Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Zahraničná kontrola v spoločnosti JAVYS dopadla úspešne

Na búranie chladiacich veží a evidenciu jadrových materiálov si posvietili aj zahraniční inšpektori. V spoločnosti JAVYS, a. s., nenašli žiadne nedostatky.

Zdroj: JAVYS, a.s.

Búranie chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach trvalo presne 272 pracovných dní, a to od 2. októbra 2017 do 1. októbra 2018. Posledný kus štvrtej veže padol k zemi 1. októbra 2018 o 13.30 hodine.

Demolácia chladiacich veží bola po celý čas sledovaná priamo na mieste v rámci pravidelných inšpekcií lokalitného inšpektora Úradu jadrového dozoru (ÚJD SR). Okrem toho si na práce počas búrania chladiacich veží posvietili inšpektori ÚJD SR ešte trikrát v rámci plánovaných kontrol.

V roku 2017 boli inšpektori ÚJD SR na obhliadke veží a na inšpekcii zameranej na kontrolu dodržiavania podmienok jadrovej bezpečnosti, požiadaviek dozoru pri vyraďovaní jadrového zariadenia JE V1 z prevádzky a pri nakladaní s rádioaktívnym odpadom z vyraďovania.

V roku 2018 kontrolovali inšpektori ÚJD stav búracích prác „Demontáž a demolácia chladiacich veží JE V1 v areáli JAVYS, a. s., Jaslovské Bohunice, dodržiavanie podmienok jadrovej bezpečnosti a požiadaviek dozoru pri vyraďovaní jadrového zariadenia JE V1 z prevádzky a pri nakladaní s rádioaktívnym odpadom z vyraďovania“. Ani pri jednej z inšpekcií neboli zistené žiadne nedostatky.

Kontrola zo zahraničia

Zahraniční inšpektori vykonali v spoločnosti JAVYS, a. s., kontrolu 8. októbra 2018. Inšpekciu vykonali štyria inšpektori. Jeden zástupca MAAE Viedeň, jeden zástupca Euratom Luxemburg a dvaja zástupcovia ÚJD SR.

Inšpekcia MAAE, Euratom a ÚJD SR v lokalite Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov v Mochovciach bola zameraná na evidenciu jadrových materiálov, ktoré sú skladované v novovybudovanom Zariadení pre nakladanie s inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi (napríklad z nemocníc a vedeckých pracovísk) a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi (napríklad neznámeho pôvodu alebo z trestnej činnosti).

Inšpektori v hale skladovania vizuálne skontrolovali jadrové materiály pozostávajúce z ochranných puzdier pre rádioaktívne žiariče a preverili súlad parametrov s parametrami, deklarovanými v evidenčnej dokumentácii. Počas inšpekcie neboli zistené žiadne nedostatky.

Evidencia jadrových materiálov podlieha prísnym medzinárodným predpisom a je dôsledne kontrolovaná aj medzinárodnými inštitúciami.

Výsledky inšpekcií potvrdzujú, že všetky jadrové zariadenia, ktoré spoločnosť JAVYS, a. s., prevádzkuje v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce spĺňajú požiadavky a dôsledné dodržiavanie legislatívy Slovenskej republiky, medzinárodnej legislatívy a dozorných orgánov pre jadrovú bezpečnosť.

(V prvom polroku 2018 vykonali inšpektori Úradu jadrového dozoru 25 inšpekcií a inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a ÚJD SR jednu inšpekciu.)

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR. Spoločnosť JAVYS, a. s., pri všetkých svojich aktivitách kladie mimoriadny dôraz predovšetkým na bezpečnosť, kvalitu a ochranu životného prostredia.

ZDROJ: JAVYS, a.s.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.