč všetkými členskými štátmi Únie, je prijatá Európska zelená dohoda, ktorá ich zaväzuje k dosiahnutiu klimatickej neutrality do roku 2050. To, že je potrebné reagovať na náročné výzvy v oblasti životného prostredia už dnes, vnímajú aj kľúčoví hráči v oblasti energetiky. Preto SPP a ČEZ ESCO spojili svoje sily a položili základy novej, zelenej energetickej spoločnosti ESCO Slovensko (Energy Service Company). Napriek svojej pomerne krátkej histórii má tento slovenský environmentálny pionier za sebou už viacero úspešných realizácií významných projektov. Základom úspechu spoločnosti je individuálny prístup, pričom mimoriadny fokus kladie na špecifické potreby každého zákazníka. „Celý projekt pripravíme na mieru. Sme schopní jednotlivé produkty skombinovať tak, aby sme maximalizovali ich úžitok a dosiahli požadované úspory. Napriek tomu, že prevláda presvedčenie, že zelené riešenia sú drahé, návratnosť moderných ekologických systémov je výrazná a prevádzkové náklady predstavujú často len zlomok z pôvodných,“ hodnotí Naďa Hartmann.

Modernizácia, ktorú zaplatia budúce úspory

Najvýraznejšia býva investícia do modernizačných procesov, aj v tomto prípade však ESCO Slovensko ponúka optimálne riešenie. Zaujímavou možnosťou financovania je využitie garantovanej energetickej služby (GES), ktorá čerpá zo skúseností z Česka. Ide o prenesenie splácania investovaných prostriedkov na poskytovateľa, ktorý ich kryje z dosiahnutých energetických úspor. „Takýmto spôsobom sme realizovali modernizáciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky, v celkovej hodnote 5,8 milióna eur. Išlo o najväčší projekt svojho druhu na Slovensku. Relatívne vysoký počiatočný vklad však generuje na prevádzkových nákladoch ročnú úsporu na úrovni až 35%, čo v tomto prípade predstavuje 780-tisíc eur. Tiež došlo k zníženiu emisií CO2 o dvetisíc ton ročne,“ sumarizuje Naďa Hartmann. ESCO Slovensko pritom koordinuje nielen proces modernizácie, ale je nápomocná aj pri zabezpečovaní finančných prostriedkov a následnom zastrešení celého projektu.

Kvalifikovaní odborníci s dlhoročnými skúsenosťami

Spoločnosť, medzi ktorej základné piliere patrí profesionalita a odbornosť zodpovedá za výsledok od návrhu až po realizáciu. Riešenia pre nemocnice, obytné či administratívne komplexy, hotely, priemyselné areály, ale aj obce či mestá zaisťujú kvalifikovaní odborníci s dlhoročnými skúsenosťami. Tie pramenia zo silného spojenectva dvoch kľúčových energetických hráčov – SPP a ČEZ ESCO. SPP týmto krokom posilňuje svoju pozíciu lídra na slovenskom energetickom trhu a stáva sa aktívnou súčasťou pozitívnych zmien spojených so zelenou transformáciou slovenskej energetiky. Vznik spoločnosti ESCO Slovensko rovnako vytvára pre existujúcich, aj potenciálnych zákazníkov SPP silnú pridanú hodnotu v podobe ďalšieho zásadného rozšírenia existujúcej ponuky zelených produktov a služieb spoločnosti. ČEZ pôsobí v sektore moderných energetických služieb ESCO v Českej republike, ale aj v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Rumunsku a v Taliansku. Do spoločného podniku vložila dcérske spoločnosti AZ Klima SK, ESCO Distribučné sústavy, ESCO Servis, e-Dome, KLF Distribúcia a Spravbytkomfort.

Zdroj: ESCO Slovensko

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.