Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť do galérie

Cesta Ikon

Leto je čas dovoleniek a oddychu, preto sme ani my nezaháľali a vybrali sme sa na výlet. Počasie nám našťastie prialo, a tak sme boli pripravení spoznávať krásy nedotknutej prírody severovýchodného Slovenska a cirkevné a národné kultúrne pamiatky-drevené cerkvi. Začali sme v obci Topoľa, ktorá leží vo východnej časti Bukovských vrchov v doline Uličky, v Sninskom okrese. Obec je rodiskom rusínskeho básnika a buditeľa Rusínov - Alexandra Duchnoviča.

V obci sa sa nachádza park venovaný jeho pamiatke, pamätná tabuľa a busta. Druhou zastávkou v tejto obci bola trojdielna baroková pamiatka - gréckokatolícky drevený chrám Cerkov Sv. Michala, ktorý bol postavený na strmom kopci v roku 1700 a je veľkým lákadlom pre milovníkov histórie. Krása, duchovno a história sa snúbili v jednom. Naším druhým medzipristátim bola obec Ruský Potok, v ktorom nás privítal veľmi srdečný pán so skvelým výkladom o pravoslávnom drevenom chráme sv. Michala Archanjela z roku 1740, v tejto drevenej cerkvi sú veľmi cenné liturgické knihy zo 17.stor. písané cyrilikou. Veľkým prekvapením pre nás bol tiež murovaný pravoslavný chrám, ktorí miestni obyvatelia postavili svojpomocne v priebehu jedného roka.

Posledným miestom a cieľom našej pútavej túry bola hrobka duchovného otca igumena Ignatija, ktorý sa narodil v obci Uličské Krivé a bol veľkým a významným človekom Pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Triádu drevených chrámov uzavrel tiž pompézny Chrám sv. Michala Archanjela. Unavení, ale spokojní sme odchádzali domov, pretože za nami bol krásny a plnohodnotný deň, ktorý sme strávili na čerstvom vzduchu v lone prírody, vnímajúc históriu a duchovné bohatstvo skryté v drevených chrámoch.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.