Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Ďalšie zlyhanie si nemôžeme dovoliť

Ľudstvo stojí pred jednou z najväčších, ak nie najväčšou výzvou svojej doby – klimatickými zmenami. IPCC experti v nedeľu (2.11.) jasne pomenovali problém – globálne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou. Ak chceme, aby bola planéta Zem obývateľná aj o 100 rokov, musíme prijať rozhodné kroky na našu záchranu.

Podľa súhrnnej správy medzinárodného panela o klimatických zmenách (IPCC), teplota atmosféry stúpa, rovnako ako hladiny oceánov, ktoré sa tiež stávajú kyslejšími, a teda nevhodnými pre život niektorých druhov rastlín a živočíchov. O vzácnosti snehovej pokrievka v jari sa hádam ani netreba zmieňovať. Čo je však horšie, klimatické zmeny prinášajú suchá a lesné požiare, intenzívne búrky a záplavy, zároveň ohrozujú potravinovú bezpečnosť a spôsobujú nedostatok pitnej vody. Dôsledkom môžu byť negatívne dopady na zdravie ľudí, migračné tlaky, nezamestnanosť, sociálne nepokoje a samozrejme zvýšené finančné náklady. Rozhodné činy, ktoré by tento stav dokázali zmierniť, sú preto nevyhnutné.

„Pre uchovanie si dobrej šance na udržanie [otepľovania] pod 2°C a pri zvládnuteľných nákladoch by mali naše globálne emisie poklesnúť o 40% až 70% medzi rokmi 2010 až 2050 a spadnúť k nule alebo ešte nižšie do roku 2100. Táto príležitosť a zároveň voľba je v našich rukách“ Rádžendra Pačaurí, šéf IPCC

Veľa sa očakáva od parížskej konferencie OSN, ktorá sa má uskutočniť v decembri budúceho roka a najväčší svetoví emitenti by mali prijať opatrenia na zabránenie ekologickej katastrofe. Cieľom má byť dosiahnutie maximálnej miery globálnych emisií CO₂ do 10 rokov a postupný prechod na neutrálne hodnoty, aby sme viac ovzdušie nezahlcovali. Ďalšie zlyhanie, ako tomu bolo v roku 2009 na podobnej konferencii OSN v Kodani, si viac nemôžeme dovoliť.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Viac sa o snahe ľudstva zmierniť dopady klimatických zmien dočítate TU.

Skrátená verzia článku bola uverejnená v TASR dňa 04.11.2014.

Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.