Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Ohlásená štátna pomoc domácnostiam s cenami energie

Ministri energetiky sa nedohodli na cenách

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS modernizuje vedenie Podunajské Biskupice – Gabčíkovo

REPowerEU - katalyzátor tepelných čerpadiel

HIKEMATES a SPP vybudovali na Muránskej planine novú turistickú útulňu Sláviček

SPP CNG prináša motoristom možnosť tankovať CNG už aj v Martine

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Poľsko privíta kľúčovú klimatickú konferenciu

V dňoch 2.-14. decembra sa v poľských Katowiciach zídu európski lídri a odborníci na 24. klimatickej konferencii zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP 24). Zároveň pôjde o tretie pokračovanie prvého stretnutia strán Parížskej dohody.

Klimatickej konferencie sa zúčastnia aj zástupcovia slovenských ministerstiev – životného prostredia, zahraničných vecí, financií, hospodárstva, pôdohospodárstva aj dopravy. Za priority budú považovať hlavne rokovania o spoločnej implementácii Parížskej dohody. „Tieto pravidlá objasnia spôsob, akým sa budú jednotlivé ustanovenia Parížskej dohody implementovať v jednotlivých štátoch. Prioritné témy pre Slovenskú republiku sú aj poľnohospodárstvo, globálne hodnotenie a klimatické financovanie,“ konštatuje v predkladacej správe k účasti na konferencii Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.

Posolstvo z Marrakéša

Práce na pravidlách, ktorými sa budeme riadiť pri dosahovaní cieľov Parížskej dohody sa začali už na konferencii v Marrakéši pred dvoma rokmi. „V Marrákeši sa rozhodlo, že tieto pravidlá budú prijaté na COP 24 v roku 2018. Tento termín je veľkou výzvou, nakoľko doterajšie vyjednávania boli komplikované a strany vo viacerých otázkach nedokázali nájsť konsenzus,“ píše v oficiálnom dokumente k slovenskej účasti na podujatí ministerstvo.

Prielom vo financiách

Od konferencie v Katowiciach sa očakáva prielom hlavne vo finančných bodoch, ktoré neboli reprezentanti schopní vyriešiť na vlaňajšom stretnutí v thajskom Bangkoku. Od dosiahnutého pokroku bude závisieť, kedy začne medzinárodné spoločenstvo implementovať Parížsku dohodu a napĺňať jej ciele.

„Zároveň bude výsledok tejto konferencie signalizovať prístup medzinárodného spoločenstva k Špeciálnej správe Medzinárodného panela pre zmenu klímy (IPCC) o 1,5°C, ktorá poukazuje na závažnosť situácie v súvislosti so zmenou klímy. COP 24 je preto možné označiť za najdôležitejšie stretnutie strán dohovoru od prijatia Parížskej dohody,“ uvádza ministerstvo.

Únia pritvrdzuje

Svoju stratégiu v oblasti boja proti klimatickým zmenám z roku 2013 sprísňuje pred nadchádzajúcou klimakonferenciou aj Európska únia. „Naša spoločná práca ukázala, že nielen vieme, ale aj môžeme spraviť viac aby sme predišli najhorším klimatickým predpovediam do roku 2050. Táto potreba narástla pod vplyvom posledných vĺn horúčav, búrok, lesných požiarov a vysokých úrovní ničivých povodní,“ povedal eurokomisár oblasť klímy a energetiku Arias Cañete.

Medzi hlavné opatrenia tak napríklad patrí, že hlavné infraštruktúrne projekty, ktoré budú financované z rozpočtu únie musia byť odolné zmenám klímy a znášať nárast hladiny oceánov, povodne a extrémne teplá ako aj to, že opatrenia na spĺňanie kritérií Parížskej dohody musia ochraňovať biodiverzitu v únii a musia čo najviac dbať na ochranu prírody.

Autor: Matej Šulc

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.