Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Zelený produkt SPP zaistil výsadbu nových stromov

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) za necelé tri mesiace od spustenia „zeleného“ a inovatívneho produktu zabezpečil v spolupráci so Správou TANAPu a lesného urbariátu Žiar výsadbu 4000 nových stromov. Ide o výsledok nového projektu v rámci ktorého spoločnosť podporuje výsadbu stromov, s cieľom kompenzovať uhlíkovú stopu, ktorú vytvárajú zákazníci pri svojej spotrebe energií. Zákazníci sa do projektu zapájajú v rámci produktu s príznačným názvom Uhlíková stopka.

Inovatívny, zelený produkt Uhlíková stopka pre domácnosti umožňuje každému zákazníkovi SPP za symbolickú cenu (0,90 EUR) získať personalizovaný a praktický návod ako môže znížiť svoju uhlíkovú stopu a šetriť životné prostredie. Každý zákazník, ktorý sa rozhodne pre Uhlíkovú stopku, dostáva konkrétny prepočet, vďaka ktorému získa prehľad o tom, akú uhlíkovú stopu vytvára svojou každodennou činnosťou. Zároveň získa návod o koľko vie znížiť negatívne dopady vlastnej činnosti na životné prostredie, ak zmení svoje spotrebiteľské správanie. Energetický produkt v sebe spája ekologický, edukačný a finančný moment, keďže realizáciou konkrétnych rád dokážu zákazníci SPP zároveň reálne šetriť energie a tým aj svoje peniaze.

SPP obohatil tento produkt o vlastnú iniciatívu v podobe výsadby stromov. Doposiaľ 4000 nových, mladých stromov, vysadených v nadmorskej výške od 900 m n. m. do 1400 m n. m., bolo starostlivo a odborne vyberaných v spolupráci s lesníkmi a odborníkmi zo Správy TANAPu a lesného urbariátu Žiar. Dôraz bol kladený na miesta výsadby, ako aj mix drevín. Tvoria ich certifikované sadenice smrekovca opadavého, smreka obyčajného, borovice lesnej, bresta horského, buka lesného, brezy bradavičnatej, ale aj vzácnej jedle bielej a borovice limba. Vysadených 4000 stromov v rámci prvej jarnej fázy projektu dokáže z dlhodobého pohľadu eliminovať približne 1600 ton emisií CO2. Ide o uhlíkovú stopu, ktorú vytvorí 4000 zákazníkov pri svojej ročnej spotrebe energií. SPP plánuje v projekte pokračovať na jeseň.

Zelené projekty SPP

SPP má vo svojom portfóliu široké spektrum produktov a služieb súvisiacich so zelenou energiou, energetickými úsporami, ekomobilitou, udržateľnosťou životného prostredia a znižovaním uhlíkových emisií.

Okrem projektu výsadby stromov a produktu Uhlíková stopka sa spoločnosť dlhodobo a intenzívne venuje projektom podporujúcich ekomobilitu. Spoločnosť v súčasnosti realizuje projekt fueLCNG na podporu rozvoja potenciálu stlačeného zemného plynu (CNG) a skvapalneného zemného plynu (LNG) tak v nákladnej, ako aj osobnej doprave.

Ako jediná spoločnosť na Slovensku SPP vykonáva činnosť oficiálneho výkupcu elektriny vyrobenej z OZE a KVET. Všetku takto vykúpenú zelenú elektrinu umiestňuje výlučne na slovenskom trhu, čím aktívne pomáha znižovať slovenskú uhlíkovú stopu.

SPP zároveň ponúkla na jar 2020 obyvateľom hlavného mesta ďalší atraktívny spôsob ekologickej dopravy v podobe možnosti zdieľať elektrické skútre poháňané elektrinou z vlastných zdrojov SPP. Už v úvodnej fáze testovacej prevádzky využilo registráciu prostredníctvom aplikácie Blinkee viac ako 3400 užívateľov, ktorí majú k dispozícii 61 elektrických skútrov. SPP plánuje flotilu elektrických skútrov postupne rozšíriť na 100 kusov a spoločnosť je otvorená expanzii aj do ďalších miest Slovenska.

Zdroj textu a obrázkov: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.