Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

K boju s klimatickou zmenou sa pridávajú veľké korporácie

Osud našej planéty nie je ľahostajný už ani veľkým korporáciám, ktorých činnosť priamo zodpovedá za vypúšťanie obrovského množstva skleníkových plynov. Pri príležitosti nedávneho Samitu jednej planéty sa k boju s klimatickou zmenou pridali Chevron, ExxonMobile aj Occidental Petroleum.

Nadnárodné firmy sa stali súčasťou iniciatívy The Oil and Gas Climate Initiative (OGCI – Ropná a plynová klimatická iniciatíva) pri príležitosti druhého summitu One Planet Summit (Samit jednej planéty) uplynulý štvrtok 26. septembra 2018 v New Yorku. V súčasnosti OGCI reprezentuje spoločnosti zabezpečujúce približne 30 percent svetovej produkcie ropy a plynu, ktoré zásobujú takmer 20 percent celosvetovej primárnej spotreby energie. Cieľom aktuálnych 13 členov iniciatívy z regiónov Blízkeho Východu, Latinskej Ameriky, Európy, Číny a už aj Spojených štátov amerických je dosiahnuť ciele Parížskej klimatickej dohody, a teda urýchliť globálny prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku.

Investujú stámilióny

“Je nevyhnutné začať spoločné snaženie v energetickom priemysle a vytvoriť vhodné a cenovo dostupné riešenia, ktoré sú nutné pre zvládnutie rizík klimatickej zmeny. Našou úlohou je produkovať energie pre moderný život a zlepšovať životný štandard na celom svete zároveň s minimalizáciou vplyvov na životné prostredie. Táto spoločná výzva je jednou z najdôležitejších úloh, ktorým čelí spoločnosť aj naša firma,” uviedol Darren Woods, CEO ExxonMobile.

Každá zo spoločností sa pre začiatok rozhodla podporiť boj proti klimatickej zmene sumou 100 miliónov dolárov.

Podpora Slovenska

V rámci Samitu jednej planéty sa riešili aj ďalšie závažné otázky vedúce k riešeniu problematiky klimatickej zmeny. Európska komisia ohlásila pilotné programy na odštartovanie dlhodobých projektov v uhoľných regiónoch, ktoré majú byť podporené zo štrukturálnych fondov sumou 68,8 miliardy eur. Pilotné programy sa spolu s Českou republikou, Nemeckom, Gréckom, Poľskom a Rumunskom budú týkať aj Slovenska. Celkovo má ísť z rozpočtu únie na boj s klimatickou zmenou štvrtina peňazí, teda približne 320 miliárd eur.

“Veľmi úzko spolupracujeme s národnými, regionálnymi aj lokálnymi partnermi na podpore ich priemyselnej transformácie s riešeniami ušitými na mieru. Našim cieľom je vidieť každý región žať výhody prechodu na čistú energiu, zatiaľ čo budú vznikať nové pracovné miesta a investície,” uviedol viceprezident Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Účastníci samitu sa tiež zaviazali podporiť solárnu energiu, dostupnosť energií v rozvojových krajinách, ostrovy ohrozené rastom hladiny oceánov, neznečisťujúcu dopravu, ochranu vody a pôdy pred klimatickou zmenou, mobilitu vedcov a mladých talentov na boj proti klimatickej zmene, ciele vedúce k bezuhlíkovej ekonomike, zjednodušenie vlád k prístupu k peniazom na financovanie ekologických projektov, reformu trhu emisných povoleniek aj ekologické finančné trhy.

Autor: Matej Šulc





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.