Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP otvoril zákaznícke centrum i v žilinskom Auparku

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Nord Stream II – hroziaca katastrofa. Žaloba by mohla pomôcť

Plány na výstavbu plynovodu Nord Stream II vzbudzujú nemalé vášne, ktorým sa ani nemožno čudovať. Ide o gigantický projekt, kde jedni ho budú stavať, iní na ňom zarábať a my bohužiaľ prerábať. A s tým treba čosi spraviť.

Nedávno sme sa na Stredoeurópskej energetickej konferencii v Bratislave z úst podpredsedu hospodárskeho výboru nemeckého Bundestagu pána Klausa Barthela, ale aj zastupujúcej štátnej tajomníčky českého Ministerstva průmyslu a obchodu pani Lenky Kovačovskej dozvedeli, že Nord Stream II je „len“ komerčným projektom. Čo sa môže zdať až tragikomické v situácii, kedy Rusi dlhodobo presadzujú svoj zámer na obídenie Ukrajiny, oberajúc ju tak o financie a zároveň ohrozujúc pôžičky „naliate“ do ukrajinského tranzitného systému za účelom jeho modernizácie. Navyše redukovanie kapacít ukrajinskej siete ohrozuje aj energetickú bezpečnosť regiónu, keďže nás môže pripraviť o alternatívnu trasu.

Zdroj: Tomáš Mareček, 2016 – Year of the Max Q, Stredoeurópska energetická konferencia 2015

Podobne „politicky“ projekt vnímajú aj siedmi ministri zo strednej a východnej Európy, ktorí do Bruselu zaslali list poukazujúc na rozpor Nord Streamu II s energetickým balíčkom, t.j. právom EÚ. Rusi by totiž najradšej kontrolovali celý plynovod a mohli tak zabrániť preprave akéhokoľvek konkurenčného plynu. K listu sa (ne)pochopiteľne nepridala ČR, ktorá sa nachádza v závideniahodnej pozícii. Nord Stream II jej totiž môže zvýšiť zisky z prepravy a dopomôcť tak k prevzatiu primátu najväčšieho prepravcu ruského plynu v strednej Európe práve od Slovenska. To však ešte nie je všetko, keďže Česi majú v rukáve aj ďalší tromf. Výstavbou priameho prepojenia s Rakúskom (projekt BACI) by mohli Slovensko vypojiť z veľkej plynárenskej hry úplne.

Zdroj: Thomas Kleefuß, Central European Gas Corridor, Stredoeurópska energetická konferencia 2013

Keďže stupeň ohrozenia je vysoký, treba konať čím skôr a využiť všetky dostupné prostriedky. V prvom rade je potrebné sa obzrieť do minulosti, keďže Nord Stream II je len rozširovaním už existujúceho plynovodu Nord Stream I dokončeného v rokov 2011 a 2012. Avšak nad súladom prvého plynovodu s vtedy platným energetickým balíčkom EÚ sa nikto nezamýšľal a čo je ešte horšie ani na to nikto nepoukazoval. To, že tento stav vyhovoval Nemecku a ani ČR nepodala žalobu, je pochopiteľné, ale že tak doteraz neurobilo ani Slovensko je na zamyslenie. Ako je možné, že nám konkurenčný plynovod doposiaľ neprekážal a prebúdzame sa až pri jeho rozširovaní? Nebude už existujúci plynovod Nord Stream I precedensom uľahčujúcim výstavbu jeho dvojičky v podobe projektu Nord Streamu II? Ak sme ochotní podať žalobu kvôli 800 migrantom, nemali by sme váhať ani pri žalobe na ochranu 700-800 miliónov eur, ktoré ročne zinkasuje pološtátny Eustream za prepravu plynu cez naše územie.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

©Autorské práva vyhradené.

Článok vyšiel dňa 8.12.2015 aj v Denníku NVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.