V priebehu roka padli k zemi 4 chladiace veže v Jaslovských Bohuniciach
Štyri chladiace veže bývalej jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach sú zbúrané. Demolačné práce trvali 272 pracovných dní, posledný kus padol k zemi včera.
Zdroj: JAVYS, a.s.
Všetky štyri chladiace veže odstavenej jadrovej elektrárne V1, ktoré tvorili súčasť panorámy okolia Jaslovských Bohuníc vyše štyridsať rokov sú zbúrané. Posledný kus štvrtej veže padol k zemi včera, 1. októbra 2018 o 13.30 hodine.
- Demolačné práce 1. chladiacej veže pomocou žeriavu sa začali 2. októbra 2017 a skončili demoláciou zo zeme 1. októbra 2018.
- Demolačné práce sa realizovali 272 pracovných dní.
- Niektoré veže sa z bezpečnostných dôvodov demolovali aj v noci, pretože v ich blízkosti vedie vnútroareálová cesta.
- O nočných demolačných prácach boli vopred informovaní aj starostovia a obyvatelia okolitých obcí.
- Búracie práce nespôsobovali v okolí žiaden hluk, ani prašnosť, takže nebol narušený ani komfort bývania obyvateľov okolitých obcí.
- Realizácia demolácie chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa robila konvenčnou metódou demolácie, čiže postupným rozoberaním veží.
- Odstrel veží pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2 nemohol byť z bezpečnostných dôvodov realizovaný.
- Počas demolačných prác sme nezaznamenali u našich zamestnancov žiaden pracovný úraz.
- Projektu bola v prípravnej fáze zo strany viacerých odborníkov spoločnosti JAVYS, a. s., venovaná dôsledná odborná pozornosť, čo sa úspešne prejavilo pri realizácii projektu. Počas realizácie demolačných prác nedošlo k žiadnym neočakávaným udalostiam, nakoľko bolo pred realizáciou demolačných prác prijatých množstvo preventívnych opatrení.
- Z pohľadu koordinácie a bezpečnosti išlo o špecifický a náročný projekt. V zimnom období boli niektoré práce krátko prerušované pre nevhodné poveternostné podmienky ako sú vysoká rýchlosť vetra alebo hmla.
- Počas búracích prác sa odstránilo približne 50 000 m3 železobetónu (50 000 m3 = plášte chladiacich veží + základy + prívodné a spojovacie kanály medzi chladiacimi vežami) .
- (Plášť chladiacej veže má tvar rotačného hyperboloidu so 96 šikmými stojkami a od úrovne povrchu zeme ±0,00 m po výšku 120 m má objem približne 5 100 m3 železobetónu. Jedna chladiaca veža obsahuje celkom 1 208 ton ocele, z toho je v betónovej konštrukcii 1 006 ton oceľovej výstuže a 202 ton ocele v rozvodových potrubiach s uzatváracími armatúrami.)
- Cieľom projektu „demolácia chladiacich veží“ bolo v čo najvyššej možnej miere materiál z demolácie recyklovať. Nakoľko železobetónový materiál z veží nie je rádioaktívny, ani nebezpečný pre životné prostredie, bol postupne priamo v lokalite spracovávaný na drviacom zariadení so separátorom kovového materiálu. Čistý podrvený betón z demolácie zostáva v areáli jadrovej elektrárne V1 a je využívaný na spätný zásyp jám.
- Kovový odpad z veží vraciame späť do recyklačného procesu.
- Jamy po prvých troch chladiacich vežiach sa postupne zasypávajú a upravuje sa povrch terénu. Na záver bude upravený zeminou a zatrávnený.
- Priestor, ktorý vznikol po demolácii chladiacich veží bude určený na ďalšie priemyselné využitie.
- Projekt demolácie chladiacich veží realizovala talianska spoločnosť DESPE S.p.A., ktorá má štyridsaťročné skúsenosti v oblasti demolácií súvisiacich s vyraďovaním jadrových zariadení.
- Práce zabezpečoval vysoko špecializovaný tím, ktorý tvorilo množstvo odborníkov (okolo stovky) so zameraním na demoláciu. Významnú časť tohto tímu tvorila skupina pracovníkov spoločnosti JAVYS, a. s., z odboru úpravy demontáže a demolácie stavebných objektov, ktorá zabezpečovala dôsledné projektové riadenie s flexibilitou pri riešení neštandardných operatívnych úloh a technický dohľad nad celým mimoriadne náročným demolačným projektom.
- Náklady na projekt predstavujú 9 mil. €. Uchádzač, ktorý skončil v poradí ako druhý ponúkol cenu vyššiu o 6,5 milióna eur.
- Vyraďovanie jadrovej elektrárne je zložitý proces a v mnohých aspektoch je odlišný od demontáže nejadrového zariadenia. Aj počas tohto procesu musí byť zachovaná disciplína, systémovosť prác, kontrola celého procesu, vysoká úroveň kultúry riadenia procesu, ale v prvom rade vysoká úroveň bezpečnosti.
- Veže jadrovej elektrárne V1 dotvárali panorámu okolia Jaslovských Bohuníc 41 rokov. Presne od roku 1977, kedy boli uvedené do prevádzky.
- Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ a realizovať sa začalo v rokoch 2006 a 2008 na základe Uznesenia vlády SR č. 801/1999 zo dňa 14.09.1999. Európska komisia spolu s ďalšími prispievateľmi zriadila Medzinárodný fond na podporu vyradenia z prevádzky JE Bohunice (BIDSF) určený na spolufinancovanie nákladov na odstavenie a vyraďovanie jadrovej elektrárne JE V1. Za správcu tohto fondu bola stanovená Európska banka pre obnovu a rozvoj. Časť finančných prostriedkov Európskej komisie, ktorá je určená na spolufinancovanie vyraďovania JE V1 bola pridelená aj Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre. Zvyšné náklady na vyraďovanie JE V1 sú hradené prostredníctvom Národného jadrového fondu, resp. z vlastných zdrojov.
Zaujímavosti:
- výška každej veže je 120 metrov
- priemer základne je 84,4 metra
- veže majú plášť z monolitického železobetónu s hrúbkou 15 až 60 cm