Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Z prvej ruky: Cena elektriny a zemného plynu

Znižovanie závislosti na ruských palivách a pomoc vlády

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Kalendár akcií

Česko-Slovenské energetické fórum 2023 – Energetika v permanentnej zmene
17.-18. máj, Bratislava

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021. Spoločná výstava diel Maňa Štraucha a Milana Lukáča

9. septembra 2021 uplynie 80 rokov od vydania tzv. Židovského kódexu, nariadenia vlády Slovenského štátu (1939-1945), ktorým boli židovskí občania zbavení nielen majetku, ale aj základných ľudských a občianskych práv a dôstojnosti. Tragická cesta približne 70 tisíc židovských občanov Slovenského štátu začala v pracovných a koncentračných táboroch a zberných strediskách na bratislavskej Patrónke, v Seredi, Novákoch, Žiline či Poprade a vyvrcholila v nacistických vyhladzovacích táboroch Sobibor, Treblinka, Belzec, Majdanek a Auschwitz-Birkenau. Dnes žije na Slovensku už len hŕstka preživších holokaust. Výstava, ktorá vznikla v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave a Múzeom holokaustu v Seredi, je príležitosťou pripomenúť si nielen túto tragickú kapitolu našich dejín, ale predovšetkým spomenúť si na konkrétne ľudské osudy, pamiatku tých, ktorí sa nikdy nevrátili, hrdinstvo tých, ktorí prežili aj tých, ktorí im podali pomocnú ruku.

Výstava „Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021“ spojila dvoch významných umelcov, držiteľa ocenenia SLOVAK PRESS FOTO, Maňa Štraucha a významného predstaviteľa slovenskej výtvarnej scény Milana Lukáča. Autor portrétov Maňo Štrauch preživších holokaustu nafotil priamo v bratislavskom sociálnom zariadení pre seniorov Ohel David. Výsledkom ich stretnutia sú dojemné fotografie plné emócií. Okrem nich výstavu dopĺňajú autorove fotografie z najväčšieho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Výtvarník Milan Lukáč vystavuje bronzové modely pamätníka holokaustu - "Opusteného domu pod Dávidovou hviezdou", ktorý bol odhalený v Bratislave v auguste 1997. Prípravné skice a bronzové modely, ako aj detaily reliéfov pamätníka, z rokov 1995 a 1996, dopĺňa séria monotypov z roku 2021, v ktorých sa autor k téme holokaustu opäť vracia.

Maňo Štrauch – Milan Lukáč: Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021 je Galérii SPP od 8. septembra do 8. októbra 2021.

Maňo Štrauch – fotograf, portrétista so zameraním na sociálny portrét je zároveň fotografom týždenníka Trend a viacnásobným víťazom SLOVAK PRESS PHOTO, držiteľom ocenenia z celosvetovej súťaže M.I.L.K na Novom Zélande, držiteľom ceny Grand Prix Slovak Press Photo a laureátom cien Czech Press Photo aj Slovak Press Photo.

Milan Lukáč – patrí medzi významných predstaviteľov slovenskej výtvarnej scény strednej generácie. Od roku 1990 pôsobí ako docent na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Venuje sa komornému aj monumentálnemu sochárstvu, maľbe, kresbe a grafike, zúčastňuje sa na medzinárodných sochárskych sympóziách. Za svoju tvorbu získal mnohé ocenenia doma aj v zahraničí, napríklad Cenu Martina Benku (1988), Prix-Itinéraire v Salon Levallois (1998). V roku 1990 získal cenu Akadémie výtvarných umení a Francúzskeho inštitútu v Paríži "Portrait Paul - Louis Weiller". Jeho významné sochárske objekty nájdeme po celom Slovensku, či už ide o Pamätník holokaustu v Bratislave, Pamätník politickým väzňom v Žiline alebo Pamätník Železnej opony na sútoku rieky Morava a Dunaj pod hradom Devín.

Galéria SPP je dnes súčasťou sídla spoločnosti, ktorá ju založila už v roku 2000. Nachádza sa na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave, v širšom centre Bratislavy, neďaleko vznikajúceho nového centra Nivy, v bezprostrednej blízkosti BC Apollo II a je ľahko dostupná pešo alebo mestskou hromadnou dopravou (zastávka Novohradská alebo zastávka Košická). Galéria SPP je pre verejnosť otvorená v dňoch pondelok až piatok od 11.00 do 18.00 h. galeriaspp@spp.sk

Zdroj: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.