Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Jakub Gulyás – Façades. Galéria SPP znovu otvára svoje brány slovenskému umeniu

Portréty, ktoré odhaľujú podstatne viac ako zaujímavé, či na prvý pohľad atraktívne tváre rôznych ľudí. Portréty, ktorých umeleckú hĺbku nemožno spájať s obyčajnou príťažlivosťou zachytených modelov.

Jednoducho portréty, ktoré sa vám dostanú „pod kožu“ a donútia vás rozmýšľať nad zaznamenanými skrytými emóciami. Také sú fotografie Jakuba Gulyása, ktoré predstaví v rámci svojej výstavy „Facades“ v Galérii SPP. Výstava bude širokej verejnosti prístupná už od 25. júna a potrvá až do 31. augusta 2021.

Ako už názov výstavy Façades (z francúžštiny fasády) napovedá, Jakub v zmysle svojho tvorivého zaujatia ilustruje niektoré vlastnosti ľudskej tváre a anatómie tela či polohy ľudského cítenia a psychologického rozpoloženia. Zaznamenáva rôzne typy osôb, rozličného pohlavia a veku, neberúc do úvahy materiálne znaky ich sociálneho statusu alebo identitu,“ hovorí o vystavovaných dielach Martina Vyskupová, kurátorka výstavy. Výnimočnosť prezentovaných portrétov spája odvaha experimentovať nielen s námetom, ktorý neraz konfrontuje prírodné a mestské prostredie, ale aj s kompozíciou a so svetelnými podmienkami. Fotografie Jakuba Gulyása zachytávajú neustálu zmenu perspektívy dopadov svetla, či šera na ľudské telo, ich odrazy na pokožke. Spolu s individuálnou rečou tela jeho živých modelov nútia ním zachytené zmeny každého pozorovateľa jeho diela neustále premýšľať o ďalších „fasádach“ – vrstvách ľudskej tváre a tela. To všetko v kontexte vnímania prirodzenej energie, intimity a špecifickej esencie, ktorú autor zvýrazňuje aj využitím sekundárnych materiálov ako je plast, textil, či voda.

„Som nesmierne rád, že po dlhom čase môžeme v našej galérii znovu privítať slovenské umenie. Teší ma, že tento „nový začiatok“ patrí práve Jakubovi Gulyásovi, ktorého autorskou výstavou budeme môcť osláviť talent a krásu a spoznať jeho tvorbu v trochu inej rovine,“ uviedol v súvislosti so znovuotvorením Galérie SPP a aktuálnou výstavou Henrich Krejčí, člen predstavenstva SPP.

Autorskú výstavu v Galérii SPP tvorí kolekcia zväčša nepublikovaných fotografií, ktoré predstavujú inscenované, ale i náhodné zábery z módnych a komerčných projektov, doplnených o autorove voľné interpretácie. Návštevníci výstavy rovnako nájdu v galérii tiež rozostrené či rozmazané záznamy, znemožňujúce identifikáciu konkrétnych fyziologických znakov, čo umožňuje prirodzeným spôsobom sústrediť sa na hĺbku zachytených emócií. A súčasťou výstavy je tiež video, v rámci ktorého autor predstavuje tri konkrétne tváre s rôznymi výrazmi, ktoré sú miestami manipulované a deštruované digitálnym šumom, čím ešte zvýrazňuje niektoré ľudské emócie. V Galérii SPP tak počas horúceho leta návštevníci schladia svoje telo a zároveň rozpália svoju myseľ a naplnia dušu zážitkom z nečakaných rozmerov, ktoré dokáže zachytiť jediné sekundové stlačenie spúšte fotoaparátu v správnom čase.

Jakub Gulyás (*1980) sa venuje fotografickej a maliarskej činnosti. Absolvoval štúdium reštaurovania na Akadémii výtvarných umení v Bratislave u prof. Borisa Kvasnicu (2003 – 2009). Zaoberá sa najmä módnou fotografiou a produkciou videí predovšetkým v spolupráci so slovenskými a českými módnymi dizajnérmi. Jeho tvorba je pravidelne publikovaná v slovenských a zahraničných módnych časopisoch a tiež odborných periodikách (Magazín 365°, FOTO, Designum). Svoje práce prezentoval na viacerých kolektívnych i samostatných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Žije a tvorí v Bratislave.

Galéria SPP je dnes súčasťou sídla spoločnosti, ktorá ju založila už v roku 2000. Nachádza sa na ulici Mlynské nivy 44/c v širšom centre Bratislavy, neďaleko vznikajúceho nového centra Nivy, v bezprostrednej blízkosti BC Apollo II a je ľahko dostupná pešo alebo mestskou hromadnou dopravou (zastávka Novohradská alebo zastávka Košická). Galéria SPP je pre verejnosť otvorená v dňoch pondelok až piatok od 11.00 do 18.00.

Zdroj: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.