Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

"CÉDER 2019" v spoločnosti JAVYS

Pravidelné celoareálové havarijné cvičenie „CÉDER 2019“ v lokalite jadrovoenergetického komplexu JAVYS, a. s., v Jaslovských Bohuniciach splnilo zákonné požiadavky.

V areáli spoločnosti JAVYS, a. s., a JESS, a. s., v Jaslovských Bohuniciach sa uskutočnilo dňa 25. septembra 2019 pravidelné celoareálové havarijné cvičenie „CÉDER 2019“.

Cieľom cvičenia bolo preverenie organizácie havarijnej odozvy, ako aj postupov pre identifikáciu, klasifikáciu, lokalizáciu a likvidáciu následkov simulovaných udalostí. Súčasťou scenára cvičenia bolo precvičenie reakcie na teroristický útok doručením balíka s neznámou výbušnou látkou, transport osoby zasiahnutej rádioaktívnymi látkami, či požiaru následkom poruchy žeriavu počas transportu nosného plášťa a následnej explózii plynového zariadenia fragmentačného pracoviska s únikom rádioaktívnych látok mimo kontrolovaného pásma jadrovej elektrárne V1.

Počas havarijného cvičenia sa vždy preveruje aj funkčnosť informačných tokov medzi účastníkmi celoareálového havarijného cvičenia s predstaviteľmi samosprávy, správnosť definovaných ochranných opatrení, bezpečnostnej a záchrannej služby, či súčinnosti s externými zložkami (ÚJD SR, ÚVZ SR, MH SR, MV SR, MZ SR, Polícia SR a pod.).

Celoareálové havarijné cvičenie sa začalo podľa plánovaného harmonogramu a zúčastnilo sa ňom 589 osôb. Začalo sa o 8.00 hod. simulovanými udalosťami 1. stupňa (pokusom o teroristický útok doručením balíka s neznámou výbušnou látkou a jej následnou likvidáciou, transportom osoby zasiahnutej rádioaktívnymi látkami a explóziou plynového zariadenia fragmentačného pracoviska s únikom rádioaktívnych látok mimo kontrolovaného pásma jadrovej elektrárne V1). O 9.00 pokračovalo cvičenie udalosťou 2. stupňa dvojminútovým spustením vonkajších sirén kolísavým tónom.

Havarijné cvičenie sa uskutočnilo podľa plánovaného technologického scenára a časového harmonogramu. Skončilo sa o 11.30 hod. spustením sirén dvojminútovým stálym tónom.

Inšpektori z Úradu jadrového dozoru, Krajského úradu – odboru krízového riadenia v Trnave a MV SR – sekcie krízového riadenia v rámci vyhodnotenia cvičenia bezprostredne po jeho skončení uviedli, že pravidelné cvičenie splnilo zákonné požiadavky. Pozorovatelia aj inšpektori boli prítomní na zhromaždiskách, v krytoch a taktiež aj pri všetkých simulovaných udalostiach.

Celoareálové havarijné cvičenie sa koná každoročne v súlade so zákonom NR SR 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva, vyhláškou ÚJD SR č. 55/2006 Z. z. a schváleným harmonogramom havarijných cvičení pre daný rok. O plánovanom cvičení boli prostredníctvom verejnoprávnych médií včas informovaní občania a písomne aj starostovia okolitých obcí.


Zdroj: JAVYS, a.s.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.