Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Prehľad materiálov na zateplenie domu

O tom, že treba zatepľovať dnes už netreba presviedčať snáď nikoho. Ak sa však rozhodnete k samotnému zatepleniu pristúpiť je dobré zvážiť aké materiály použiť. Môže to ovplyvniť tak naše peňaženky ako aj bezpečnosť, trvanlivosť a životné prostredie.

V súčasnosti sa zatepľuje hlavne minerálnou vlnou a polystyrénom. V ponuke sú však aj ďalšie alternatívne materiály.

Minerálna vlna

Minerálna vlna môže byť buď sklenná minerálna vlna, alebo kamenná minerálna vlna. Sklenná minerálna vlna je zložená z kremíka a recyklovaného skla. Medzi hlavné výhody patrí požiarna bezpečnosť, stálosť tvaru a paropriepustnosť. Je odolná voči hnilobe, plesniam a škodcom. Najčastejšie sa používa na strechy, fasády, stropy aj vnútorné steny. Pri zatepľovaní bytových domov sa pre nehorľavosť využíva spolu s polystyrénom vo vyššej časti bytového domu.

Kamenná minerálna vlna je na rozdiel od sklennej zložená z čadiča a nie kremíka. Vďaka tomu má väčšiu objemovú hmotnosť a nedeformuje sa tak ako sklenná minerálna vlna. Je ideálna na konštrukcie s vyššími akustickými nárokmi, fasády, strechy, podlahy aj priečky. Nevýhodou minerálnej vlny oproti polystyrénu je hlavne vyššia obstarávacia cena.

Polystyrén

Polystyrén patrí medzi najčastejšie materiály na zatepľovanie. Medzi jeho hlavné výhody patrí hlavne nízka cena a ľahká opracovateľnosť. Výhodou je aj to, že sa predáva už v podobe predpripravených polystyrénových platní už so sklotextilnou mriežkou, na ktorú sa už len nanesie omietka. Patrí tak medzi materiály s najjednoduchšou inštaláciou, predpripravené platne stačí na dom iba pripevniť kotvami a lepidlom. Je veľmi obľúbený pri zatepľovaniach starších domov.

Jeho hlavnou nevýhodou je vyššia horľavnosť, a preto sa využíva hlavne na zatepľovanie plochých striech, fasád a konštrukcií bez nároku na ochranu proti požiaru a hluku. Z požiarnych dôvodov tiež napríklad nie je vhodný na vyššie časti budov.

Alternatívne materiály

Okrem minerálnej vlny a polystyrénu si môžeme vyberať z viacerých alternatívnych materiálov. Ide hlavne o penový polyuretán, penové sklo a drevovláknitú izoláciu. Medzi najnetradičnejšie patrí ovčia vlna a slama. Využívajú sa hlavne na netradičné stavby ako koliby, chalupy, či valašské domy. Rozdiel je v cene. Kým ovčia vlna je drahá, pretože musí byť chemicky upravená, slama je lacná, no pri nej môžete naraziť na problém s certifikáciou stavby.

Zaujímavým materiálom je fúkaná izolácia z čistých drevných vlákien – tzv. drevovláknitá izolácia. Vyrába sa z krátkych jemných vlákien mäkkého dreva s prímesou živíc a parafínov. Jej výhodou je schopnosť prepúšťať vodnú paru, čo sa využíva hlavne pri otvorených konštrukciách, napríklad drevostavbách. Efektívne znižujú hluk a majú dobrú schopnosť tepelnej akumulácie. .

Penový polyuretán poznáte určite hlavne z populárnych PUR pien. Okrem izolácie drobných škár, na ktoré sa PUR peny využívajú sa nim môžu zatepľovať aj väčšie plochy. Jeho výhodou je hlavne tvarovateľnosť, čo oceníte napríklad pri izolácii trubiek.

Penové sklo sa vyrába recykláciou sklenených črepín a patrí medzi materiály s najväčším potenciálom do budúcnosti. Využíva sa hlavne pre izoláciu základových dosiek a pri rekonštrukciách podláh, stropov a striech starších budov. Pri jeho použití pod základovou doskou funguje zároveň ako drenáž, obmedzuje prenikanie vlhkosti k základovej doske a jej ďalšiemu negatívnemu ovplyvňovaniu preniknutou vlhkosťou.

Autor: Matej Šulc

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.