Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Ministri životného prostredia a hospodárstva navštívili spaľovňu rádioaktívneho odpadu

Ministri Richard Sulík a Ján Budaj navštívili jadrové zariadenia spoločnosti JAVYS. Zaujímali sa najmä o spaľovňu rádioaktívnych odpadov a Medzisklad vyhoretého jadrového paliva (MSVP).

Minister hospodárstva SR, Richard Sulík a minister životného prostredia SR, Ján Budaj v utorok (11. 5. 2021) podvečer spoločne navštívili jadrové zariadenia spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach. Fyzicky si prezreli Technológie spracovania a úpravy rádioaktívnych odpadov (RAO), časť Bohunické spracovateľské centrum, spaľovňu RAO a Medzisklad vyhoretého jadrového paliva (MSVP).

V prípade spaľovní RAO (prevádzkovanej a dobudovávanej novej) sa v ostatnom čase vedie verejná diskusia, či by mali slúžiť aj na spracovávanie rádioaktívnych odpadov zo zahraničia. V prípade MSVP je potrebné dobudovanie kapacít na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom z produkcie prevádzkovaných jadrových elektrární na území Slovenska, nakoľko súčasná kapacita dosahuje aktuálne naplnenosť vyše 90%.

Cieľom stretnutia ministrov s vedením spoločnosti JAVYS a následnej prehliadky jadrových zariadení spoločnosti bolo predovšetkým vytvorenie priestoru na odbornú diskusiu a poskytnutie príležitosti obom ministrom na objektívne posúdenie bezpečnosti prevádzok a ekologických postupov pri nakladaní s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi.

Richard Sulík, minister hospodárstva SR: „Raz vidieť je lepšie ako tisíc krát počuť. Preto som rád, že minister životného prostredia navštívil JAVYS osobne a presvedčil sa, že rádioaktivita na pracoviskách je takmer nulová a že si bol prezrieť aj spaľovne rádioaktívnych odpadov, kde mal možnosť vidieť, že odpad, ktorý sa tam spracováva má tiež takmer minimálnu aktivitu. Zároveň videl, že prevádzky sú prísne monitorované a bezpečné.“

Pavol Štuller, generálny riaditeľ JAVYS, a. s.: „Veľmi dobre si uvedomujem, že tak náročné a spoločensky citlivé témy ako je nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom a bezpečnosť prevádzky zariadení, si vyžadujú kvalitnú odbornú diskusiu. Preto si veľmi vážim, že sa obaja ministri prišli osobne oboznámiť s prevádzkou a bezpečnosťou našich jadrových zariadení a zároveň verím, že sme im poskytli odpovede na všetky doteraz nezodpovedané otázky.“

Generálny riaditeľ JAVYS, Pavol Štuller ministrov na stretnutí informoval aj o rozvojových plánoch firmy a o skutočnostiach, že JAVYS je pod neustálym domácim aj medzinárodným dozorom. V prípade Medzinárodnej atómovej agentúry /MAAE/ musí byť dokonca spoločnosť pripravená umožniť vstup zahraničným inšpektorom a poskytnúť všetku vyžiadanú dokumentáciu do dvoch hodín od nahlásenia inšpekcie.

Nakoľko spoločnosť JAVYS nepatrí ani do prvej tridsiatky znečisťovateľov životného prostredia v trnavskom regióne a všetky technológie prevádzkuje na vysokej profesionálnej a bezpečnej úrovni, čo potvrdzujú každoročné súhrnné hodnotenia, požiadalo vedenie spoločnosti ministrov o vecnú a odbornú diskusiu pri príprave súvisiacej legislatívy, v rámci ktorej je spoločnosť pripravená poskytnúť všetkým zainteresovaným stranám maximálnu súčinnosť, dokumentáciu a odborné stanoviská.

Zdroj: JAVYS

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.