Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Chcete byť informovaní?

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Africké „dobrodružstvo“ bolo úspešne a výsledok stojí za to

Znečisťujeme a znečisťujeme, koľko sa len dá. Z dlhodobého hľadiska však takáto miera znečisťovania nie je únosná. Slovenská republika v zastúpení Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky v mene Európskej únie bola v mesiaci október súčasťou dlhých a náročných rokovaní o „Kigalský dodatok“ – výsledok je však pozitívny a významný pre nás všetkých.

V dňoch 10. - 14. októbra 2016 sa v rwandskej metropole Kigali uskutočnilo 28. stretnutie strán Montrealského protokolu o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. Hlavnou témou tohto stretnutia bolo vyjednávanie o dodatku k Montrealskému protokolu, ktorým by sa fluorované uhľovodíky (HFC) zaradili pod režim protokolu. Ide o látky, ktoré sa používajú najmä v klimatizáciách a chladničkách. V mene Európskej únie viedla vyjednávanie Slovenská republika ako predsedajúca krajina Rady EÚ spoločne s Európskou komisiou.

HFC síce nie sú látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu, avšak sú významnými skleníkovými plynmi a majú nemalý podiel na globálnom otepľovaní. Schopnosť HFC udržiavať teplo v atmosfére je omnoho vyššia ako je tomu u CO2. Odborníci tvrdia, že obmedzenie používania HFC významným spôsobom spomalí globálne otepľovanie, a to až o 0,5 °C do roku 2100.

Dôvodom zaradenia HFC plynov pod Montrealský protokol je, že ich používanie sa do veľkej miery rozšírilo po tom, ako sa v rámci záväzkov vyplývajúcich práve z Montrealského protokolu obmedzilo používanie látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu, nakoľko HFC predstavovali alternatívu k týmto látkam.

Po dlhých a náročných rokovaniach sa v sobotu o siedmej hodine ráno dospelo k dohode. Výsledkom je „Kigalský dodatok“, v ktorom sa zmluvné strany zaviazali postupne obmedziť používanie HFC. Časový harmonogram postupného znižovania používania je odlišný pre rozvojové a rozvinuté krajiny. Rozvinuté krajiny sa zaviazali znížiť výrobu a spotrebu HFC plynov už do roku 2019 o desať percent a v roku 2036 sa má dosiahnuť zníženie o 85 % oproti východiskovému základu. Čo sa týka rozvojových krajín, tie sa rozdelili do dvoch skupín. Ambicióznejšia skupina rozvojových krajín, do ktorej sa radí okrem iných aj Čína začne zmrazovať spotrebu a produkciu v roku 2024 a v roku 2029 by ju mala znížiť o 10%. V roku 2045 by sa spotreba a produkcia mala znížiť o 80%. Druhá skupina, do ktorej sa radia India, Pakistan, Irán, Irak a krajiny Perzského zálivu, má o niečo miernejší plán znižovania. Zmrazenie spotreby a produkcie je naplánované na rok 2028 a v roku 2032 by sa mala spotreba a produkcia znížiť o desať percent. V roku 2047 by mala spotreba a produkcia klesnúť o 85 %.

Prijatie Kigalského dodatku predstavuje významný krok smerom k napĺňaniu globálnej klimatickej dohody z Paríža.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.