Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

Príspevok (dotácia) na novostavbu (rodinný dom) už 2.9.2019

J. Badida v TA3 o zdražovaní elektriny a deformovanom trhu

Energetický mix SR a vplyv hospodárenia SEPS na ceny elektriny

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
26.-27.09.2019, Horný Smokovec

FACILITY MANAGEMENT 2019
30.9.-01.10.2019, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry

PR sekcia

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

JAVYS: Preprava vyhoretého jadrového paliva

Energetici zo SEPS-u odložili práce na vedení, kde hniezdi sokol lastovičiar

Vykurovanie zemným plynom? Pohodlnejšie a hlavne zdravšie

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Ďalšie zlyhanie si nemôžeme dovoliť

Ľudstvo stojí pred jednou z najväčších, ak nie najväčšou výzvou svojej doby – klimatickými zmenami. IPCC experti v nedeľu (2.11.) jasne pomenovali problém – globálne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou. Ak chceme, aby bola planéta Zem obývateľná aj o 100 rokov, musíme prijať rozhodné kroky na našu záchranu.

Podľa súhrnnej správy medzinárodného panela o klimatických zmenách (IPCC), teplota atmosféry stúpa, rovnako ako hladiny oceánov, ktoré sa tiež stávajú kyslejšími, a teda nevhodnými pre život niektorých druhov rastlín a živočíchov. O vzácnosti snehovej pokrievka v jari sa hádam ani netreba zmieňovať. Čo je však horšie, klimatické zmeny prinášajú suchá a lesné požiare, intenzívne búrky a záplavy, zároveň ohrozujú potravinovú bezpečnosť a spôsobujú nedostatok pitnej vody. Dôsledkom môžu byť negatívne dopady na zdravie ľudí, migračné tlaky, nezamestnanosť, sociálne nepokoje a samozrejme zvýšené finančné náklady. Rozhodné činy, ktoré by tento stav dokázali zmierniť, sú preto nevyhnutné.

„Pre uchovanie si dobrej šance na udržanie [otepľovania] pod 2°C a pri zvládnuteľných nákladoch by mali naše globálne emisie poklesnúť o 40% až 70% medzi rokmi 2010 až 2050 a spadnúť k nule alebo ešte nižšie do roku 2100. Táto príležitosť a zároveň voľba je v našich rukách“ Rádžendra Pačaurí, šéf IPCC

Veľa sa očakáva od parížskej konferencie OSN, ktorá sa má uskutočniť v decembri budúceho roka a najväčší svetoví emitenti by mali prijať opatrenia na zabránenie ekologickej katastrofe. Cieľom má byť dosiahnutie maximálnej miery globálnych emisií CO₂ do 10 rokov a postupný prechod na neutrálne hodnoty, aby sme viac ovzdušie nezahlcovali. Ďalšie zlyhanie, ako tomu bolo v roku 2009 na podobnej konferencii OSN v Kodani, si viac nemôžeme dovoliť.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Viac sa o snahe ľudstva zmierniť dopady klimatických zmien dočítate TU.

Skrátená verzia článku bola uverejnená v TASR dňa 04.11.2014.

Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.