Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

Príspevok (dotácia) na novostavbu (rodinný dom) už 2.9.2019

J. Badida v TA3 o zdražovaní elektriny a deformovanom trhu

Energetický mix SR a vplyv hospodárenia SEPS na ceny elektriny

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
26.-27.09.2019, Horný Smokovec

PR sekcia

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

JAVYS: Preprava vyhoretého jadrového paliva

Energetici zo SEPS-u odložili práce na vedení, kde hniezdi sokol lastovičiar

Vykurovanie zemným plynom? Pohodlnejšie a hlavne zdravšie

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Panasonic buduje inteligentné a udržateľné mesto Fujisawa

Japonský technologický gigant Panasonic sa pustil do zaujímavého developerského projektu – buduje vlastné inteligentné a udržateľné mesto Fujisawa. Japonci už teda nechcú predávať len samotné zariadenia, ale celé, funkčné riešenia. Avšak Fujisawa nemá byť len o efektívnom manažmente energie, ale aj o zdieľaných službách, väčšej ploche mestskej zelene či vytváraní väzieb medzi obyvateľmi.

Panasonic sa rozhodol vybudovať inteligentné mestečko pozostávajúce zo 600 domov určených pre cca 3.000 obyvateľov v meste Fujisawa. Je samozrejmosťou, že každý dom si vyrába vlastnú elektrinu vďaka strešným fotovoltickým panelom a tú uskladňuje v batériách. Pochopiteľne tejto elektriny nebude dostatok a tak majú domácnosti možnosť rozhodnúť sa aj pre palivové články, vyrábajúce elektrinu a teplo elektrochemickými procesmi zo zemného plynu. Podľa dostupných informácií by malo byť mestečko schopné fungovať až 3 dni vďaka vlastným záložným zdrojom v prípade prerušenia dodávok elektriny zo siete. Vykurovanie je zabezpečované tepelnými čerpadlami inštalovanými v jednotlivých domoch.

Zdroj: youtube

Na domáce svietenie, ale aj verejné osvetlenie sa využívajú úsporné LED svietidlá. Zaujímavosťou je inteligentné zapínanie, resp. tlmenie verejného osvetlenie v závislosti od zaznamenaného pohybu. Pochopiteľne, ak sa na ulici nikto nenachádza, postačuje nižšia intenzita svetla, ktorá sa ale automaticky zvýši pri zaznamenaní pohybu pod konkrétnou lampou.

Pokiaľ ide o mobilitu, developer vybudoval v garážach a na parkoviskách nabíjacie stanice pre elektromobily. Zároveň zaviedol službu lokálneho zdieľania elektrických vozidiel a bicyklov.

Práve vďaka efektívnemu manažmentu energie či už vo verejnom priestore alebo v domácnostiach má tento projekt ušetriť až 70% CO₂ a 30% vody oproti bežnej prevádzke. Jeho ďalším cieľom je min. 30% využitie obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) na konečnej spotrebe energie vo Fujisawa mestečku.

Inteligentné mesto má byť aj o zvýšení bezpečnosti, čo developer zabezpečuje kamerovým systémom inštalovaným na uliciach mesta. Medzi pozitíva určite patrí aj dôraz na zeleň a mestský park symbolicky umiestnený v centre mesta. Keďže udržateľnosť nie je možná bez ľudí, rozvoj komunitného života je jednou z priorít a pomáhajú tomu rozličné spoločenské podujatia, ale aj vlastný intranet.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.