Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Emisné povolenky raketovo rastú, môže to ovplyvniť aj cenu elektriny

Cena emisných povoleniek po rokoch prepadu opätovne rastie a vracia sa na úrovne okolo desiatich eur. Pre štáty sa tak opätovne stáva lukratívnym zdrojom príjmov, no tento rast môže ovplyvniť ceny elektrickej energie.

Hodnota predanej tony oxidu uhličitého na európskych burzách vzrástla od začiatku roka približne o štvrtinu a atakuje hranicu desiatich eur. Od mája minulého roka, kedy sa predávala niečo nad 4 eurá za tonu je to nárast o približne 150 percent.

Emisné povolenky, teda množstvo skleníkových plynov, ktoré môžu elektrárne a priemysel vypustiť do ovzdušia, sa k desiatim eurám dostali prvý raz od konca roka 2012. Po prudkom páde v roku 2013, kedy predajná cena tony klesla pod 2,5 eura začínajú byť prebytočné emisné povolenky pre európske vlády, ktoré tieto povolenky predávajú opäť slušným zdrojom príjmov.

Zdroj: FEX (23.3.2018)

Cenu emisných povoleniek podľa expertov tlačí nahor rastúci dopyt po ekonomickom oživení, obavy o ďalší rast ceny po reforme európskeho systému obchodovania s uhlíkom aj burzoví špekulanti. Nemálom prispelo k rastu hodnoty aj zlepšené hospodárenie uhoľných elektrární, ktoré si po januárovom prepade cien čierneho uhlia chcú za ušetrené zdroje predkúpiť povolenky na horšie časy.

Stúpa aj elektrina

Nárast ceny emisných povoleniek kopíruje aj rast cien elektrickej energie, pričom od mája cena megawatthodiny na európskych burzách vzrástla z 29 až ku 38 eurám, teda približne o tretinu. Nárast v minulom roku sa pritom už premietol do regulovaných cien pre konečných odberateľov na Slovensku. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bol pre mimoriadny nárast ceny na burzách nútený zvýšiť hranicu maximálnej ceny dodávky elektriny domácnostiam na rok 2018.

“Úrad pri zohľadnení oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu určil, že pre slovenské domácnosti sa v roku 2018 zvýši koncová cena elektriny priemerne o 2,71 percenta,” uviedlo ÚRSO.

Preto ak bude vývoj v priebehu roka 2018 na burzách podobný, môžeme v budúcom roku čakať opätovný rast cien. Podľa špecialistov portálu Euractiv môžeme v Európe očakávať pokračujúci zvýšený dopyt po emisných povolenkách. “Pretože limity pre znečistenie sa znižujú a EÚ zavádza reformy na potlačenie prebytku kvót,” zhodnotili.

Časť z príjmov z trhového predaja emisných povoleniek pritom už Európska komisia zvažuje použiť v rozpočte EÚ na zaplátanie diery po výpadku platieb od Veľkej Británie. Pritom až doteraz išiel príjem z ich predaja len do národných rozpočtov, ktoré sa primárne využívali na dosahovanie klimatických cieľov – zvyšovanie energetickej efektívnosti či podielu obnoviteľných zdrojov energie.

Autor: Matej ŠulcVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.