Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Turčianska inšpirácia pre eurokomisára Šefčoviča

Maroš Šefčovič, slovenský zástupca v Európskej komisii, obchádza a ešte dlho obchádzať bude metropoly členských štátov, kde diskutuje o budúcnosti európskej energetiky. Je totiž zodpovedný za Energetickú úniu, projekt, ktorý má občanom a firmám zabezpečiť cenovo prístupnú, udržateľnú a bezpečnú energiu.

Súčasný systém je aj podľa jeho vlastných slov neudržateľný a vyžaduje transformáciu. Potrebujeme sprehľadniť koncové ceny elektriny, zvýšiť konkurenciu dodávok plynu do Európy, zjednodušiť obchodovanie s energiou, zavádzať inteligentné riešenia, znižovať spotrebu a viac využívať obnoviteľné zdroje energie. Všetky tieto ciele sa v koncepcii Energetickej únie už nachádzajú. Avšak chýba tam jeden podstatný element – decentralizácia a zapojenie komunít.

Junckerov balíček ráta s financiami vo výške €315 miliárd smerujúcich predovšetkým do veľkých infraštruktúrnych projektov, vrátane výstavby energetických prepojení a zariadení. Áno, aj tie treba k tomu, aby Európa dokázala integrovať svoje rozdrobené trhy. No nie menej dôležitá by mala byť podpora malých, lokálnych projektov predovšetkým na báze obnoviteľných zdrojov energie.

Veterné, solárne či malé vodné elektrárne by dokázali uspokojiť aspoň časť energetických potrieb jednotlivých miest a obcí. Vynikajúcim príkladom sú systémy centrálneho zásobovania teplom, majúce len komunitný charakter. Ich postupnou modernizáciou (zavádzaním kogenerácie a spaľovania biomasy) dochádza k efektívnejšej a ekologickejšej výrobe tepla (a postupom času aj chladu). Prečo by teda nemohli vznikať systémy centrálneho zásobovania elektrinou? Nebol by to ďalší impulz k zvýšeniu lokálnej zamestnanosti a zníženiu strát spôsobených prenosom elektrickej energie na veľké vzdialenosti?

Aby sme si nemysleli, že tieto myšlienky sú len hudbou budúcnosti, v obci Necpaly bola prvá obecná vodná elektráreň na Slovensku vybudovaná už v roku 2007. Možno by sa mohol pán Šefčovič prísť inšpirovať na horný Turiec a doplniť Energetickú úniu o prvky decentralizácie a väčšej angažovanosti lokálnych komunít.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Skrátená verzia článku bola uverejnená v TASR dňa 27.04.2015 pod názvom ANALYTIK: Koncepcii Energetickej únie chýba decentralizácia.

Zdroj: YoutubeVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.