Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Nord Stream II - podľa premiéra zrada na Slovensku

Dňa 10.9.2015 navštívil Slovensko Arsenij Jaceňuk, premiér Ukrajiny, ktorú so Slovenskom spája jedna ohromná plynárenská tepna a preprava ruského plynu do EÚ. Okrem toho, že nám pán Jaceňuk poďakoval za pomoc s dodávkami plynu počas poslednej zimy cez malý reverz, opätovne otvorili tému veľkého reverzu – spätnej prepravy plynu na Ukrajinu cez Veľké Kapušany. Na rozdiel od minulosti, kedy bola táto otázka pre Slovensko doslova tabu, tentoraz náš premiér pripustil aj takúto možnosť pri zapojení Európskej komisie.

Ďalšou témou dnešných dní je oznámenie západoeurópskych plynárenských spoločností (E.ON, ENGIE, BASF, SHELL, OMV) a Gazpromu o podpise zmluvy na výstavbu 3. a 4. vetvy plynovodu Nord Stream obchádzajúceho tak Ukrajinu, ako aj Slovensko. V tomto kroku vidí premiér Fico ohrozenie miliárd eur príjmov z prepravy pre Ukrajinu a stovky miliónov eur Slovenska. Zároveň tento krok považuje za akt zrady na Slovensku zo strany ostatných členských štátov EÚ.

Video z tlačovej besedy si môžete pozrieť TU.

K celej udalosti sa vyjadril aj Andrij Kobolev, šéf Naftogazu, ukrajinského prepravcu plynu, ktorý dodáva: „Obidva projekty Nord Stream II, ako aj Turecký prúd poskytujú dodatočnú možnosť voľby a viac možností je pozitívnym krokom. Avšak nejde o pozitívny krok pre európskych spotrebiteľov, ale pre ich ruského dodávateľa. Bude to Rusko, ktoré sa rozhodne komu a na základe akých politických podmienok bude svoj plyn v Európe dodávať.“

Viac si môžete prečítať k tlačovej správe TU.

Eustream ani nemusí zapínať svoje kompresory

Komentár Jozefa Badidu, analytika portálu energieprevas.sk

Slovenský prepravca Eustream v dnešnej situácii, kedy plyn reálne tečie v smere z Čiech do Rakúska a spätne na Ukrajinu, ani nemusí zapínať svoje kompresory, čím má nižšie prevádzkové náklady a inkasuje tiež za virtuálnu (účtovnú) prepravu plynu. Práve spätný tok na Ukrajinu (smer toku plynu sa na Slovensku len otočí) je nie len pomoc nášmu východnému susedovi, ale zároveň aj vynikajúca obchodná príležitosť, ktorú Eustream dokázal patrične využiť. Na druhej strane, prípadné spustenie plynovodu Nord Stream II umožní Rusom vyberať si medzi viacerými možnosťami prepravy plynu, a teda plyn pre ČR a Nemecko by už Slovenskom prúdiť skutočne nemusel. Či je dlhodobý „prepravuj-alebo-plať“ kontrakt platný do roku 2028 skutočne "nepriestrelný", ukáže až reálna situácia, kedy si Rusi budú môcť vyberať z viacerých prepravcov. Eastring plynovod prepájajúci Slovensko s Balkánom, je jedným z riešení, ktoré v kritickej dobe - existencie konkurenčných trás, môže Eustreamu pomôcť zachovať si pozíciu európskej plynárenskej tepny. Avšak prípadným obídením Ukrajiny, čo nateraz vylúčené nie je, môže stratiť podporu Európskej komisie.

Komentár vyšiel v TASR (11.9.2015) pod názvom ANALYTIK: Plynovod Nord Stream II by umožnil Rusom výber prepravcu.

© Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.