Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Tlak na Slovenské elektrárne treba vyvíjať, ale nie panikáriť

Ohľadom dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach je v posledných mesiacoch naozaj horúco. A niet sa čomu čudovať, termíny sa posúvajú a rozpočet navyšuje. Okrem toho sa aktuálne mnoho diskutuje aj o jadrovej bezpečnosti. Práve tieto témy boli predmetom rozhovoru nášho analytika Jozefa Badidu uverejnenom v HN.

Prečo je dôležitý audit medzinárodných kontrolných organizácií v Mochovciach?

Bezpečnosť jadrových elektrární musí byť najvyššou prioritou. Ak teda existujú nejaké pochybnosti, je nevyhnutné ich preveriť. Pokiaľ ide o kontrolu zo zahraničia, takýto krok by nám nemal uškodiť. Avšak našou najvyššou autoritou je v tomto smere Úrad jadrového dozoru. Preto by stálo za zváženie, aby jeho zástupcovia predstúpili pred verejnosť a zodpovedali vznesené otázky.

Čo môže priniesť (či už pozitívny, alebo negatívny záver auditu)?

Samozrejme „viac očí, viac vidí“. No treba si uvedomiť, že inšpektori zo zahraničia nemajú u nás nejaké oprávnenia. Zodpovednosť tak či onak ostáva na Slovenských elektrárňach a spomínanom Úrade. Je správne, že slovenská verejnosť vytvára tlak a požaduje maximálnu kvalitu, no určite netreba panikáriť.

Boli ústupky, ktoré spravil v posledných týždňoch štát, resp. SE (v súvislosti s financovaním a pod.) adekvátne?

Po toľkých navýšeniach rozpočtu a predlžovaniu termínov je zrejmé, že Slovenské elektrárne a v minulosti jeho majoritný akcionár ENEL doslova precenili svoje sily. Ak by SR nevlastnila menšinový podiel, až tak by nás to nebolelo. Opak je však pravdou a keďže zástupcovia SR sedia v predstavenstve, dozornej rade či tzv. steering komisii, časť zodpovednosti znášajú aj oni a pochopiteľne aj politici, ktorí ich nominovali. Otázka teda znie, čo sa stane, ak sa náhodou zasa nedodrží rozpočet a stanovený termín – 2. polrok 2019?

Od začiatku projektu sa Mochovce značne predražili, vykompenzujú tieto rastúce náklady zvyšujúce sa ceny elektriny na trhoch, resp. v akom časovom horizonte je očakávateľná návratnosť investícií?

Jedna vec je zvyšovanie nákladov a druhá oddiaľovanie výroby, ktorá by mohla začať splácať dlh a časom prinášať dividendu aj do štátneho rozpočtu. Pri aktuálnych cenách elektriny prichádzajú Slovenské elektrárne o stovky miliónov eur ročne, avšak zatiaľ im banky veria. My môžeme len dúfať, že ceny budú kvôli rastu dopytu po elektrine priaznivé aj naďalej a prevádzka oboch blokov bude trvať aspoň 60 rokov.

Rozhovor bol publikovaný 27.9.2018 v Hospodárskych novinách.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.