Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Diskusia v TA3 o Slovenských elektrárňach, EPH aj o politických nomináciách

Vstup nového akcionára do Slovenských elektrárni je doslova na spadnutie. „Zuby si brúsia“ páni z českého EPH. Avšak ozýva sa aj štát, ktorý by chcel získať opciu na kúpu 17% akcií po dostavbe Mochoviec. Pozrite si diskusiu televízie TA3, kde svoje postrehy na čoraz aktuálnejšie zmeny v elektrárňach, ale aj otázku či je štát dobrým vlastníkom, poskytli pán Rastislav Chovanec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR a Jozef Badida, analytik portálu Energie pre Vás.

Čínsky záujem o projekt novej jadrovej elektrárne

V súvislosti s plánmi Slovenska na výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach (tzv. „bohunická päťka“) sa v Bratislave zastavila delegácia čínskej spoločnosti China General Nuclear Power Corporation. V tejto súvislosti však treba poznamenať, že situácia v Číne je značne odlišná od európskych reálií. Pokiaľ čínsky dopyt po elektrickej energii rastie, ten európsky stagnuje. Navyše je dnes jadrová energia v mnohých európskych krajinách na ústupe. Slovensko patrí medzi tri krajiny EÚ, kde sa reálne ďalšie jadrové bloky budujú. Číňania teda analyzujú možnosti vstupu do európskych projektov, avšak my máme výstavbu nového jadrové zdroja v Jaslovských Bohuniciach zatiaľ len na papieri. Navyše je otázne či sa u nás, po (i) známych problémoch s dostavbou Mochoviec, (ii) snahe o predĺženie životnosti dvoch bohunických blokov V2 do roku 2045 a (iii) tendenciách smerujúcich k decentralizovanej výrobe elektriny na báze obnoviteľných zdrojov energie, vôbec niekedy Číňanom vytvorí aspoň potenciálny priestor na investíciu od novej atómovej elektrárne.

Skrátenú verzia článku vydala agentúra TASR (30.10.2015) pod názvom Energetická situácia v Číne je značne odlišná od európskych reálií.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.