Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

Príspevok (dotácia) na novostavbu (rodinný dom) už 2.9.2019

J. Badida v TA3 o zdražovaní elektriny a deformovanom trhu

Energetický mix SR a vplyv hospodárenia SEPS na ceny elektriny

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
26.-27.09.2019, Horný Smokovec

FACILITY MANAGEMENT 2019
30.9.-01.10.2019, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry

PR sekcia

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

JAVYS: Preprava vyhoretého jadrového paliva

Energetici zo SEPS-u odložili práce na vedení, kde hniezdi sokol lastovičiar

Vykurovanie zemným plynom? Pohodlnejšie a hlavne zdravšie

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť do galérie

Po stopách hrdinov Karpatsko – duklianskej operácie

Je to už 71 rokov, je to dávno. Nie však natoľko, aby sme na to zabudli či prestali si pripomínať túto udalosť.

Najväčšia a najkrvavejšia bitka línie východného frontu súvisiaca s územím Slovenska – takto vstúpila do dejín Karpatsko – duklianska operácia. Napriek tomu, že je v súčasnosti často považovaná za strategicky nevýhodnú, mala jasný cieľ, význam – pomoc pri oslobodzovaní Československa. Nehostinný terén, zlé počasie, dobre situovaná nemecká obrana boli jej výraznými nepriateľmi.

A keďže nám naša história nie je ľahostajná, vybrali sme sa po stopách hrdinov tejto operácie. Naše putovanie sme začali pri krásnej sakrálnej pamiatke – gréckokatolícky drevený chrám zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi v rusínskej obci Vyšný Komárnik, ktorá predstavuje významný geografický míľnik v dejinách 2. svetovej vojny. V jej lone je veľký kus našej histórie a preliatej krvi. Ďalej sme samozrejme neprehliadli tzv. „zemľanky“, ktoré tvorili „príbytky“ vojakov po ukončení operácie a prechode na partizánsky štýl boja.

Doménou nášho putovania bolo prírodné vojenské múzeum z 2. svetovej vojny s vyhliadkovou vežou, ktorá ponúkala krásny výhľad na prírodnú scenériu navôkol a národná kultúrna pamiatka. Pýtate sa aká? Pamätník a cintorín v Dukelskom priesmyku, kde sú pochovaní vojaci 1. československého armádneho zboru generála Svobodu - tí ktorí položili svoje životy za nás, tí ktorým patrí naša úcta a vďaka a tiež tí, ktorí nás nútia zamyslieť sa nad tým, čo slovo sloboda vlastne znamená. Pochopiteľne vrúcne poďakovanie a pamiatka patrí aj hrdinským sovietskym vojakom, na ktorých česť a slávu je v neďalekom Svidníku vybudovaný Pamätník sovietskej armády a cintorín.

Po slovensko – poľskej hranici sme sa dostali do rusínskej obce Čertižné, známej z roľníckej čertižniansko – haburskej vzbury proti exekúciám, ktorá v marci 2015 „oslávila“ 80. výročie a napriek tomu, že bola potlačená mala veľký ohlas v celej ČSR dlho po jej skončení.

Napriek tomu, že si tieto oblasti nie málo vytrpeli, majú obrovské bohatstvo v nedotknutej prírode a v čestných a skromných ľuďoch, ktorí sú dušou regiónu.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.