Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

J. Badida v TA3 o pozastavení odberu ruskej ropy

Kotlíkové dotácie na výmenu kotlov (spaľujúcich drevo/uhlie za zemný plyn)

Úsporná sprchovacia hlavica šetrí vodu aj peniaze

J. Badida v TA3 o zodpovednosti pri výstavbe elektrárne Mochovce

Kalendár akcií

Energy Camp 2019
30.-31.5.2019, Poprad

DENS 2019 - Žilina
4.6.2019, Nám. A. Hlinku, Žilina

DENS 2019 - Banská Bystrica
6.6.2019, Nám. SNP, Banská Bystrica

DENS 2019 - Bratislava
8.6.2019, OD IKEA, Bratislava

PR sekcia

Úspešné hospodárenie spoločnosti JAVYS v roku 2018

Aj Slovensko sa môže stať príkladom v oblasti jadrovej energetiky

Priaznivé výsledky 2018 sú po náročnom roku zadosťučinením

SEPS vyhlásila výberové konanie na nákup elektriny

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Nord Stream II - podľa premiéra zrada na Slovensku

Dňa 10.9.2015 navštívil Slovensko Arsenij Jaceňuk, premiér Ukrajiny, ktorú so Slovenskom spája jedna ohromná plynárenská tepna a preprava ruského plynu do EÚ. Okrem toho, že nám pán Jaceňuk poďakoval za pomoc s dodávkami plynu počas poslednej zimy cez malý reverz, opätovne otvorili tému veľkého reverzu – spätnej prepravy plynu na Ukrajinu cez Veľké Kapušany. Na rozdiel od minulosti, kedy bola táto otázka pre Slovensko doslova tabu, tentoraz náš premiér pripustil aj takúto možnosť pri zapojení Európskej komisie.

Ďalšou témou dnešných dní je oznámenie západoeurópskych plynárenských spoločností (E.ON, ENGIE, BASF, SHELL, OMV) a Gazpromu o podpise zmluvy na výstavbu 3. a 4. vetvy plynovodu Nord Stream obchádzajúceho tak Ukrajinu, ako aj Slovensko. V tomto kroku vidí premiér Fico ohrozenie miliárd eur príjmov z prepravy pre Ukrajinu a stovky miliónov eur Slovenska. Zároveň tento krok považuje za akt zrady na Slovensku zo strany ostatných členských štátov EÚ.

Video z tlačovej besedy si môžete pozrieť TU.

K celej udalosti sa vyjadril aj Andrij Kobolev, šéf Naftogazu, ukrajinského prepravcu plynu, ktorý dodáva: „Obidva projekty Nord Stream II, ako aj Turecký prúd poskytujú dodatočnú možnosť voľby a viac možností je pozitívnym krokom. Avšak nejde o pozitívny krok pre európskych spotrebiteľov, ale pre ich ruského dodávateľa. Bude to Rusko, ktoré sa rozhodne komu a na základe akých politických podmienok bude svoj plyn v Európe dodávať.“

Viac si môžete prečítať k tlačovej správe TU.

Eustream ani nemusí zapínať svoje kompresory

Komentár Jozefa Badidu, analytika portálu energieprevas.sk

Slovenský prepravca Eustream v dnešnej situácii, kedy plyn reálne tečie v smere z Čiech do Rakúska a spätne na Ukrajinu, ani nemusí zapínať svoje kompresory, čím má nižšie prevádzkové náklady a inkasuje tiež za virtuálnu (účtovnú) prepravu plynu. Práve spätný tok na Ukrajinu (smer toku plynu sa na Slovensku len otočí) je nie len pomoc nášmu východnému susedovi, ale zároveň aj vynikajúca obchodná príležitosť, ktorú Eustream dokázal patrične využiť. Na druhej strane, prípadné spustenie plynovodu Nord Stream II umožní Rusom vyberať si medzi viacerými možnosťami prepravy plynu, a teda plyn pre ČR a Nemecko by už Slovenskom prúdiť skutočne nemusel. Či je dlhodobý „prepravuj-alebo-plať“ kontrakt platný do roku 2028 skutočne "nepriestrelný", ukáže až reálna situácia, kedy si Rusi budú môcť vyberať z viacerých prepravcov. Eastring plynovod prepájajúci Slovensko s Balkánom, je jedným z riešení, ktoré v kritickej dobe - existencie konkurenčných trás, môže Eustreamu pomôcť zachovať si pozíciu európskej plynárenskej tepny. Avšak prípadným obídením Ukrajiny, čo nateraz vylúčené nie je, môže stratiť podporu Európskej komisie.

Komentár vyšiel v TASR (11.9.2015) pod názvom ANALYTIK: Plynovod Nord Stream II by umožnil Rusom výber prepravcu.

© Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.