Boj proti klimatickým zmenám naberá na obrátkach
Na budúcoročnej konferencii OSN v Paríži sa očakáva prijatie medzinárodnej dohody poskytujúcej ľudstvu nádej na udržanie globálneho otepľovania pod 2°C. Avšak nič nie je zadarmo, a preto sa krajiny už dávnejšie dohodli na vytvorení Zeleného klimatického fondu. Financie by mali byť použité k adaptácii najzraniteľnejších krajín na už existujúce zmeny klímy a k zmierňovaniu jej budúcich dopadov.
Vytvorenie Zeleného klimatického fondu bolo len malou náplasťou na zlyhanie politických lídrov, ktorí sa napriek obrovským očakávaniam celého sveta nedokázali, v Kodani 2009, dohodnúť na spoločnom postupe proti tomuto fenoménu 21. storočia. Navyše sa štátnici sľúbili ročne akumulovať aspoň 100 miliárd USD až do roku 2020. No realita býva vždy odlišná od predsavzatí a aj fond sa začína reálne plniť až v súčasnosti.
K dnešnému dňu predstavujú prisľúbené alebo už poskytnuté zdroje sumu 9,3 mld. USD. Medzi najväčších donorov patria USA - 3 mld. USD, Japonsko - 1,5 mld. USD, UK - 1,1 mld. USD, Nemecko a Francúzsko po 1 mld. USD a pridala sa aj ČR - 5,5 mil. USD. Týmto, hoci symbolickým, krokom však naši susedia z poza rieky Moravy jasne preukázali svoj postoj smerom k udržateľnej budúcnosti.
Slovensko zatiaľ nemá ambíciu priamo prispieť do Zeleného klimatického fondu, avšak ako člen EÚ sa budeme podieľať na spoločnom záväzku poskytnúť v rokoch 2014-2020 zdroje vo výške 3 mld. USD.
Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk
Viac informácii o ceste ľudstva ku klimatickej dohode nájdete TU.