Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP otvoril zákaznícke centrum i v žilinskom Auparku

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Narušená statika, hluk a zatekanie. Čo všetko číha na vašu nehnuteľnosť?


Ilustračné foto poskytnuté SPP, zdroj: Nemopas

Pri výbere nového domu alebo bytu sa často človek riadi lokalitou, výmerou nehnuteľnosti, ale aj pocitom. Pri kúpe však mnohí ľudia zabúdajú na technický stav nehnuteľnosti. Vedeli by ste posúdiť kvalitu izolácie, hlučnosť bytu či statiku domu? Tu je pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri posudzovaní technického stavu vášho budúceho vysnívaného domova.

Statika

Viditeľnými príznakmi statických porúch domu sú najčastejšie pukliny. Ako laik však budete mať pravdepodobne problém rozlíšiť medzi puklinou, ktorá vznikla opotrebovaním omietky (pri starších stavbách) od tej, ktorá hlási vážnejšie problémy. Problémy so statikou pritom patria k najťažšie riešiteľným a veľmi nákladným. Jednou z možností riešenia týchto problémov sú drahé injektáže, avšak bez odborného posudku nemáte nikdy istotu.


Ilustračné foto poskytnuté SPP, zdroj: Dollarphotoclub

Stiahnite si brožúru „7 rizík, ktoré číhajú na vašu nehnuteľnosť“ na webe SPP

Neexistuje zlé počasie, len zle postavený dom

Izolácie, ktoré chránia dom pred únikmi tepla alebo pred vniknutím vody do vonkajšej a vnútornej konštrukcie, predstavujú ťažko odhaliteľný a vážny problém. Extrémnym príznakom nezvládnutej izolácie domu či bytu sú mokré mapy až plesne, ktoré zvyknú vznikať až po nejakom čase. Pri novostavbách sú tieto problémy obzvlášť ťažko identifikovateľné. V prípade novej budovy vám preto nezostáva nič iné, len si vypýtať detailné informácie o type a hrúbke izolácií a poradiť sa s odborníkmi.


Ilustračné foto poskytnuté SPP, zdroj: Dollarphotoclub

Hluk

Je jedno, či sa zaujímate o dom či o byt, zvuková izolácia je jednou z najpodceňovanejších technických vlastností nehnuteľností. Ak sa nehnuteľnosť nachádza pri rušnej ceste, overte si, ako tesnia okná. Ak sú orientované na hlavný ťah, berte do úvahy, že vám v lete nemusí prekážať len hluk, ale aj výfukové plyny.

V prípade, že ide o byt v novostavbe, informujte sa, či bola pri výstavbe použitá zvuková izolácia medzi poschodiami a jednotlivými bytmi. Absencia zvukovej izolácie totiž znamená, že vám budíček urobí malé dieťa mladých susedov, ktoré sa skoro ráno rozhodlo, že je hladné a chce raňajkovať.

Spádovanie strechy a balkónov

Zlé spádovanie strechy, balkónov alebo terás môžete ľahko identifikovať po daždi – v zle vyspádovaných oblastiach sa jednoducho drží voda, ktorá môže prestupovať do okolitej konštrukcie domu či bytu. Tento problém môže mať rôzne vážne dôsledky, ktoré vyústia tvorbou plesní nielen na stenách, ale napríklad aj v podlahovej krytine nehnuteľnosti.


Ilustračné foto poskytnuté SPP, zdroj: Dollarphotoclub

Nechajte to na odborníkov

Ak sa necítite sa ako špecialista na technický stav nehnuteľností a chcete mať istotu, že nehnuteľnosť je v poriadku, obráťte sa radšej na odborníkov. Niektorí kupujúci to riešia tak, že si na obhliadku vezmú svojho kamaráta architekta či inžiniera. To však nemusí byť zárukou kvalitného posudku, aj keď architekt alebo inžinier vidí do problému viac ako laik, určite vie menej ako odborník na jednotlivé technické detaily.

Užitočným nástrojom je napríklad Inšpekcia budov od SPP, pri ktorej vám odborníci pomôžu odhaliť skryté technické chyby bytu či domu. Výsledkom inšpekcie je posudok, v ktorom sú spomenuté všetky potenciálne technické riziká . V rozšírenej verzii dokonca môžete získať návrh na opravu týchto problémov a ocenenie ich opravy.

S inšpektorom od SPP je navyše možné nehnuteľnosť skontrolovať ešte pred samotnou kúpou, aby ste mali istotu, že nekupujete mačku vo vreci. Opravy niektorých vyššie spomínaných nedostatkov vás totiž môžu vyjsť na tisícky eur.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.