Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Spoločnosť NAFTA dosiahla € 70 mil. zisk po zdanení

Spoločnosť NAFTA a.s., ktorá patrí k európskym lídrom v podzemnom skladovaní zemného plynu a v prieskume a ťažbe uhľovodíkov, dosiahla v roku 2019 zisk po zdanení vo výške 70,1 mil. eur. Významným míľnikom uplynulého roka v oblasti skladovania plynu bol predovšetkým vstup spoločnosti na nemecký trh vďaka akvizícii troch podzemných zásobníkov v Bavorsku. V prieskumných činnostiach pokračovala NAFTA aj na Ukrajine, kde aktívne pôsobí už od roku 2016.

Zaujímavý vývoj v minulom roku sme zaznamenali najmä v oblasti skladovania zemného plynu, keď už v letných mesiacoch boli podzemné zásobníky naplnené na úroveň 100 %. Bolo to v dôsledku obáv zákazníkov z možného nepredĺženia kontraktu medzi Ruskom a Ukrajinou na konci roku 2019, čo viedlo k predzásobeniu sa plynom. Aj táto situácia potvrdila strategickú úlohu zásobníkov pri zabezpečovaní plynulých dodávok, a zároveň umožnila spoločnosti NAFTA vyvíjať nové produkty v oblasti obchodovania so zemným plynom.

„V uplynulom roku sme pokračovali v napĺňaní stratégie rastu našich kľúčových činností a v efektívnom využívaní dlhoročného know-how doma aj na zahraničných trhoch. Úspešne sme sa etablovali na nemeckom trhu a svoje rozsiahle skúsenosti sme uplatnili aj na Ukrajine. Vďaka dlhoročným skúsenostiam, vysokokvalifikovanému tímu odborníkov a technologickej vyspelosti zariadení smerujeme k pozícií európskeho lídra v podzemnom skladovaní zemného plynu a v prieskume a ťažbe uhľovodíkov,“ zhodnotil rok 2019 generálny riaditeľ spoločnosti NAFTA, Ing. Martin Bartošovič.

Odborníci zo spoločnosti NAFTA dlhodobo vyhľadávajú zaujímavé zahraničné projekty a spolupráce, kde by mohli uplatniť svoje expertné know-how vychádzajúce z dlhoročnej tradície. Po úspešnej akvizícii troch podzemných zásobníkov zemného plynu Inzenham-West, Wolfersberg a Breitbrunn/Eggstätt na území Bavorska sa spoločnosti NAFTA podarilo úspešne vstúpiť na nemecký trh. Aktuálne prebieha v spoločnosti hlbšia integrácia a výmena skúseností s cieľom vytvoriť ešte efektívnejšiu a spoľahlivejšiu prevádzku. Táto strategická investícia ponúka pre spoločnosť NAFTA rozsiahle možnosti využiť svoje inovatívne, technické a obchodné know-how pri poskytovaní skladovacích služieb na dynamicky sa meniacom trhu so zemným plynom.

V oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov sme v minulom roku pokračovali v úspešných medzinárodných spoluprácach, domácich a zahraničných projektoch. V regióne Trnava, kde spoľahlivo prebieha ťažba uhľovodíkov už niekoľko desiatok rokov, sme zrealizovali prieskumný vrt Trakovice 13. Zároveň sa nám podarilo získať nové prieskumné územie na východnom Slovensku a vo Viedenskej panve. Prieskumná činnosť pokračovala aj na Ukrajine, kde aktívne pôsobíme už od roku 2016. V rámci licencie Užhorod sme spolu s partnerom zo spoločnosti Cub Energy Inc. zrealizovali prvý prieskumný vrt. Koncom roka 2019 sme získali tiež Vatazhkivsku licenciu, a tým ďalšiu možnosť prieskumu a ťažby uhľovodíkov na východe Ukrajiny.

Zdroj textu a foto: NAFTA, a.s., názov redakcia

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.