Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Z prvej ruky: Cena elektriny a zemného plynu

Znižovanie závislosti na ruských palivách a pomoc vlády

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Kalendár akcií

Česko-Slovenské energetické fórum 2023 – Energetika v permanentnej zmene
17.-18. máj, Bratislava

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

SE a Enel Sole: Inovatívne umelecké osvetlenie pre Kunsthalle Bratislava

Bratislava, 24. marca 2015 - Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel oddnes v rámci programu Energia pre kultúru osvetľujú fasádu Domu umenia/Kunsthalle. Dodávateľom inovatívneho osvetlenia v hodnote 40 000 eur je spoločnosť Enel Sole, vedúca európska spoločnosť v oblasti verejného a umeleckého osvetlenia. Unikátny projekt je jednou z aktivít v rámci spolupráce s Ministerstvom kultúry SR a Národným osvetovým centrom.

Dom umenia/Kunsthalle Bratislava, sídliaca v priestoroch Národného osvetového centra sa pridáva k uznávaným kultúrnym pamiatkam starého kontinentu osvetlených technológiou Enel Sole, ako sú napríklad záhrady Quirinale Prezidentského paláca v Ríme, Katedrála v talianskom Orvieto, koncertná hala Atheneul v Bukurešti, či Real Alcàzar v španielskej Seville.

Projekt zvyšuje atraktivitu fasády Kunsthalle zvýraznením jej charakteristických architektonických prvkov a prostredníctvom výberu svetelných zariadení. Budova bude vystupovať a zároveň harmonicky zapadať do svojho okolia, s umeleckým osvetlením, ktoré poskytne nehmotné spojenie medzi Kunsthalle a spoločnosťou. Malé LED projektory sú použité bez zásahu do architektúry mesta a životného prostredia a zároveň zabezpečia minimálnu spotrebu energie. Systém pracuje s kompletnou škálou farebného spektra a umožňuje nastavenie ľubovoľného počtu svetelných konceptov. Používa tri typy osvetlenia – difúzne a homogénne osvetlenie názvu budovy na vrchole fasády, dynamické osvetlenie naplno využívajúce rôzne farebné škály pre pásové okná a statické architektonicko-funkčné (biela) osvetlenie pre stĺpy na prízemí.

„Sme radi, že sme mohli prispieť k podpore kultúrneho dedičstva hlavného mesta. Zároveň sa podarilo dosiahnuť, aby systém osvetlenia popri svojej plnej funkčnosti mohol slúžiť aj ako zdroj umeleckej inšpirácie,“ uviedol Michele Bologna, riaditeľ externých vzťahov Slovenských elektrární, a.s., spoločnosti skupiny Enel. Ako dodal, systém osvetlenia je plne programovateľný a na tvorbu vizuálnych konceptov budú prizývaní významní domáci i zahraniční umelci pracujúci so svetlom. Inovatívny systém na báze LED technológie je zároveň až o 70 % úspornejší ako konvenčný systém osvetlenia.

Umenie v budove i na fasáde

„Ambíciou Domu umenia/Kunsthalle Bratislava je prekračovať hranice výstavných priestorov smerom k publiku a spolupodieľať sa na kultivácii verejných priestorov. V spolupráci so spoločnosťou Enel Sole sa nám podarilo pretvoriť fasádu Domu umenia na nový netradičný výstavný priestor. Vďaka programovateľnému svetelnému parku a spolupráci s prestížnymi domácimi a zahraničnými umelcami dávame Bratislave novú “dominantu”, ktorá by mala zmeniť doterajšiu fádnu tvár Námestia SNP. Ako prvý prijal pozvanie na vytvorenie "svetelnej symfónie” multimediálny umelec Peter Meluzín,“ povedal riaditeľ Slovenského centra vizuálnych umení Juraj Čarný.


Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.