Globálne otepľovanie – fakt alebo fikcia?
Veľké spoločnosti s fosílnymi palivami a ľudia profitujúci z tohto biznisu považujú tému globálneho otepľovania planéty za nezmysel a pokúšajú sa túto ideu šíriť aj verejne. Štúdie vedcov a príklady z praxe sú však nevyvrátiteľným dôkazom opaku. Môžeme si naivne myslieť, že na nás to netýka, pretože žijeme v bezpečnej zóne, opak je však pravdou.
Dva roky putoval po svete posol mieru OSN Leonardo DiCaprio a výsledkom je veľmi pútavý dokument s názvom „Before the flood“. Tým, ktorí ho ešte nevideli, odporúčame pozrieť. V tomto dokumente vystúpili mnohí vedci, ekonómovia, astronauti aj verejne známe osobnosti bojujúce proti klimatickým zmenám ako bývalý prezident USA Barack Obama, pápež František I., veľký vynálezca a vizionár Elon Musk a tiež generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Všetci apelovali na potrebu zmeny a hľadania vôle riešiť problémy globálneho otepľovania.
„Zmena klímy prichádza veľmi rýchlo. Planéta Zem je len veľmi malý čln a pokiaľ sa potopí, my všetci sa budeme musieť potopiť s ním,“ povedal v úvode Pan Ki-mun.
Zmena klímy je veľmi citlivá téma a mnoho ľudí na ňu reaguje vyhýbavo a negatívne. Ekonomiky silných štátov napríklad USA sú založené vo veľmi veľkej miere na fosílnych palivách – ropa, uhlie, zemný plyn. Dolovanie uhlia, frakovanie zemného plynu, ťažba ropy z morského dna, z ropných pieskov, to všetko sú spôsoby, ktoré ničia naše životné prostredie, ale samozrejme posilňujú ekonomiku a zapĺňajú bankové kontá „vyvolených“. O tom a mnohom ďalšom je dokument.
Vyrubujú sa lesy, voda v moriach a riekach je znečistená, roztápajú sa ľadovce, hladina oceánov sa dvíha, hynie zver a rastliny a výsledkom je narušený ekosystém, stále viac a viac CO2 v ovzduší a znížená kvalita našich životov. Nazdávam sa, že v žiadnom prípade nie je možné položiť na misku váh financie získané z fosílnych palív a kvalitu našich životov.
Je viac ako nutné zmeniť rétoriku, pretože neexistujú čisté fosílne palivá. Rok 2015 bol historicky najteplejším rokom a ak zotrváme v tomto trende, za pár desiatok rokov, už naša planéta nebude miestom pre život, minimálne nie takým, akým je dnes. Energia z obnoviteľných zdrojov ja dostupná, je treba sa naučiť využívať ju, pretože je našou budúcnosťou. Konzumný spôsob života, veľké množstvo áut na cestách, letecká doprava – to sú obrovskí producenti emisií skleníkových plynov.
USA patria medzi najväčších znečisťovateľov a tiež medzi najväčších podporovateľov fosílnych palív. Ak táto krajina nájde politickú vôľu na zmenu, môže sa stať pozitívnym príkladom pre celý svet. Avšak pokiaľ spoločnosť nevytvorí tlak zdola, dovtedy budú myšlienky globálneho otepľovania považované za ilúziu.
Nie je možné sa prikloniť k názoru, že globálne otepľovanie je výmysel, pretože fakty sú na stole a dôkazy z jednotlivých krajín, ktoré dokument prináša hovoria jasnou rečou.
Čína
Čína predstihla USA a stala sa najväčším znečisťovateľom. V Číne sa nachádza 9.000 fabrík, ktoré vyrábajú pre väčšinu západného sveta. Závislosť na fosílnych palivách je vysoká. Spotreba uhlia v Pekingu je vyššia ako v USA, a to ide o oveľa menšiu plochu. Ľudia sa boja o svoje zdravie a na ulici používajú masky. Problémy životného prostredia sa stávajú dôvodom masových demonštrácií a ľudia chcú byť súčasťou riešení. Tlak a podpora verejnosti pomáha podporovať zelenú ekonomiku a Čína začína uprednostňovať vietor a Slnko pre uhlím - zaznelo z úst Ma Jun – riaditeľa Inštitútu verejných a environmentálnych záležitosti.
Florida (Miami)
V tomto meste sa začínajú vyskytovať „záplavy za slnečného dňa“. Bez zrážok sa mesto zalieva vodou z oceánu. Prijaté boli opatrenia na nápravu v podobe zvyšovania podložia ciest a inštalácie elektrických čerpadiel. Mesto tento projekt stál 400 mil. dolárov, čo spôsobilo samozrejme zvýšenie daní. Týmto projektom mesto vyriešilo situáciu na cca 40 – 50 rokov, uviedol v dokumente primátor Miami.
