Ako byť v budovách energeticky efektívny s minimálnymi nákladmi
Na workshope na túto tému predstaví Slovenská inovačná a energetická agentúra 19. júna 2018 v Bratislave prvé výsledky medzinárodného projektu TOGETHER.
Cieľom projektu TOGETHER (TOwards a Goal of Efficiency THrough Energy Reduction) je zvýšiť energetickú efektívnosť pri prevádzke verejných budov predovšetkým zmenou správania užívateľov. Pomôcť pri zapájaní samotných užívateľov do integrovaného energetického manažmentu majú inovatívne technológie monitorovania spotreby energie, ale aj stimulačné schémy a motivačné techniky. „Ľudia najúčinnejšie prispievajú k efektívnemu využívaniu energie v budovách, v ktorých žijú alebo pracujú. Možnosť v reálnom čase sledovať, ako dokážu ovplyvniť spotrebu energie, im poskytuje silnú inšpiráciu,“ uviedol riaditeľ sekcie analýz, programov a medzinárodnej spolupráce SIEA Artur Bobovnický.
Projekt je financovaný z programu Interreg CENTRAL EUROPE. Spolupracujú na ňom partneri zo 7 krajín, lídrom projektu je talianska provincia Treviso. Okrem Slovenska, ktoré zastupuje SIEA, sa na projekte podieľa aj Česká republika, Slovinsko, Chorvátsko, Poľsko a Maďarsko. Do projektu je zapojených 85 pilotných verejných budov, v ktorých možno sledovať spotrebu energie prostredníctvom moderných monitorovacích zariadení. Prevádzkovatelia budov budú mať k dispozícii aj systémy na analýzu údajov.
Na Slovensku sa pilotné aktivity pripravujú v šiestich budovách. Vo Veľkých Kostoľanoch sú to budovy materskej školy a domu kultúry s obecným úradom, vo Výčapoch – Opatovciach základná škola a obecný úrad, v Rišňovciach základná škola a zdravotné stredisko. Väčšina z týchto budov je významne alebo čiastočne obnovená, niektoré sú aj v pôvodnom stave. Priebežné monitorovanie spotreby energie, ktoré môže prispieť k pozitívnej zmene užívateľských návykov, má význam vo všetkých z nich.
Inteligentné meracie systémy budú v budovách inštalované v nasledujúcich mesiacoch, samotný monitoring sa spustí na jeseň. V rámci projektu budú v budovách inštalované merače spotreby plynu, elektriny a senzory vonkajšej a vnútornej teploty. Informácie o priebežnej spotrebe budú mať aj užívatelia, t.j. zamestnanci a návštevníci verejných budov. Vo verejne dostupných priestoroch budú umiestnené monitory s informáciami o aktuálnej spotrebe a teplotách, ale aj porovnania a prípadné upozornenia na neprimerane vyššiu spotrebu.
V obci Výčapy – Opatovce budú v rámci medzinárodného projektu TOGETHER prostredníctvom inteligentných meracích zariadení sledovať spotrebu energie v základnej škole a na obecnom úrade.
Jedným z hlavných cieľov projektu je poukázať na to, že náklady na prevádzku budov môžu pri minimálnych investíciách ovplyvniť aj samotní užívatelia. Vďaka racionálnemu využitiu energie a efektívnejšiemu vykonávaniu súvisiacich činností je možné dosiahnuť až 10 % zníženie spotreby elektriny a energie potrebnej na vykurovanie priestorov a ohrev vody. Vhodnou organizáciou činností a správnym informovaním koncových spotrebiteľov je možné spotrebu energie znížiť o ďalších 5 %.V pilotných budovách na Slovensku sa pri týchto opatreniach predpokladajú možné úspory v priemere okolo 5 %, maximálne do 10 %.
Na workshope budú prezentované aj materiály a projektové nástroje, ktoré môžu využiť aj ďalšie obce. Predstavené budú aj možnosti financovania podobných projektov, napríklad z dosiahnutých úspor energie formou energetických služieb alebo prostredníctvom crowdfundingu, t.j. kolektívneho financovania. Špeciálne prednášky budú venované inováciám v mestách, zeleným budovám a zmenám v legislatíve, ktoré súvisia s financovaním úsporných opatrení v samosprávach.
Workshop na tému "Ako byť energeticky efektívny s nulovou alebo minimálnou investíciou"sa uskutoční 19. júna 2018 v priestoroch SIEA na Trnavskej ceste 100 v Bratislave od 9.00 h. Vstup na podujatie je bezplatný. Z dôvodu obmedzenej kapacity je nutné sa vopred zaregistrovať prostredníctvom e-mailu na adrese veronika.chmelarova@siea.gov.sk.
Podrobnejšie informácie o projekte sú k dispozícii na stránke SIEA/TOGETHER
Zdroj: SIEA