Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Slovákom nie je ľahostajné životné prostredie a cítia zodpovednosť za budúce generácie

5. jún je už niekoľko rokov vyhlásený za Svetový deň životného prostredia. V tejto deň je dôležité pripomenúť si fakt, že príroda je len jedna a treba ju chrániť. Problémy so znečistením životného prostredia sa nevyriešia zo dňa na deň, každý však môže prispieť k riešeniu.

Zákazníci ZSE tak môžu urobiť aj formou podpory rozvoja obnoviteľných zdrojov. Od februára 2020 môžu odoberať Zelenú elektrinu pre domácnosti vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. 100 %-nú Zelenú elektrinu garantuje ZSE nakúpenými zárukami pôvodu. Využívaním takejto elektriny tak prispievajú k rozvoju obnoviteľných zdrojov na Slovensku i v rámci celej Európskej únie. Zelená elektrina výrazne pomáha zmierniť negatívne dopady pôsobenia človeka na životné prostredie a výrazne prispieva k znižovaniu uhlíkovej stopy.

Slováci celkovo vnímajú pozitívne podporu riešení klimatickej zmeny a cítia zodpovednosť za budúce generácie. Vyplynulo to aj z prieskumu agentúry Focus, ktorý vypracovala pre Slovenskú klimatickú iniciatívu na vzorke 1013 respondentov od 15. do 22. januára. Až 87% ľudí považuje za dôležitú finančnú podporu využívania čistých obnoviteľných zdrojov energie.

Tento veľký záujem vnímame aj u našich zákazníkov. Dnes máme viac ako 2 500 odberateľov Zelenej elektriny, ktorí planéte ročne ušetria 1 313 100 kilogramov uhlia a 1 336 500 kg oxidu uhličitého, ktorý každoročne prispieva k tvorbe skleníkových plynov a mení svet tak na nepoznanie.

Záruky pôvodu nakupuje ZSE aj pre nabíjacie stanice, čo znamená, že všetky elektromobily, ktoré využívajú nabíjacie stanice ZSE Drive, využívajú len zelenú elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. S cieľom podporovať rozvoj elektromobility na Slovensku, ZSE zároveň poskytuje 30 % zľavu na elektrinu pre domácnosti využívajúce elektromobil na domáce nabíjanie.

Ak má zákazník záujem Zelenú elektrinu odoberať, spoločnosť pre neho zakúpi záruky pôvodu. Zákazník len uzavrie so ZSE zmluvu o poskytovaní tejto služby. Od spoločnosti zákazník získa tzv. zelený certifikát, ktorý mu garantuje, že elektrina dodávaná do jeho domácnosti, je 100 % krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov. Zelená elektrina je štandardne spoplatnená sumou 2 € mesačne, ale pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia znižuje ZSE poplatok za využívanie služby na 1 € mesačne, a to až na 12 mesiacov. Ponuka platí pritom pre všetky online objednávky na webe zse.sk počas 5. – 19.6.2020 O zelenú elektrinu je inak možné požiadať aj v ktoromkoľvek ZSE Centre alebo telefonicky na Zákazníckej linke.

Výroba elektrickej energie z konvenčných zdrojov výrazne vplýva na európsku produkciu CO2 , energetický sektor v Európskej únii vyprodukuje ročne až 1,17 miliardy ton emisií. Krajiny Európskej únie zavádzajú tzv. zelené zmeny v energetike. Jednou z nich je zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe, v roku 2020 na 20% a v roku 2030 až na 32%. Pri výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov sa uplatňujú viaceré formy podpory s cieľom stimulovať ich rozvoj a využívanie. Jedným zo spôsobov podpory je forma záruky pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov, t. j. priamym príplatkom spotrebiteľa za takúto elektrinu.

Zdroj textu a obrázku: ZSE


Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.