Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

ENEL postaví v Zambii 34 MW fotovoltickú elektráreň

Taliansky ENEL prostredníctvom svojej divízie obnoviteľných zdrojov - Enel Green Power (EGP) získal právo postaviť, financovať, vlastniť a prevádzkovať v Zambii solárnu elektráreň s inštalovaným výkonom 34 MW a to na základe tendra vyhláseného štátnou spoločnosťou Industrial Development Corporation Limited (IDC). Projekt s názvom Mosi-oa-Tunya, nachádzajúci sa južnej ekonomickej zone Lusaka na juhu krajiny znamená vstup ENEL-u na národný trh s OZE.

“Pre EGP ide o medzník, zvýrazňujúci konzistentný rozvoj postupného a dobre naplánovaného rozširovania aktivít vo vybraných častiach afrického kontinentu, kde môže spoločnosť zohrať kľúčovú rolu pri poskytovaní inteligetných, efektívnych a udržateľných riešení v energetike”, povedal Francesco Venturini, šéf EGP. „Náš vstup do Zambie, krajiny ponúkajúcej veľmi atraktívne investičné možnosti, je v tomto smere ďalším krokom vpred a sme hrdí na to, že môžeme prispieť k solárnemu programu (pozn. redakcie - Scaling Solar programme), jednej z najlepších podporných schém pre OZE v Afrike.“

ENEL investuje približne 40 miliónov amerických dolárov do výstavby novej fotovoltickej elektrárne v rámci investičného programu vyplývajúceho z aktuálneho strategického plánu spoločnosti. Projekt bude podporený 25 ročnou dohodou na výkup všetkej elektriny štátnou spoločnosťou ZESCO. Elektráreň vlastnená osobitnou spoločnosťou s 20% účasťou ZESCO by mala byť spustená do prevádzky v druhom štrvrťroku 2017 a bude vyrábať okolo 70 GWh elektriny ročne.

Pre Zambiu je charakteristický rýchly rast spotreby elektrickej energie (v priemere okolo 5-6% ročne) a potreba diverzifikovať výrobný mix, pre ktorý sú dominantné vodné zdroje. Krajina sa tiež snaží zvýšiť bezpečnosť dodávok zlepšením kvality služieb a podporou elektrifikácie vidieckych oblastí. Z tohto dôvodu spustila zambijská vláda rad iniciatív podporujúcich rozvoj výrobných kapacít z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým slnečnej energie, s cieľom sprevádzkovať do 600 MW inštalovaného výkonu v priebehu 2-3 rokov. Práve prvé kolo solárneho programu uskutočňovaného IDC je súčasťou týchto iniciatív a má viesť k dosiahnutiu do 100 MW inštalovaného výkonu. IDC pripravila tender v súlade s iniciatívou Svetovej banky – Scaling Solar a v spolupráci s poradcom International Finance Corporation (IFC).

Zdroj: ENEL

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.