Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Panasonic buduje inteligentné a udržateľné mesto Fujisawa

Japonský technologický gigant Panasonic sa pustil do zaujímavého developerského projektu – buduje vlastné inteligentné a udržateľné mesto Fujisawa. Japonci už teda nechcú predávať len samotné zariadenia, ale celé, funkčné riešenia. Avšak Fujisawa nemá byť len o efektívnom manažmente energie, ale aj o zdieľaných službách, väčšej ploche mestskej zelene či vytváraní väzieb medzi obyvateľmi.

Panasonic sa rozhodol vybudovať inteligentné mestečko pozostávajúce zo 600 domov určených pre cca 3.000 obyvateľov v meste Fujisawa. Je samozrejmosťou, že každý dom si vyrába vlastnú elektrinu vďaka strešným fotovoltickým panelom a tú uskladňuje v batériách. Pochopiteľne tejto elektriny nebude dostatok a tak majú domácnosti možnosť rozhodnúť sa aj pre palivové články, vyrábajúce elektrinu a teplo elektrochemickými procesmi zo zemného plynu. Podľa dostupných informácií by malo byť mestečko schopné fungovať až 3 dni vďaka vlastným záložným zdrojom v prípade prerušenia dodávok elektriny zo siete. Vykurovanie je zabezpečované tepelnými čerpadlami inštalovanými v jednotlivých domoch.

Zdroj: youtube

Na domáce svietenie, ale aj verejné osvetlenie sa využívajú úsporné LED svietidlá. Zaujímavosťou je inteligentné zapínanie, resp. tlmenie verejného osvetlenie v závislosti od zaznamenaného pohybu. Pochopiteľne, ak sa na ulici nikto nenachádza, postačuje nižšia intenzita svetla, ktorá sa ale automaticky zvýši pri zaznamenaní pohybu pod konkrétnou lampou.

Pokiaľ ide o mobilitu, developer vybudoval v garážach a na parkoviskách nabíjacie stanice pre elektromobily. Zároveň zaviedol službu lokálneho zdieľania elektrických vozidiel a bicyklov.

Práve vďaka efektívnemu manažmentu energie či už vo verejnom priestore alebo v domácnostiach má tento projekt ušetriť až 70% CO₂ a 30% vody oproti bežnej prevádzke. Jeho ďalším cieľom je min. 30% využitie obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) na konečnej spotrebe energie vo Fujisawa mestečku.

Inteligentné mesto má byť aj o zvýšení bezpečnosti, čo developer zabezpečuje kamerovým systémom inštalovaným na uliciach mesta. Medzi pozitíva určite patrí aj dôraz na zeleň a mestský park symbolicky umiestnený v centre mesta. Keďže udržateľnosť nie je možná bez ľudí, rozvoj komunitného života je jednou z priorít a pomáhajú tomu rozličné spoločenské podujatia, ale aj vlastný intranet.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.