Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť do galérie

Osadné – prírodná rezervácia Udava (Karpatské bukové pralesy)

Tentoraz Vám prinášame fotoreportáž z nášho putovania do obce Osadné a prírodnej rezervácie Udava, ktorá je súčasťou národného parku Poloniny a svetového prírodného dedičstva Karpatské bukové pralesy.

Nie je tomu tak dávno, čo obec Osadné zviditeľnili jej pravoslávny duchovný Peter Soroka a starosta Ladislav Mikuláško vo filme režiséra Marka Škopa - Osadné, ktorý stavia do protikladu dva svety – malej rusínskej obce a veľkej bruselskej politiky.

V strede obce sa nachádza socha medveďa – symbolu Rusínov. Za návštevu určite stojí na Slovensku jedinečná krypta vojakov padlých v I. svetovej vojne pod pravoslávnym chrámom, kde sa nachádza cez 1600 ostatkov, prevažne ruských vojakov. Za gréckokatolíckym chrámom 18. storočia je zasa cintorín padlých vojakov ruskej a rakúsko-uhorskej armády

Neďaleko za obcou sa už začína Medzinárodný lesný náučný chodník Udava – Solinka, ktorý typický prirodzeným výskytom jedlí. Po približne 2 hodinách sa dostanete až na hrebeň Beskýd, štátnu hranicu s Poľskom – zastávka Balnica. Na poľskej strane tadiaľ prechádza bieszczadzka úzkokoľajka, ktorou v turistickej sezóne premáva vlak medzi Lupkowom a Cisnou.

Prírodná rezervácia Udava patrí do národného parku Poloniny, vyhláseného v roku 1997. Charakteristická je preňho vzácna flóra (kosatec sibírsky, horec pľúcny), ale aj fauna: (unikátny výskyt orlov, sov či šeliem - vlk, rys, medveď, mačka divá). Pred niekoľkými rokmi sa doň vrátili aj jeho niekdajší obyvatelia - zubry.

Pri návšteve Osadného nevynechajte ani neďaleký pravoslávny chrám v Hostoviciach postavený v byzantskom štýle, čo je ďalší slovenský unikát.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.