Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

P. Štuller je presvedčený o komerčnom úspechu JAVYS-u na medzinárodných trhoch

Príspevok (dotácia) na zateplenie rodinného domu - VIII. kolo vyhlásené

Urban Rusnák: Energetická charta chráni všetky investície v energetike

Žiadať ešte môžete o dotácie na solárne panely a kotly na biomasu

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP prispieva k zachovaniu vzácneho lesného genofondu na území TANAP-u

Verejnosť môže hlasovať o najkrajšej obnovenej pamiatke za roky 2018-19

Zjednodušenie verejného obstarávania zelenej energie a OZE technológií

Zákaznícke centrá SPP sú opäť otvorené

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Diskusia v TA3 o Slovenských elektrárňach, EPH aj o politických nomináciách

Vstup nového akcionára do Slovenských elektrárni je doslova na spadnutie. „Zuby si brúsia“ páni z českého EPH. Avšak ozýva sa aj štát, ktorý by chcel získať opciu na kúpu 17% akcií po dostavbe Mochoviec. Pozrite si diskusiu televízie TA3, kde svoje postrehy na čoraz aktuálnejšie zmeny v elektrárňach, ale aj otázku či je štát dobrým vlastníkom, poskytli pán Rastislav Chovanec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR a Jozef Badida, analytik portálu Energie pre Vás.

Čínsky záujem o projekt novej jadrovej elektrárne

V súvislosti s plánmi Slovenska na výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach (tzv. „bohunická päťka“) sa v Bratislave zastavila delegácia čínskej spoločnosti China General Nuclear Power Corporation. V tejto súvislosti však treba poznamenať, že situácia v Číne je značne odlišná od európskych reálií. Pokiaľ čínsky dopyt po elektrickej energii rastie, ten európsky stagnuje. Navyše je dnes jadrová energia v mnohých európskych krajinách na ústupe. Slovensko patrí medzi tri krajiny EÚ, kde sa reálne ďalšie jadrové bloky budujú. Číňania teda analyzujú možnosti vstupu do európskych projektov, avšak my máme výstavbu nového jadrové zdroja v Jaslovských Bohuniciach zatiaľ len na papieri. Navyše je otázne či sa u nás, po (i) známych problémoch s dostavbou Mochoviec, (ii) snahe o predĺženie životnosti dvoch bohunických blokov V2 do roku 2045 a (iii) tendenciách smerujúcich k decentralizovanej výrobe elektriny na báze obnoviteľných zdrojov energie, vôbec niekedy Číňanom vytvorí aspoň potenciálny priestor na investíciu od novej atómovej elektrárne.

Skrátenú verzia článku vydala agentúra TASR (30.10.2015) pod názvom Energetická situácia v Číne je značne odlišná od európskych reálií.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2021 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.