Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Cesta k medzinárodnej dohode o ochrane klímy sa začína už tento týždeň!

Európska rada, zložená z hláv štátov a predsedov vlád členských krajín EÚ, sa bude na svojom tohto týždňovom samite zaoberať, mimo iného, aj klimaticko-energetickým balíčkom. Jeho ústredným motívom je prijatie cieľov do roku 2030, ktoré by mali viesť k udržateľnému rozvoju, zvýšeniu energetickej bezpečnosti, avšak nemali by ohrozovať konkurencieschopnosť našich podnikov. Európska komisia navrhuje 40% zníženie skleníkových plynov, 27% podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v energetickom mixe EÚ a 30% zvýšenie energetickej efektívnosti.

Ľudstvo sa nachádza na pokraji ekologickej katastrofy, a ak nechceme preniesť možno až neúnosnú záťaž na nasledujúce generácie, musíme sa na parížskej konferencii OSN, naplánovanej na december 2015, dohodnúť. EÚ chce byť lídrom v boji proti najväčšej výzve tohto storočia – klimatickým zmenám a práve energeticko-klimatický balíček má byť našim príspevkom motivujúcim tretie krajiny k prijatiu záväzkov, ktoré dajú šancu ľudstvu uspieť.

Pokiaľ existuje zhoda na úrovni prvého cieľa – 40% znižovanie skleníkových plynov spôsobujúcich ohrievanie atmosféry, prijatie ostatných navrhovaných cieľov je zatiaľ neisté. Nové členské krajiny zo strednej a východnej Európy sa obávajú predovšetkým možnej finančnej záťaže pri zvyšovaní podielu OZE a energetickej efektívnosti. Energetické spoločnosti zasa upozorňujú na zdeformované trhové prostredie, keď nízka cena elektriny ohrozuje ich existenciu a bezpečnosť sústav. Na druhej strane väčšie množstvo OZE a vyššia efektivita hospodárstva prispievajú k znižovaniu našej závislosti na dovážaných energetických zdrojoch a zlacňujú našu produkciu.

Nie je jednoduché nájsť správny mix opatrení, hlavne ak sme zle začali a štedrými dotáciami sme renomé OZE skôr poškodili ako im pomohli. Z tohto dôvodu by možno bolo lepšie ak by aj európski lídri neprijali záväzný cieľ pre OZE, ale sfunkčnili uhlíkový trh. Nech platí ten, kto znečisťuje životné prostredie, čo bude firmy automaticky motivovať k úsporám a produkcii energie z nízko-uhlíkových technológií, vrátane OZE. Samozrejme, v tomto snažení nemôžeme ostať sami a štáty ako USA, Čína či India sa musia pridať, inak nezabránime hrôzostrašným dôsledkom klimatickým zmien a náš priemysel sa postupne presunie do menej zodpovedných krajín. Ale ak Číňania nechcú behať maratóny s plynovou maskou na tvári, ako naposledy v Pekingu, pridajú sa aj oni.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Článok bol uverejnený v TASR dňa 21.10.2014.

Autorské práva vyhradené







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.