Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Skupina MOL vykázala v prvom štvrťroku čistú stratu 152 miliónov USD

Skupina MOL dnes oznámila finančné výsledky za prvý štvrťrok 2020. Rozsiahle straty zo zásob a devízových operácií viedli k tomu, že MOL vykázal čistú stratu 152 miliónov USD. Je to prvý prejav krízy súvisiacej s pandémiou. Podnikateľské aktivity boli silné až do polovice marca, čo odráža CCS EBITDA vo výške 622 miliónov USD, ale pandémia už v posledných dvoch-troch marcových týždňoch začala vážne ovplyvňovať celé podnikanie a situácia sa v apríli ďalej zhoršovala. Z dôvodu nepredvídateľného vonkajšieho prostredia bol cieľ EBITDA pre rok 2020 stiahnutý a výhľad kapitálových výdavkov sa znížil o viac ako 25 %.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi k výsledkom uviedol:COVID-19 formuje a ovláda svet a energetický priemysel. Pandémia a následná hospodárska kríza vrhajú dlhý tieň na našu celkovú výkonnosť v roku 2020. Jednotlivci, ako aj spoločnosti vstúpili do obdobia neistoty, aká nám pravdepodobne nikdy predtým ani nenapadla. Aj keď bojujeme proti pandémii a robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme chránili našich ľudí, našich zákazníkov a partnerov, usilovne pracujeme aj na zabezpečení toho, aby spoločnosť MOL mohla fungovať aj v extrémnych scenároch a aby z tejto krízy nakoniec mohla vyjsť ešte silnejšia. Naši odhodlaní kolegovia, vysoko kvalitné aktíva, silná súvaha a náš odolný integrovaný podnikateľský model nám pomôžu prejsť cez tieto neznáme vody. Už sme urobili niekoľko zložitých rozhodnutí, ktoré nám pomôžu dosiahnuť neutrálny vplyv na hotovosť, udržať našu likviditu a finančnú flexibilitu a umožnia nám využiť príležitosti, ktoré môžu vzniknúť na ceste k normalizácii situácie.“

Zdroj: MOL Group

Upstream Q1: V dôsledku extrémne nízkych cien ropy od začiatku marca klesla EBITDA v Upstreame v prvom štvrťroku na 185 miliónov USD. Objem ťažby ropy a zemného plynu bol 110,6 mboepd, čo je v dôsledku prirodzeného poklesu v strednej a východnej Európe medziročne o 4 % menej. V prvom štvrťroku sa MOL ako operátor ropného poľa sústredil na offshore prieskum ropy a zemného plynu v teritoriálnych vodách Nórska s predbežným odhadom vyťažiteľných zdrojov medzi 12 - 71 miliónmi barelov.

Aktualizácia za apríl: MOL úspešne ukončil akvizíciu podielov spoločnosti Chevron v Azerbajdžane, od ktorej kúpil 9,57 % podiel na ropnom poli ACG a 8,9 % podiel na plynovode Baku-Tbilisi-Ceyhan. Novo zavedené OPEX a CAPEX opatrenia reflektovali pokles cien na približne 25 USD/barel ropy. V Pakistane blok TAL v súčasnosti ťaží len na približne 50 % kapacity, čím sa prispôsobil odstávke rafinérií spôsobenej poklesom dopytu počas koronakrízy. Priemerná cena ropy Brent bola v apríli na úrovni okolo 18,5 USD/bbl, čo je menej ako polovica úrovne za prvý štvrťrok. Klesali aj ceny zemného plynu, čo naznačuje výrazne slabší výhľad v druhom štvrťroku.

Downstream Q1: Čistá CCS EBITDA sa v prvom štvrťroku zdvojnásobila a vďaka zdvojnásobeniu rafinérskych marží medziročne stúpla z nízkej úrovne na 295 miliónov USD. Projekt Polyol zaznamenal v závere prvého štvrťroka 60-percentnú dokončenosť. Pandémia ovplyvňuje aj dodávateľský reťazec projektu a komplikuje mobilizáciu pracovnej sily. Celý vplyv súčasnej situácie na harmonogram projektu zatiaľ nie je možné posúdiť, ale očakáva sa sklz.

Aktualizácia za apríl: Rafinérie boli v prevádzke na 70 až 75 % výkonu a etylénové jednotky fungovali s kapacitou 90 %. Rafinérska marža bola v apríli 9 USD/bbl, ale výrazne sa prepadla; petrochemická marža je od polovice marca na 500 - 600 EUR/t. Všetky hlavné logistické trasy a systémy sú v prevádzke.

Služby pre zákazníkov Q1: EBITDA v lokálnych menách vzrástla o 4 % (88 miliónov USD), ale obmedzenia pohybu a extrémne podmienky podnikania v posledných 2 - 3 týždňoch marca vymazali veľkú časť silného rastu, ktorý bol zaznamenaný v prvom štvrťroku v palivovom aj nepalivovom segmente.

Aktualizácia za apríl: Predaj motorových palív sa prepadol v celej sieti o približne 35 – 40 %, v poslednom čase sa ale pomaly zlepšuje. Predaj nepalivového tovaru a marža spočiatku klesli, ale predaj občerstvenia sa v posledných týždňoch zlepšil a sortiment sa rozšíril. Výsledky za nepalivový segment sú len o 10 až 20 % pod úrovňou minulého roka.

Midstream – preprava zemného plynu Q1: EBITDA medziročne vzrástla o 9 % na úroveň 71 miliónov USD, čo bolo spôsobené vyšším prepraveným objemom a nižšími prevádzkovými nákladmi. Domáce objemy prepravy boli rovnaké, kým objemy vývozu sa v prvom štvrťroku zvýšili o 39 %. OPEX klesol vzhľadom na nižšiu spotrebu plynu v súlade s nižšími nákupnými cenami plynu.

Zdroj: MOL Group

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.