Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Chcete byť informovaní?

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

JAVYS sa zúčastnil projektu úložiska rádioaktívneho odpadu v Iraku

Firma JAVYS, a. s., opäť uspela v medzinárodnej konkurencii. Náročný projekt technického návrhu úložiska rádioaktívnych odpadov v Iraku, ktorý realizovala v konzorciu s nemeckými spoločnosťami je ukončený.

Európska komisia, v rámci podpory pre Irak, financovala projekt vývoja technického dizajnu úložiska rádioaktívnych odpadov (RAO) a sprievodnej bezpečnostnej dokumentácie.

Tender na tento projekt vyhralo konzorcium, ktorého členmi boli spoločnosť JAVYS, a. s., a nemecké spoločnosti NUKEM Technologies Engineering Services GmbH (líder konzorcia) a BGE Technology GmbH, ktoré majú rozsiahle a dlhoročné skúsenosti v danej problematike.

Projekt v hodnote 1,7 milióna € v lokalite Al-Tuwaitha, ktorá sa nachádza približne 14 km južne od centra Bagdadu, realizovalo konzorcium v rokoch 2015 – 2019. Prijímateľom projektu bolo Ministerstvo vedy a techniky v Iraku, ktoré je prevádzkovateľom jadrových zariadení. Administratívne bol ukončený v ostatných týždňoch.

Cieľom projektu bolo vypracovanie dizajnu, bezpečnostnej správy pre úložisko, limít a podmienok bezpečnej prevádzky a ďalšej dokumentácie úložiska.

Spoločnosť JAVYS, a. s., zodpovedala za analýzu relevantných dokumentov na irackej strane a za ich porovnanie s medzinárodnými štandardmi. Chýbajúce miesta v irackej legislatíve JAVYS, a. s., navrhla pokryť príslušnými štandardmi a odporúčaniami (napr. Európskej únie alebo Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu). JAVYS, a. s., zodpovedala aj za vypracovanie doplňujúcej dokumentácie v oblasti budúcej prevádzky, limít a podmienok, radiačnej ochrany, inšpekcií, údržby a manažmentu úložiska.

Pri realizácii projektu JAVYS, a. s., zhodnotila rozsiahle skúsenosti s bezpečnou prevádzkou Republikového úložiska RAO v Mochovciach, ktorá bola prezentovaná aj v rámci návštevy prijímateľa projektu a členov konzorcia na Republikovom úložisku RAO v Mochovciach v októbri 2016.

Projekt v Iraku sprevádzalo od začiatku viacero výziev. Lokalita bola bombardovaná a plienená, množstvo stavebných objektov jadrových zariadení bolo zničených a chátrajúcich a dokumentácia zariadení a odpadov nebola kompletná. Existovalo vysoké riziko výskytu opustených žiaričov a veľké neistoty v kontaminácii pôdy (miera, hĺbka kontaminácie, kontaminanty). Navyše bolo potrebné sa vysporiadať so značnými neistotami spojenými s inventárom RAO na uloženie. Jednou z najväčších výziev bola jednoznačná požiadavka prijímateľa vybudovať úložisko priamo v lokalite, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti rieky Tigris (približne 1 km).

Z tohto dôvodu, ako aj nedostatku informácií o geologickom podloží, bolo konzorciom navrhnuté jedinečné technické riešenie vo forme dodatočnej bariéry v spodnej časti úložiska. Okrem týchto výziev bol projekt sťažený aj množstvom personálnych zmien. Napriek tomu konzorcium svoju úlohu zvládlo a odovzdalo vypracovanú dokumentáciu irackej strane. Vkladom spoločnosti JAVYS, a. s., boli bohaté skúsenosti a znalosti našich expertov v oblasti manažmentu RAO.

Projekt úložiska pre rádioaktívne odpady z vyraďovania bol navrhnutý vo vojnou zdevastovanej lokalite Al-Tuwaitha. V minulosti bol v Iraku rozsiahly jadrový program. Bombardovanie v roku 1991 v rámci vojny v Perzskom zálive s následným plienením však mali za následok vážne poškodenie jadrových zariadení. Celkovo išlo o 10 lokalít, predovšetkým však o lokalitu Al-Tuwaitha, ktorá je najväčšia v Iraku s rozlohou približne 1,5 km2 a bola v prevádzke od roku 1967. Na jej výstavbe sa vtedy zúčastnilo Francúzsko, Taliansko a bývalý ZSSR. Zahŕňala 18 jadrových zariadení (napr. výskumné reaktory, rádiochemické laboratórium, zariadenie na produkciu izotopov, zariadenia na výrobu paliva, technológie manažmentu RAO a iné).

Zdroj textu a fotografie: JAVYS,a.s.



Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.