Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

ENEL postaví v Zambii 34 MW fotovoltickú elektráreň

Taliansky ENEL prostredníctvom svojej divízie obnoviteľných zdrojov - Enel Green Power (EGP) získal právo postaviť, financovať, vlastniť a prevádzkovať v Zambii solárnu elektráreň s inštalovaným výkonom 34 MW a to na základe tendra vyhláseného štátnou spoločnosťou Industrial Development Corporation Limited (IDC). Projekt s názvom Mosi-oa-Tunya, nachádzajúci sa južnej ekonomickej zone Lusaka na juhu krajiny znamená vstup ENEL-u na národný trh s OZE.

“Pre EGP ide o medzník, zvýrazňujúci konzistentný rozvoj postupného a dobre naplánovaného rozširovania aktivít vo vybraných častiach afrického kontinentu, kde môže spoločnosť zohrať kľúčovú rolu pri poskytovaní inteligetných, efektívnych a udržateľných riešení v energetike”, povedal Francesco Venturini, šéf EGP. „Náš vstup do Zambie, krajiny ponúkajúcej veľmi atraktívne investičné možnosti, je v tomto smere ďalším krokom vpred a sme hrdí na to, že môžeme prispieť k solárnemu programu (pozn. redakcie - Scaling Solar programme), jednej z najlepších podporných schém pre OZE v Afrike.“

ENEL investuje približne 40 miliónov amerických dolárov do výstavby novej fotovoltickej elektrárne v rámci investičného programu vyplývajúceho z aktuálneho strategického plánu spoločnosti. Projekt bude podporený 25 ročnou dohodou na výkup všetkej elektriny štátnou spoločnosťou ZESCO. Elektráreň vlastnená osobitnou spoločnosťou s 20% účasťou ZESCO by mala byť spustená do prevádzky v druhom štrvrťroku 2017 a bude vyrábať okolo 70 GWh elektriny ročne.

Pre Zambiu je charakteristický rýchly rast spotreby elektrickej energie (v priemere okolo 5-6% ročne) a potreba diverzifikovať výrobný mix, pre ktorý sú dominantné vodné zdroje. Krajina sa tiež snaží zvýšiť bezpečnosť dodávok zlepšením kvality služieb a podporou elektrifikácie vidieckych oblastí. Z tohto dôvodu spustila zambijská vláda rad iniciatív podporujúcich rozvoj výrobných kapacít z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým slnečnej energie, s cieľom sprevádzkovať do 600 MW inštalovaného výkonu v priebehu 2-3 rokov. Práve prvé kolo solárneho programu uskutočňovaného IDC je súčasťou týchto iniciatív a má viesť k dosiahnutiu do 100 MW inštalovaného výkonu. IDC pripravila tender v súlade s iniciatívou Svetovej banky – Scaling Solar a v spolupráci s poradcom International Finance Corporation (IFC).

Zdroj: ENEL

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.