Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Skupina MOL vykázala v prvom štvrťroku čistú stratu 152 miliónov USD

Skupina MOL dnes oznámila finančné výsledky za prvý štvrťrok 2020. Rozsiahle straty zo zásob a devízových operácií viedli k tomu, že MOL vykázal čistú stratu 152 miliónov USD. Je to prvý prejav krízy súvisiacej s pandémiou. Podnikateľské aktivity boli silné až do polovice marca, čo odráža CCS EBITDA vo výške 622 miliónov USD, ale pandémia už v posledných dvoch-troch marcových týždňoch začala vážne ovplyvňovať celé podnikanie a situácia sa v apríli ďalej zhoršovala. Z dôvodu nepredvídateľného vonkajšieho prostredia bol cieľ EBITDA pre rok 2020 stiahnutý a výhľad kapitálových výdavkov sa znížil o viac ako 25 %.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi k výsledkom uviedol:COVID-19 formuje a ovláda svet a energetický priemysel. Pandémia a následná hospodárska kríza vrhajú dlhý tieň na našu celkovú výkonnosť v roku 2020. Jednotlivci, ako aj spoločnosti vstúpili do obdobia neistoty, aká nám pravdepodobne nikdy predtým ani nenapadla. Aj keď bojujeme proti pandémii a robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme chránili našich ľudí, našich zákazníkov a partnerov, usilovne pracujeme aj na zabezpečení toho, aby spoločnosť MOL mohla fungovať aj v extrémnych scenároch a aby z tejto krízy nakoniec mohla vyjsť ešte silnejšia. Naši odhodlaní kolegovia, vysoko kvalitné aktíva, silná súvaha a náš odolný integrovaný podnikateľský model nám pomôžu prejsť cez tieto neznáme vody. Už sme urobili niekoľko zložitých rozhodnutí, ktoré nám pomôžu dosiahnuť neutrálny vplyv na hotovosť, udržať našu likviditu a finančnú flexibilitu a umožnia nám využiť príležitosti, ktoré môžu vzniknúť na ceste k normalizácii situácie.“

Zdroj: MOL Group

Upstream Q1: V dôsledku extrémne nízkych cien ropy od začiatku marca klesla EBITDA v Upstreame v prvom štvrťroku na 185 miliónov USD. Objem ťažby ropy a zemného plynu bol 110,6 mboepd, čo je v dôsledku prirodzeného poklesu v strednej a východnej Európe medziročne o 4 % menej. V prvom štvrťroku sa MOL ako operátor ropného poľa sústredil na offshore prieskum ropy a zemného plynu v teritoriálnych vodách Nórska s predbežným odhadom vyťažiteľných zdrojov medzi 12 - 71 miliónmi barelov.

Aktualizácia za apríl: MOL úspešne ukončil akvizíciu podielov spoločnosti Chevron v Azerbajdžane, od ktorej kúpil 9,57 % podiel na ropnom poli ACG a 8,9 % podiel na plynovode Baku-Tbilisi-Ceyhan. Novo zavedené OPEX a CAPEX opatrenia reflektovali pokles cien na približne 25 USD/barel ropy. V Pakistane blok TAL v súčasnosti ťaží len na približne 50 % kapacity, čím sa prispôsobil odstávke rafinérií spôsobenej poklesom dopytu počas koronakrízy. Priemerná cena ropy Brent bola v apríli na úrovni okolo 18,5 USD/bbl, čo je menej ako polovica úrovne za prvý štvrťrok. Klesali aj ceny zemného plynu, čo naznačuje výrazne slabší výhľad v druhom štvrťroku.

Downstream Q1: Čistá CCS EBITDA sa v prvom štvrťroku zdvojnásobila a vďaka zdvojnásobeniu rafinérskych marží medziročne stúpla z nízkej úrovne na 295 miliónov USD. Projekt Polyol zaznamenal v závere prvého štvrťroka 60-percentnú dokončenosť. Pandémia ovplyvňuje aj dodávateľský reťazec projektu a komplikuje mobilizáciu pracovnej sily. Celý vplyv súčasnej situácie na harmonogram projektu zatiaľ nie je možné posúdiť, ale očakáva sa sklz.

Aktualizácia za apríl: Rafinérie boli v prevádzke na 70 až 75 % výkonu a etylénové jednotky fungovali s kapacitou 90 %. Rafinérska marža bola v apríli 9 USD/bbl, ale výrazne sa prepadla; petrochemická marža je od polovice marca na 500 - 600 EUR/t. Všetky hlavné logistické trasy a systémy sú v prevádzke.

Služby pre zákazníkov Q1: EBITDA v lokálnych menách vzrástla o 4 % (88 miliónov USD), ale obmedzenia pohybu a extrémne podmienky podnikania v posledných 2 - 3 týždňoch marca vymazali veľkú časť silného rastu, ktorý bol zaznamenaný v prvom štvrťroku v palivovom aj nepalivovom segmente.

Aktualizácia za apríl: Predaj motorových palív sa prepadol v celej sieti o približne 35 – 40 %, v poslednom čase sa ale pomaly zlepšuje. Predaj nepalivového tovaru a marža spočiatku klesli, ale predaj občerstvenia sa v posledných týždňoch zlepšil a sortiment sa rozšíril. Výsledky za nepalivový segment sú len o 10 až 20 % pod úrovňou minulého roka.

Midstream – preprava zemného plynu Q1: EBITDA medziročne vzrástla o 9 % na úroveň 71 miliónov USD, čo bolo spôsobené vyšším prepraveným objemom a nižšími prevádzkovými nákladmi. Domáce objemy prepravy boli rovnaké, kým objemy vývozu sa v prvom štvrťroku zvýšili o 39 %. OPEX klesol vzhľadom na nižšiu spotrebu plynu v súlade s nižšími nákupnými cenami plynu.

Zdroj: MOL Group

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.