Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

2014 – historicky najteplejší rok a reakcia prezidenta Obamu

Začiatkom roka 2015 vydali viaceré inštitúcie (NASA – americký úrad pre letectvo a vesmír, NOAA - americká agentúra pre oceány a atmosféru či JMA - japonský meteorologický ústav) nezávisle od seba správu o rekordne teplom roku 2014. Podľa ich analýz ide o vôbec najteplejší rok v modernej histórii ľudstva. V tomto smere nebolo ani Slovensko žiadnou výnimkou. Veď SHMÚ (Slovenský hydrometeorologický ústav) nameral na našom území v roku 2014 najvyššiu priemernú ročnú teplotu vzduchu, ktorá prvýkrát dosiala 10 °C.

Podľa štúdií NASA vzrástla teplota planéty od začiatku relevantných meraní v roku 1880 o 0,8 °C, čo sa podľa jej riaditeľa, Denisa Goddarda, nemusí zdať veľa, ale s ohľadom na klímu je to v skutočnosti veľká vec. Tento teplotný nárast je spôsobený predovšetkým narastajúcim podielom oxidu uhličitého a ďalších emisií spojených s ľudskou aktivitou v atmosfére. Najvýraznejšie sa naša planéta ohriala práve za posledné tri desaťročia.

Zaujímavosťou je však určitá teplotná anomália v rámci jednotlivých regiónov. Pre viaceré bol rok 2014 vysoko nadpriemerný, no pri niektorých bola minuloročná teplota výrazne nižšia v porovnaní s normálom.


Teplotná anomália roku 2014 – rozdiel regionálnych teplôt roku 2014 oproti priemerným teplotám
Zdroj: NASA's Goddard Space Flight Center

Klimatické zmeny nenechávajú chladným ani amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý sa im venoval aj vo svojej tohtoročnej Správe o stave únie prednesenej 20. januára 2015 pred americkým Kongresom. Z jeho slov vyplýva, že riziko klimatických zmien vôbec nepodceňuje a záleží mu na tom, aby sa svet dokázal zjednotiť a koncom roka v Paríži prijal medzinárodnú klimatickú dohodu. Veď posúďte sami:


Úsek venovaný klimatickým zmenám: 43:30 – 46:10

Ponúkame Vám aj slovenský preklad Obamovho prejavu ohľadne klimatických zmien:

...
A žiadna výzva, žiadna výzva nie je väčšou hrozbou pre budúce generácie ako klimatické zmeny.

(Aplauz)

2014 bol rekordne najlepším rokom planéty.

Jeden rok trendom nie je, ale toto už je: 14 z 15 najteplejších zaznamenaných rokov pripadli na prvých 15 rokov tohto storočia.

Počul som, že niektorí ľudia sa snažia vyhýbať dôkazom tvrdiac, že oni nie sú vedci, že nemáme dostatok informácií, aby sme konali. Tak teda ani ja nie som vedec. Ale viete čo? Poznám veľa dobrých vedcov v NASA, NOAA a na našich univerzitách a najlepší svetoví vedci nám všetci hovoria, že naše aktivity menia klímu a ak nebudeme rozhodne konať, budeme aj naďalej svedkami vzostupu oceánov, dlhších a teplejších vĺn horúčav, nebezpečných súch a povodní a masívneho rozvratu, ktorý môže v celom svete spustiť väčšiu migráciu, konflikty a hlad. Pentagon tvrdí, že klimatické zmeny predstavujú okamžité riziko pre našu národnú bezpečnosť. Mali by sme preto v tomto smere konať.

(Aplauz)

Preto sme za posledných šesť rokov urobili viac ako kedykoľvek predtým v boji proti klimatickým zmenám, od spôsobu ako energiu vyrábame, až po to, ako ju využívame. Preto sme vyčlenili viac verejných území a vôd ako ktorákoľvek iná administratíva v histórii. A preto nedovolím tomuto Kongresu ohroziť zdravie našich detí, aby zmaril naše úsilie a vrátil nás o krok späť. Som rozhodnutý zabezpečiť americké líderstvo podnecujúce medzinárodnú aktivitu.

(Aplauz)

V Pekingu sme oznámili historickú správu: USA zdvojnásobia tempo znižovania uhlíkového znečistenia a Čína sa prvýkrát zaviazala limitovať svoje emisie. A keďže sa dve najväčšie svetové ekonomiky spojili, ostatné národy sa teraz pridávajú, poskytujúc tak nádej, že tento rok svet konečne príjme dohodu ochraňujúcu tak jedinú planétu, ktorú máme.

© Autorské práva vyhradené

Viac informácii o ceste ľudstva ku klimatickej dohode nájdete TU.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.