India
3. najväčší znečisťovateľ na svete, ktorý však stále bojuje s nedostatkom energií. Sunite Narain z Centra pre vedu a životné prostredie uviedla, že 30 % obyvateľstva žije bez elektriny. Ľudia zbierajú kravský trus a z neho vyrábajú brikety, ktorými kúria a vyrábajú energiu na varenie. Plantáže, na ktorých sa pestovala cibuľa, boli kvôli úhrnu zrážok spadnutých za 5 hodín, s objemom inak polročných zrážok, zničené, tým teda aj obživa. Nie je možné spochybniť, že ide o dôsledok klimatických zmien a doplácajú na to tí najchudobnejší.
Indonézia
Dažďové pralesy plnia nenahraditeľnú úlohu. Vdychujú CO2 a ukladajú ho v listoch a kmeňoch. Avšak v dôsledku vyklčovania a následného pálenia stromov sa CO2 opäť dostáva do atmosféry. Na svete existujú tri miesta, kde sú dažďové pralesy, a to Amazonský prales, prales v Kongu a v Indonézii.
Farwiza Farhan – predsedkyňa neziskovej organizácie Yayasan Haka uviedla, že požiare v Indonézii sa zakladajú zámerne. Vypaľujú sa dažďové pralesy na úkor palmových plantáži za účelom získania palmového oleja. Palmový olej je najlacnejší rastlinný olej a pridáva sa do potravinárskych olejov, nachádza sa napríklad v zemiakových lupienkach, omáčkach, polotovaroch či v kozmetike. Ide o lacnú a nezdravú komoditu, na ktorej spoločnosti veľmi profitujú. Dažďový prales je domov mnohých zvierat ako slony, orangutany, nosorožce. S vypáleným lesom hynie aj táto zver.
Aj kravy nám škodia
Ďalším príkladom, ktorý znečisťuje naše životné prostredie a možno Vás aj prekvapí, je hovädzí dobytok. Kravám sa pri prežúvaní potravy z tlamy uvoľňuje metán, čo je veľmi nebezpečný skleníkový plyn. Oxidu uhličitého je v atmosfére oveľa viac, avšak metán je oveľa škodlivejší. Cca 10 -12 % emisií vzniká aj kvôli hovädziemu dobytku.
Vízie
Vizionár a vynálezca Elon Musk upriamil pozornosť na udržateľnosť a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Na to, aby mal celý svet dostatok energie bolo by podľa jeho slov potrebné postaviť 100 Giga továrni vyrábajúcich batérie, čo Tesla sama nedokáže, preto je potrebná spolupráca. Ďalej hovoril aj potrebe zavedenia uhlíkovej dane – daň, ktorá zaťaží akúkoľvek aktivitu, pri ktorej sa produkuje uhlík.
Podľa slov Baracka Obamu je globálne otepľovanie aj otázkou národnej bezpečnosti. Mnoho ľudí žije v blízkosti oceánov a ich dvíhajúca sa hladina môže ohroziť ľudstvo. Tiež uviedol, že dôležitý je kontakt s verejnosťou a ich informovanie.
Parížska dohoda je globálnym dokumentom a nástrojom na riešenie tejto situácie. Avšak okrem pozitívneho faktu, že bol tento dokument prijatý, je potrebné konať.
Mnohé európske krajiny ako Nemecko, Dánsko, Švédsko sú v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie a nakladania a opätovného využívania odpadu prvými lastovičkami, ktoré menia svoju rétoriku. Berme si z nich príklad a nasledujme ich.
Na zamyslenie...
Skúsme sa teda zamyslieť nad týmito príkladmi zo sveta a potom si položme otázku, či sa nás globálne otepľovanie naozaj netýka a či k nemu my sami tiež neprispievame. Aj my ľudia vieme veci ovplyvniť - našou aktivitou, iniciatívou, potrebná je však vôľa. Znečistené ovzdušie a rieky, dvíhajúce sa hladiny oceánov, výrub stromov, znehodnotená pôda to všetko produkuje hlad a beznádej.
Ak nám záleží na tom v ako prostredí žijeme my a hlavne v akom prostredí budú žiť naše ďalšie generácie, tak by sme sa mali pokúsiť o zmenu. O zmenu toho ako žijeme, čo jeme, čo nakupujeme, ako sa správame. A ak si v mysli vravíte, že to neviete ako jednotlivec zmeniť, tak určite viete, napríklad obmedzením konzumácie hovädzieho mäsa či nekupovaním produktov s pridaným palmovým olejom.
„Budúce generácia Vás buď znenávidia alebo Vás budú obdivovať. Ste posledná a najlepšia nádej Zeme, inak sa všetky živé tvory, teda aj my staneme históriou.“ Týmito slovami ukončil svoju reč Leonardo DiCaprio a napriek mnohým kritikom tohto dokumentu, resp. globálneho otepľovania je veľmi pozitívne, že uzrel svetlo sveta a možno mnohým nám otvorí oči a v naštartuje v našich životoch zmenu.