Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť do galérie

Po stopách hrdinov Karpatsko – duklianskej operácie

Je to už 71 rokov, je to dávno. Nie však natoľko, aby sme na to zabudli či prestali si pripomínať túto udalosť.

Najväčšia a najkrvavejšia bitka línie východného frontu súvisiaca s územím Slovenska – takto vstúpila do dejín Karpatsko – duklianska operácia. Napriek tomu, že je v súčasnosti často považovaná za strategicky nevýhodnú, mala jasný cieľ, význam – pomoc pri oslobodzovaní Československa. Nehostinný terén, zlé počasie, dobre situovaná nemecká obrana boli jej výraznými nepriateľmi.

A keďže nám naša história nie je ľahostajná, vybrali sme sa po stopách hrdinov tejto operácie. Naše putovanie sme začali pri krásnej sakrálnej pamiatke – gréckokatolícky drevený chrám zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi v rusínskej obci Vyšný Komárnik, ktorá predstavuje významný geografický míľnik v dejinách 2. svetovej vojny. V jej lone je veľký kus našej histórie a preliatej krvi. Ďalej sme samozrejme neprehliadli tzv. „zemľanky“, ktoré tvorili „príbytky“ vojakov po ukončení operácie a prechode na partizánsky štýl boja.

Doménou nášho putovania bolo prírodné vojenské múzeum z 2. svetovej vojny s vyhliadkovou vežou, ktorá ponúkala krásny výhľad na prírodnú scenériu navôkol a národná kultúrna pamiatka. Pýtate sa aká? Pamätník a cintorín v Dukelskom priesmyku, kde sú pochovaní vojaci 1. československého armádneho zboru generála Svobodu - tí ktorí položili svoje životy za nás, tí ktorým patrí naša úcta a vďaka a tiež tí, ktorí nás nútia zamyslieť sa nad tým, čo slovo sloboda vlastne znamená. Pochopiteľne vrúcne poďakovanie a pamiatka patrí aj hrdinským sovietskym vojakom, na ktorých česť a slávu je v neďalekom Svidníku vybudovaný Pamätník sovietskej armády a cintorín.

Po slovensko – poľskej hranici sme sa dostali do rusínskej obce Čertižné, známej z roľníckej čertižniansko – haburskej vzbury proti exekúciám, ktorá v marci 2015 „oslávila“ 80. výročie a napriek tomu, že bola potlačená mala veľký ohlas v celej ČSR dlho po jej skončení.

Napriek tomu, že si tieto oblasti nie málo vytrpeli, majú obrovské bohatstvo v nedotknutej prírode a v čestných a skromných ľuďoch, ktorí sú dušou regiónu.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.