Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Ako kvalitne pripraviť obnovu

2 Ako kvalitne pripraviť obnovu

2.1 Dôležitosť odborného posúdenia stavu bytového domu a kvalitnej projektovej prípravy

Komplexná obnova bytových domov má svoje priority, ktorým je potrebné venovať primeranú pozornosť. Každý bytový dom je iný a vlastníci i užívatelia majú rôzne predstavy, ako dom obnoviť. Zjednotiť laickú predstavu vlastníkov často nie je jednoduché, významne tomu pomôže projektant. Ten pri posudzovaní domu a po konzultácii s vlastníkmi vypracuje projekt, ktorý zohľadní nielen predstavy vlastníkov, ale aj odborné poznatky, normy, predpisy a technologické postupy. Kvalitný projekt rieši kompletnú obnovu celého domu vrátane modernizácie výťahov a rozvodov. V ideálnom prípade sa príprava začína predprojektovou štúdiou, ktorá obsahuje diagnostiku domu a energetický audit.

V diagnostike je potrebné zamerať sa na identifikáciu problémových miest, ako sú systémové poruchy, a na definovanie potrebných opatrení na ich riešenie.

Energetický audit odborne zhodnotí súčasný reálny energetický stav domu, hľadá možné energetické úspory a navrhuje opatrenia, ktoré vedú k zníženiu energetickej náročnosti budovy. Taktiež vyčísli ekonomickú náročnosť a návratnosť týchto opatrení. Výsledkom sú teda konkrétne výstupy o výške energetických úspor, uvažovaných investičných nákladoch a o ekonomickom prínose energetických úspor. Energický audit následne slúži ako nástroj predovšetkým projektantom, aby už vo fáze projektovania stavby optimalizovali projekt z hľadiska energetickej náročnosti.

Diagnostika budovy a jej energetický audit významne pomôžu pri plánovaní investície. Vďaka nim budú známe predpokladané investičné náklady, ale aj prevádzkové náklady po realizácii obnovy, čo umožní stanoviť optimálnu výšku splátok budúceho úveru tak, aby splátky zbytočne nezaťažili vlastníkov bytov, a tiež správne nastaviť výšku platieb do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Pri plánovaní investičných nákladov je potrebné brať do úvahy životnosť opatrení a ich prínos z hľadiska prevádzkových nákladov. Mierne vyššie investičné náklady pri niektorých opatreniach sa počas doby ich životnosti (resp. do ďalšej obnovy bytového domu) vrátia vďaka zníženým prevádzkovým nákladom, nákladom na údržbu a pod. Príkladom je hrúbka izolácie alebo kvalita zasklenia, kde niekoľko centimetrov navyše alebo izolačné trojsklo namiesto dvojskla zvyšuje celkové náklady obnovy len zanedbateľne, ale úspory energie, a teda aj náklady na vykurovanie, významne. Podobne použitie antikorových prvkov, napríklad na zábradlia, síce stojí o niečo viac, ale v podstate eliminuje potrebu pravidelných náterov a inej údržby počas ich životnosti.

2.2 Dodržiavanie noriem, technologických postupov a výber materiálov

Kvalitné certifikované zatepľovacie systémy zohrávajú dôležitú úlohu v celom procese obnovy domu. Vzhľadom na to, že ide o dlhodobú investíciu, oplatí sa investovať do kvality materiálov a realizácie stavebných prác a tiež dodržiavať platné technické normy a technologické postupy.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.