Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Ministri životného prostredia a hospodárstva navštívili spaľovňu rádioaktívneho odpadu

Ministri Richard Sulík a Ján Budaj navštívili jadrové zariadenia spoločnosti JAVYS. Zaujímali sa najmä o spaľovňu rádioaktívnych odpadov a Medzisklad vyhoretého jadrového paliva (MSVP).

Minister hospodárstva SR, Richard Sulík a minister životného prostredia SR, Ján Budaj v utorok (11. 5. 2021) podvečer spoločne navštívili jadrové zariadenia spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach. Fyzicky si prezreli Technológie spracovania a úpravy rádioaktívnych odpadov (RAO), časť Bohunické spracovateľské centrum, spaľovňu RAO a Medzisklad vyhoretého jadrového paliva (MSVP).

V prípade spaľovní RAO (prevádzkovanej a dobudovávanej novej) sa v ostatnom čase vedie verejná diskusia, či by mali slúžiť aj na spracovávanie rádioaktívnych odpadov zo zahraničia. V prípade MSVP je potrebné dobudovanie kapacít na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom z produkcie prevádzkovaných jadrových elektrární na území Slovenska, nakoľko súčasná kapacita dosahuje aktuálne naplnenosť vyše 90%.

Cieľom stretnutia ministrov s vedením spoločnosti JAVYS a následnej prehliadky jadrových zariadení spoločnosti bolo predovšetkým vytvorenie priestoru na odbornú diskusiu a poskytnutie príležitosti obom ministrom na objektívne posúdenie bezpečnosti prevádzok a ekologických postupov pri nakladaní s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi.

Richard Sulík, minister hospodárstva SR: „Raz vidieť je lepšie ako tisíc krát počuť. Preto som rád, že minister životného prostredia navštívil JAVYS osobne a presvedčil sa, že rádioaktivita na pracoviskách je takmer nulová a že si bol prezrieť aj spaľovne rádioaktívnych odpadov, kde mal možnosť vidieť, že odpad, ktorý sa tam spracováva má tiež takmer minimálnu aktivitu. Zároveň videl, že prevádzky sú prísne monitorované a bezpečné.“

Pavol Štuller, generálny riaditeľ JAVYS, a. s.: „Veľmi dobre si uvedomujem, že tak náročné a spoločensky citlivé témy ako je nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom a bezpečnosť prevádzky zariadení, si vyžadujú kvalitnú odbornú diskusiu. Preto si veľmi vážim, že sa obaja ministri prišli osobne oboznámiť s prevádzkou a bezpečnosťou našich jadrových zariadení a zároveň verím, že sme im poskytli odpovede na všetky doteraz nezodpovedané otázky.“

Generálny riaditeľ JAVYS, Pavol Štuller ministrov na stretnutí informoval aj o rozvojových plánoch firmy a o skutočnostiach, že JAVYS je pod neustálym domácim aj medzinárodným dozorom. V prípade Medzinárodnej atómovej agentúry /MAAE/ musí byť dokonca spoločnosť pripravená umožniť vstup zahraničným inšpektorom a poskytnúť všetku vyžiadanú dokumentáciu do dvoch hodín od nahlásenia inšpekcie.

Nakoľko spoločnosť JAVYS nepatrí ani do prvej tridsiatky znečisťovateľov životného prostredia v trnavskom regióne a všetky technológie prevádzkuje na vysokej profesionálnej a bezpečnej úrovni, čo potvrdzujú každoročné súhrnné hodnotenia, požiadalo vedenie spoločnosti ministrov o vecnú a odbornú diskusiu pri príprave súvisiacej legislatívy, v rámci ktorej je spoločnosť pripravená poskytnúť všetkým zainteresovaným stranám maximálnu súčinnosť, dokumentáciu a odborné stanoviská.

Zdroj: JAVYS

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.