Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Naša planéta sa otepľuje, po svete padajú rekordy

Ak ste mali pocit, že leto prišlo tento rok akosi skôr, nemýlite sa. No tohtoročný apríl nebol rekordný len na Slovensku. Zemeguľa taktiež dosiahla štyristý mesiac v rade za sebou s nadpriemernými teplotami. Oxid uhličitý je v atmosfére na najvyššej úrovni minimálne za posledných 800-tisíc rokov.

Tohtoročný apríl bol najteplejším aprílom v histórii meteorologických meraní na Slovensku. Podľa údajov klimatologických staníc Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa priemerná teplota pohybovala od 11 stupňov Celzia na severe až po 16 stupňov Celzia na juhu. Oproti dlhodobému priemeru z rokov 1981 až 2010 tak bola vyššia o 4.5 až 6.5 stupňa. Nejde pritom len o slovenskú špecialitu. Najteplejší apríl potvrdili aj meteorológovia v Poľsku, Rakúsku a Nemecku.

Znepokojivé údaje o raste teploty prichádzajú aj zo zámoria. Aj keď v USA patril tento apríl medzi tie chladnejšie, rekordný bol v Argentíne. V Austrálii bol druhý najteplejší. Podľa meraní americkej Národnej oceánskej a atmosferickej agentúry (NOAA), ktorá skúma podmienky v oceánoch a ovzduší, bol tohtoročný apríl už 400. mesiacom v rade, kedy bola teplota na celej zemeguli nad priemerom. Znamená to, že teplota bola pod priemerom naposledy v decembri 1984.

Zvykajme si na otepľovanie

Podľa analýzy NASA, ktorá analyzovala teploty na celej planéte bol tohtoročný apríl tretím najteplejším v histórii. „Žijeme vo svete, ktorý je jednoznačne teplejší ako ten len niekoľko dekád skôr a náš svet pokračuje v otepľovaní,” uvideol pre USA Today Deke Arndt z agentúry NOAA.

Súbežne so zvyšovaním priemernej teploty rastie aj úroveň oxidu uhličitého, pričom momentálne je podľa vedcov zo Scrippsovno institútu oceánografie na najvyššej úrovni minimálne za posledných 800-tisíc rokov. Práve oxid uhličitý v atmosfére pritom podľa vedcov môže za globálne otepľovanie.

Najväčšiu zodpovednosť má USA

O to väčšou škodou pre planétu tak je minuloročné odstúpenie USA od parížskej klimatickej dohody, ktorá určovala ciele na znižovanie emisií. Porovnanie kto najviac prispieva k produkcii oxidu uhličitého na základe dát Carbon Dioxide Informtion Analysis Center vypracoval prestížny americký denník New York Times.

Kým v USA rastie produkcia CO2 priebežne už od priemyselnej revolúcie po roku 1850, Čína zaznamenáva prudký rast až v posledných rokoch. Aj preto USA vyprodukovali najviac CO2 v histórii. Druhým najväčším producentom je Európska únia (vrátane Veľkej Británie) a až tretia je Čína. Tá je avšak s približne desiatimi miliardami ton najväčším producentom CO2 v súčasnosti. V prepočte na počet obyvateľov však stále vedie USA s celkovou produkciou približne 5 miliárd ton, teda približne.

Autor: Matej Šulc

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.