Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Z prvej ruky: Cena elektriny a zemného plynu

Znižovanie závislosti na ruských palivách a pomoc vlády

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Kalendár akcií

Česko-Slovenské energetické fórum 2023 – Energetika v permanentnej zmene
17.-18. máj, Bratislava

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Rusi ustúpili a pomohli Eustreamu

Ruský megaprojekt – South Stream je už len históriou a najviac ohrozené krajiny – Ukrajina a Slovensko si môžu vydýchnuť. Už výstavbou plynovodu Nord Stream v 2011, ktorý spája Rusko a Nemecko popod Baltické more, sa znížilo využitie prepravnej siete spoločnosti Eustream. Práve po tejto skúsenosti predstavoval South Stream skutočnú hrozbu, keďže naša prepravná kapacita by v budúcnosti mohla ostať nevyužitá.


zdroj: web projektu South Stream

Pre zastavenie tohto megaprojektu však existovalo viacero dôvodov: (i) nízka cena ropy negatívne ovplyvňuje ruský štátny rozpočet, (ii) Gazpromu sa znížili príjmy kvôli strate zákazníka – Ukrajiny, (iii) Rusi si vďaka západným sankciám nedokážu požičať „lacné peniaze“ a (iv) Európska komisia preukázala svoju odhodlanosť neustúpiť a dodržiavať európsku legislatívu.

Ekonomická návratnosť South Streamu zásadným spôsobom závisela od poskytnutia výnimiek z 3. energetického balíčka, ktorý požaduje oddelenie vlastníka infraštruktúry a dodávateľa plynu a zároveň umožňuje využitie plynovodu aj inými spoločnosťami. Tieto legislatívne podmienky majú zabrániť diskriminácii a monopolizácii trhu. Ak by totiž Rusi umožnili v South Streame prepravovať aj iný ako ruský plyn, napr. azerbajdžanský, mohol sa ich projekt stať súčasťou Južného plynárenského koridoru, čím by zvýšili energetickú bezpečnosť Európy. Avšak je otázne či dodávka konkurenčného plynu na „ich teritórium“ je v ruskom záujme. Pochybnosti vznikli aj pri verejnej súťaži na výstavbu South Streamu v Bulharsku. Jonathan Allen, britský veľvyslanec v tejto balkánskej krajine, vysvetľuje prečo nebol South Stream vhodným riešením pre Bulharsko a Európu.

Na druhej strane netreba zaspať na vavrínoch. Plynárenská mapa Európy sa zásadne mení a plyn začne do strednej Európy prúdiť aj cez Balkán. Turecko sa totiž stane plynárenskou križovatkou, cez ktorú bude tiecť do Európy ruský, kaspický a neskôr dúfajme, že aj iránsky plyn. Ani Slovensko by nemalo ostať mimo a možno práve Eastring, plynovod prepájajúci SR, Ukrajinu, Bulharsko a Rumunsko, bude vhodným riešením, ktoré zabezpečí využitie ohromných prepravných kapacít spoločnosti Eustream. Celý Južný plynárensky koridor je pre Eustream ohromnou výzvou, uvidíme ako sa s ňou popasuje.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Skrátená verzia článku bola dňa 02.12.2014 uverejnená v TASR pod názvom Slovensko a Ukrajina si pre zrušený South Stream môžu vydýchnuť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ.

Hospodárskych novinách si môžete prečítať a v relácii K veci Slovenského rozhlasu vypočuť doplňujúce rozhovory s Jozefom Badidom k téme South Stream a Eastring.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.