Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Z prvej ruky: Cena elektriny a zemného plynu

Znižovanie závislosti na ruských palivách a pomoc vlády

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Kalendár akcií

Česko-Slovenské energetické fórum 2023 – Energetika v permanentnej zmene
17.-18. máj, Bratislava

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Turčianska inšpirácia pre eurokomisára Šefčoviča

Maroš Šefčovič, slovenský zástupca v Európskej komisii, obchádza a ešte dlho obchádzať bude metropoly členských štátov, kde diskutuje o budúcnosti európskej energetiky. Je totiž zodpovedný za Energetickú úniu, projekt, ktorý má občanom a firmám zabezpečiť cenovo prístupnú, udržateľnú a bezpečnú energiu.

Súčasný systém je aj podľa jeho vlastných slov neudržateľný a vyžaduje transformáciu. Potrebujeme sprehľadniť koncové ceny elektriny, zvýšiť konkurenciu dodávok plynu do Európy, zjednodušiť obchodovanie s energiou, zavádzať inteligentné riešenia, znižovať spotrebu a viac využívať obnoviteľné zdroje energie. Všetky tieto ciele sa v koncepcii Energetickej únie už nachádzajú. Avšak chýba tam jeden podstatný element – decentralizácia a zapojenie komunít.

Junckerov balíček ráta s financiami vo výške €315 miliárd smerujúcich predovšetkým do veľkých infraštruktúrnych projektov, vrátane výstavby energetických prepojení a zariadení. Áno, aj tie treba k tomu, aby Európa dokázala integrovať svoje rozdrobené trhy. No nie menej dôležitá by mala byť podpora malých, lokálnych projektov predovšetkým na báze obnoviteľných zdrojov energie.

Veterné, solárne či malé vodné elektrárne by dokázali uspokojiť aspoň časť energetických potrieb jednotlivých miest a obcí. Vynikajúcim príkladom sú systémy centrálneho zásobovania teplom, majúce len komunitný charakter. Ich postupnou modernizáciou (zavádzaním kogenerácie a spaľovania biomasy) dochádza k efektívnejšej a ekologickejšej výrobe tepla (a postupom času aj chladu). Prečo by teda nemohli vznikať systémy centrálneho zásobovania elektrinou? Nebol by to ďalší impulz k zvýšeniu lokálnej zamestnanosti a zníženiu strát spôsobených prenosom elektrickej energie na veľké vzdialenosti?

Aby sme si nemysleli, že tieto myšlienky sú len hudbou budúcnosti, v obci Necpaly bola prvá obecná vodná elektráreň na Slovensku vybudovaná už v roku 2007. Možno by sa mohol pán Šefčovič prísť inšpirovať na horný Turiec a doplniť Energetickú úniu o prvky decentralizácie a väčšej angažovanosti lokálnych komunít.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Skrátená verzia článku bola uverejnená v TASR dňa 27.04.2015 pod názvom ANALYTIK: Koncepcii Energetickej únie chýba decentralizácia.

Zdroj: YoutubeVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.