Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Chcete byť informovaní?

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Čo prináša návrh reformy podpory obnoviteľných zdrojov energie?

Návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výrobe elektriny a tepla je kľúčový pre všetky spoločnosti, ktoré dnes vyrábajú elektrinu s podporou, či už z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) alebo vo vysokoúčinnej kombinovanej výrobe elektriny a tepla (VU KVET). V roku 2016 bolo na Slovensku viac ako 2 700 spoločností, ktoré vyrábajú elektrinu s podporou, či už z OZE alebo vo VU KVET. Experti zo Slovenského zväzu výrobcov tepla pripravili k téme novely zákona odborný seminár, v rámci ktorého porovnajú súčasný a navrhovaný systém podpory. Seminár sa uskutoční v utorok 15. mája vo Zvolene.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky zverejnilo návrh reformy podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výrobe elektriny a tepla (VU KVET) vo forme novely zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla.

„Pre vysvetlenie povinností, zmien a príležitostí vyplývajúcich z novely zákona pripravil SZVT odborný seminár, na ktorom chceme prebrať kľúčovú filozofiu reformy, systém navrhovanej podpory pre nové zariadenia pre výrobu elektriny z OZE, aukcie na nové zariadenia výroby elektriny z OZE a KVET, systém lokálnych zdrojov, výkupu elektriny a prevzatia zodpovednosti za odchýlku, doplatok a príplatok, prechod na zúčtovanie podpory zúčtovateľom podpory a súvisiace zmeny zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike (G-komponent, neoprávnená dodávka elektriny ) a zmeny zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach. Na seminár je možné sa prihlásiť do 10. mája,“ povedal Stanislav Janiš, predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla.

NR SR prijala v roku 2009 zákon č.309/2009 Z.z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Systém podpory spočíva na povinnom výkupe elektriny distribučnými spoločnosťami na straty a z doplatku, ktorého výška je rozdiel medzi pevnou cenou elektriny stanovenou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a cenou elektriny na straty. Mohutná dotačná podpora výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie v Európskej Únii spôsobila nízke ceny elektriny na tzv. „trhu“ , tým aj nízku cenu elektriny na straty a vyšší doplatok k cene elektriny, ktorý je obsiahnutý v tarife za prevádzkovanie systému, ktorá je súčasťou konečnej ceny elektriny. Intenzívne a pokračujúce krivenie cien elektriny v Európskej Únii spôsobilo rast výšky doplatkov na podporu elektriny, hlavne z obnoviteľných zdrojov. Napr. len na Slovensku sa všetci spotrebitelia elektriny za rok 2016 poskladali na dotovanie OZE vo výške 372 mil. EUR. Platí, že čím väčší odberateľ elektriny, tým väčší prispievateľ na dotácie. Za rok 2017 bola výška TPS 26,2 €/MWh. Percentuálne v nej 67,1% podiel majú OZE, 15,5 % VU KVET, 16,6 % domáce uhlie a 0,7 % OKTE.

„Priemyselné podniky u nás platia najvyššiu cenu elektriny spomedzi krajín V4. Dnešný systém podpory obnoviteľných zdrojov energie je finančne neudržateľný a poskytnutá zľava z platby za TPS pre vybrané podniky nie je v súlade s pravidlami Európskej Komisie,“ dodal Janiš.

Zdroj: Slovenský zväz výrobcov tepla



Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.