Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Slovensko môže mať vážne problémy aj pri prerušení tokov ropy cez Ukrajinu

Súčasná rusko-ukrajinská kríza predstavuje zásadnú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Európy, vrátane Slovenska. Zatiaľ čo starý kontinent spotrebúva asi 30% ruského zemného plynu, z ktorého až polovica tečie cez Ukrajinu, južná vetva ropovodu Družba, taktiež pretínajúca územie Ukrajiny, v podstate zásobuje len Slovensko, Česko, Maďarsko a Bosnu a Herzegovinu. Takže sa nemožno čudovať, že pozornosť európskych médií a štátnikov sa upriamuje prevažne na zemný plyn, zatiaľ čo preprava ropy ostáva bokom. Avšak Slovensko môže mať vážne problémy aj v prípade prerušenia tokov ruskej ropy cez územie nášho východného suseda, keďže takto pokrýva až 100% svojich potrieb.

Pokiaľ pri zemnom plyne sú kapacity slovenských prepojení s okolitými krajinami a nadväzujúcich plynovodov dostatočné na to, aby sme túto komoditu mohli prijať aj alternatívnymi trasami, pri dodávkach ropy je situácia diametrálne odlišná. Ak by došlo k zastaveniu prepravy ropy cez ukrajinskú vetvu ropovodu Družba, Slovensko by bolo odkázané na svoje 90-dňové zásoby a obmedzené využitie ropovodu Adria. Úplné pokrytie objemov spracovaných na Slovensku sa očakáva až v roku 2015 a to zväčšením kapacity prepoja medzi Adriou a Družbou a pridaním prečerpávacej stanice v Maďarsku.

Ďalšou, nateraz nevyskúšanou alternatívou by mohol byť reverz samotnej Družby, ktorého realizácia by do značnej miery závisela od šikovnosti technikov českého a slovenského prevádzkovateľa ropovodnej siete Mero a Transpetrol. Opakovala by sa tak situácia z roku 2009, kedy nám Česi promptne pomohli počas plynovej krízy. V kritickej chvíli by sme sa tiež museli spoliehať na solidaritu európskych spoločností majúcich zarezervovanú kapacitu v značne využívanom ropovode TAL. Bez ich ústupkov by pravdepodobne nebolo možné dopraviť na Slovensko dostatok ropy ani reverzom cez Družbu.

Pre úplnosť je potrebné spomenúť aj ropovod Odesa - Brody, ktorý by taktiež mohol byť v čase výpadku dodávok ruskej ropy cez ukrajinské územie využiteľný. A v budúcnosti by mohol pomôcť aj plánovaný ropovod Bratislava – Schwechat za podmienky, že sa rakúsky OMV zaviaže zabezpečiť reverzné dodávky ropy na Slovensko.

V každom prípade všetky alternatívne trasy k Družbe, čiastočne využívajúce ropné tankery, by najskôr viedli k predraženiu prepravy ropy pre Slovensko.

Jozef Badida
Energetický analytik

Článok vyšiel v TASR, dňa 22. augusta 2014







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.