Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Ceny plynu pre domácnosti výrazne poklesnú

Domácnosti v roku 2021 môžu očakávať výrazné šetrenie na energiách, keďže predovšetkým ceny zemného plynu zaznamenali značný pokles. Priemerná úspora pre tých, čo na plyne varia bude 2,80%. Ak plyn využívate aj na ohrev vody a prikurovanie, tak by ste mali ušetriť v priemere takmer 11%. Domácnosti vykurujúce plynom by mali mať budúci rok nižšie náklady o 11,69%.

Na Slovensku nateraz funguje regulácia cien dodávky zemného plynu domácnostiam a tak každoročne vzhliadame k Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO), ako nastaví maximálne ceny jednotlivých dodávateľov. Nebolo tomu ináč ani tento rok, keď URSO vďaka vlastnej iniciatíve otvorilo cenové konania, aby určilo maximálne ceny pre jednotlivých dodávateľov na rok 2021. Vzhľadom na veľmi priaznivý vývoj na európskych komoditných burzách sa dal očakávať aj výrazný pokles cien plynu pre domácnosti. Veď ako uvádza samotné URSO, na referenčnej nemeckej burze NCG, kde majú možnosť nakupovať aj dodávatelia plynu pre slovenské domácnosti, poklesla jeho cena v sledovanom období o neuveriteľných 31%.

Zdroj: URSO

Ceny plynu tlačila dole predovšetkým jeho nižšia spotreba a prebytok na trhu EÚ. Dopyt poklesol hlavne vďaka oslabenej ekonomike v čase korona krízy, ale aj teplejšej zime 2019/20, takže nebolo treba tak výrazne kúriť. Navyše došlo k uzavretiu nového kontraktu na prepravu ruského plynu cez Ukrajinu, a teda ďalšia plynová kríza sa nekonala. V zásobníkoch bolo uskladnené množstvo plynu a navyše sa v Európe naplno prejavila cenová súťaž potrubného a skvapalneného plynu (LNG). Aj tieto faktory viedli URSO k úprave maximálnych cien dodávky plynu domácnostiam na rok 2021 v jednotlivých tarifách.

Zmeny taríf za dodávku plynu (komoditná časť koncovej ceny) – ukončené cenové rozhodnutia

Zdroj: URSO

Čo sa pochopiteľne musí prejaviť aj v koncovej cene domácností za dodávku plynu na rok 2021, viď modelové prípady:

Zdroj: URSO

Slovenský trh dodávky plynu domácnostiam však našťastie nie je jednoliaty a existuje viacero dodávateľov. Popri dominantnom SPP si môžu zákazníci vyberať aj z ponúk ďalších firiem, ako napríklad innogy Slovensko, ZSE Energia, Slovakia Energy a iných. Zmeny dodávateľa sa netreba obávať, žiadne potrubie sa vám meniť nebude a ak by aj konkurenčný dodávateľ z nejakého dôvodu skrachoval, plyn vám zabezpečí dodávateľ poslednej inštancie a vy budete mať dostatok času na zazmluvnenie si ďalšieho dodávateľa.

Zdroj: VS URSO 2019

Ak bude odberateľ aktívny a neuspokojí sa len s administratívnym znížením maximálnej ceny, môže získať ešte väčšiu zľavu. URSO totiž nastavilo rôzne maximálne ceny dodávky plynu, ktoré dodávatelia v rámci konkurenčného boja môžu pochopiteľne podliezať.

SPP - Maximálne ceny dodávky plynu domácnostiam na rok 2021

Zdroj: URSO

innogy Slovensko - Maximálne ceny dodávky plynu domácnostiam na rok 2021

Zdroj: URSO

ZSE Energia - Maximálne ceny dodávky plynu domácnostiam na rok 2021

Zdroj: URSO

Slovakia Energy - Maximálne ceny dodávky plynu domácnostiam na rok 2021

Zdroj: URSO

MET Slovakia - Maximálne ceny dodávky plynu domácnostiam na rok 2021

Zdroj: URSO

© Autorské práva vyhradené.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.